Reklama

26. 01. 2021

Dnes má svátek: Zora
úterý, 27 listopad 2018 11:18

Jarmek je přehlídkou řemesel i muziky

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Už jen pár posledních dní zbývá do Valašského mikulášského jarmeku, který nabídne mnohé k vidění, slyšení i ochutnání, a tak návštěvníkům jistě připraví příjemné naladění do začínajícího adventu.


Na bohatém programu se letos budou opět podílet stovky účastníků. Řemeslníci vezmou do ruky nástroje potřebné ke své rukodělné výrobě a muzikanti jim k tomu na své nástroje hudební pěkně zanotují. Jak jim to bude společně dohromady ladit, posoudíte už v sobotu 1. prosince.


„Návštěvníci budou moci nahlédnout pod ruce šikovným řemeslníkům, kteří předvedou svou fortelnou práci a um. Na náměstí budou například svědky okování koně, výroby beček a kol k povozu, ve Staré radnici uvidí pracovat řezbáře a v dřevěnicích pečení pánů v peci, šití papučí a krpců či pletení slaměných ošatek. Zajímavá podívaná se naskytne také při strouhání šindelů, křesání trámů, pečení vánočních oplatků, tkaní koberců nebo práci s hospodářskými zvířaty,“ jmenovala jen zlomek z jarmekových lákadel Radka Brtišová. Na trhu také nebudou chybět pečlivé krajkářky, pletařky a perníkářky, šikovní keramici, řezbáři, košíkáři, brašnáři nebo výrobci vánočních ozdob ze slámy, skla, modrotisku či kukuřičného šustí.

 

Pestrost řemeslné části jarmeku doplňuje neméně pestré hudební dění. Při procházce po Masarykově náměstí lidé uslyší dechové hudby, v kulturním domě se budou na pódiu střídat folklórní soubory s cimbálovými muzikami a pěveckými sbory a odpoledne proběhne i přehlídka obuškového tance a odzemku. Na Kosence se zase bude rozléhat gajdování, v dřevěnici u Pechanců harmonika a u Pivečků píšťalky. V sále Staré radnice se k tomu přidají housle s ozembuchem a v sále Besedy cimbál nebo dudy.

Děti mohou zavítat do Valašské školičky na gymnáziu, kde se naučí koledy a zhlédnou i divadelní představení. Mikulášskou pohádku pro ně bude mít připravenou i rodinné centrum Kaštánek a divadélko nachystají i v dřevěnici u Janíků.

 

Program valašského mikulášského jarmeku


FOTO
Valašský mikulášský jarmek 2016
Valašský mikulášský jarmek 2015
Valašský mikulášský jarmek 2014
Valašský mikulášský jarmek 2014
Valašský mikulášský jarmek 2013
Valašský mikulášský jarmek 2012

Valašský mikulášský jarmek 2011
Valašský mikulášský jarmek 2010
Valašský mikulášský jarmek 2007

Tož dojděte na jarmek!

 

-tz-reklama