Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
sobota, 02 prosinec 2017 22:52

Adventní poselství /a možná nejenom adventní/

Život je hlavně v posledním období velmi hektický. Člověk žije ve spěchu, stále se za něčím pachtí, chce stíhat řadu věcí a pořád a pořád něco musí.


A nejinak tomu bývá i v předvánočním období. Sdělovací prostředky na nás útočí a snaží se nás přesvědčit, co všechno ještě musíme nakoupit. Chceme také pořádně uklidit, upéct hromady cukroví, sehnat dárky. Hrne se na nás jeden úkol za druhým. Jsme ve stresu a už sotva popadáme dech.

 

Tak dost. Víme všichni, že to nejnutnější udělat musíme, ale... Je to tak nutné a musí to tak být pořád? Žádají si to vánoční svátky?


Přichází období adventu, připravujeme se a těšíme se na milované vánoce.
A nestálo by za to právě teď se pokusit o změnu? Alespoň na chvíli?


Advent a vánoce určitě nejsou určeny k tomu, abychom s vypláznutým jazykem a vypětím všech sil dorazili ke smaženému kaprovi jako do cíle maratonu. Vánoce – to je příchod Krále pokoje. Abychom Jeho příchod vůbec zaznamenali, potřebujeme se zklidnit. Zkusme pro jednou nepodlehnout duchu dnešní doby – vždyť je tak krásné být spolu, na chvilku se zastavit, pokochat se krásou kolem sebe. Využijme k tomu adventní dobu, která je pro křesťany časem radostného očekávání příchodu čili narození Spasitele, Ježíše Krista, obdobím ztišení, kajícnosti, pokory a rozjímání.


Přitom si můžeme užívat tradic, které se dědí z pokolení na pokolení, které k adventu patří a které jistě všichni známe. Můžeme si zajít na roráty, kde naše srdíčka jistě rozechvěje prastará píseň „Ejhle Hospodin přijde“. Udělejme si adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které budeme postupně rozsvěcovat vždy každou adventní neděli. Nezapomeňme ani na „barborky“ a buďme hodní, aby nás s dárečky mohl přijít navštívit svatý Mikuláš. A také si kupme jmelí, které má přinést štěstí a požehnání.


Zkusme to.
A pak možná poznáme, že i s tímto zklidněním se nám podaří připravit vše potřebné pro příchod Vánoc. Bez stresu napečeme vánoční cukroví, nachystáme betlémy, dokoupíme poslední dárky, ulovíme či spíše koupíme kapra a připravíme stromeček.


Radostným vyvrcholením a odměnou pak pro všechny bude krásný a klidný Štědrý den a jeho sváteční večeře, spojená také se vzpomínkou na ty, kteří už s námi nemohou být. Pak zazvoní zvoneček a uděláme si radost při rozbalování dárků od Ježíška. Možná zapomeneme chvilku na diety a trošku si zamlsáme, poradujeme se s našimi nejbližšími, zazpíváme si koledy, podíváme se na pohádku. Krásným zakončením pak může být účast na půlnoční mši svaté, v jejímž závěru si společně zpěvem krásné písně „Narodil se Kristus Pán“ připomeneme symboliku a duch vánoc.

 

Přeji Vám všem krásný, pěkně prožitý advent.
Slávek Floreš SD

 

 

 


reklama