Vytisknout tuto stránku
čtvrtek, 23 listopad 2017 00:09

Přispějte do jarmekových soutěží svými výrobky a výpěstky

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Valašský mikulášský jarmek, který se ve Valašských Kloboukách chystá na sobotu 2. prosince, opět ozdobí tradiční soutěže. Hledat se v nich bude nejchutnější kysané zelí, nejlepší domácí chleba, nejpěknější jablko, nejhezčí pečený pán z kynutého těsta a také nejlahodnější starostovská slivovice. V letošní speciální tvořivé soutěži pro děti a pro seniory bude navíc oceněn nejpěknější trojrozměrný anděl. Pořadatelé jarmeku se už těší na všechny soutěžní příspěvky.

 

„Stalo se tradicí, že jarmekové soutěže O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka a O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta hodnotí přímo při jarmeku sami návštěvníci. Také letos mohou soutěžní vzorky zelí ochutnat před dřevěnicí u Janíků a pečeným pánům dát svůj hlas v sále TJ Sokol,“ pověděla o všelidovém hlasování Eva Sáblíková, členka organizačního výboru jarmeku. „V přísálí navíc zavoní bochníky soutěžních chlebů, které nejprve ohodnotí porota a jarmekoví návštěvníci je poté budou moci také okoštovat,“ prozradila.

soutěž O najlepší starostovskú slivovicu (foto-Karel Ptáček)


Uzávěrky soutěží připadají až na poslední týden před jarmekem, a tak mají hospodyňky a hospodáři ještě dost času na přípravu. Pekaři, kteří se pustí do zadělávání těsta na domácí chleba, mohou své bochníky přinášet v úterý 28. listopadu do kulturního domu Klobučan. Zahrádkáři by měli ta nejpěknější jablka, co se letos urodila v jejich sadech, doručit na stejné místo nejpozději do středy 29. listopadu. Jarmekoví návštěvníci pak výstavu krajových a starších odrůd ovoce uvidí na balkoně kulturního domu.

„Hospodyňky, které ve svých rodinách udržují tradici pečení pánů, mohou přinést tři své výrobky v pátek 1. prosince do sálu TJ Sokol. Přivítáme samozřejmě také zapojení těch pekařek, kterým sladké pečivo zavoní doma poprvé,“ pozvala do soutěže Eva Sáblíková. Sklenice naloženého zelí se zase budou v pátek shromažďovat v dřevěnici na Kosence. Loni se do této oblíbené soutěže sešlo celkem 36 vzorků.

Disciplínou, jejíž věhlas přesáhl i za hranice Slovenska, je soutěž O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová. „Starostové z okolních obcí do ní posílají obecní slivovice, nebo často také vzorky toho nejlepšího, co vypálili tamní občané. Loni odborná porota složená především z páleničářů posuzovala 28 příspěvků, a tak věříme, že se i letošní ročník podobně vydaří,“ vyjádřila Eva Sáblíková.


Soutěž O najpěknějšího anděla při jarmeku organizuje Městský žákovský parlament Valašské Klobouky. Figurky andělů od dětí z mateřské školy i z prvního stupně základní školy a také od seniorů se budou do čtvrtka 30. listopadu soustřeďovat v pastoračním domě, kde budou poté při jarmeku k vidění. Jednotlivé kategorie vyhodnotí odborná porota a pro cenu veřejnosti mohou hlasovat i návštěvníci, kteří si prohlédnou fotografie soutěžních andělů ve stanu s jarmekovou kyselicí na Masarykově náměstí.

Pravidla a podmínky jarmekových soutěží zájemci najdou na webových stránkách www.jarmek.cz.

 

Program 26. valašského mikulášského jarmeku

FOTO

Valašský mikulášský jarmek 2016
Valašský mikulášský jarmek 2015
Valašský mikulášský jarmek 2014
Valašský mikulášský jarmek 2014
Valašský mikulášský jarmek 2013
Valašský mikulášský jarmek 2012
Valašský mikulášský jarmek 2011
Valašský mikulášský jarmek 2011
Valašský mikulášský jarmek 2010
Valašský mikulášský jarmek 2007

Tož dojděte na jarmek!

-tz-

 reklama