Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
středa, 06 prosinec 2017 20:39

Vítězové jarmekových soutěží, gratulujeme!

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Letošní 26. ročník Valašského mikulášského jarmeku doprovodila pětice tradičních jarmekových soutěží, které rok co rok dokazují, že jsou v našem kraji lidé šikovní a zruční a že dbají na udržování zdejších tradic.


Vyhlášení jejich výsledků proběhlo v úterý 5. prosince v sále Staré radnice. Současně byla předána cena Jarmekový anděl Jaroslavu Jarošovi za dlouholeté udržování tradice mikulášské obchůzky a do Jarmekové síně slávy vstoupil valašský kroj. „Jarmekové soutěže jsou tu proto, abychom podpořili udržování a předávání tradic. Nakládání zelí, pečení pánů i domácího chleba, pěstování starých odrůd ovoce i pálení slivovice mezi takové odedávna tradované postupy určitě patří. Děkujeme proto všem, kteří se do soutěží zapojili,“ pověděla za pořadatele Eva Sáblíková.

V soutěži O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta uspěla se svým výrobkem Petra Schichová ze Slavičína. Druhým místem byl oceněn pán od Pavly Vaculínové z Tichova a třetí místo patřilo paničce, kterou upekla Zdeňka Zádrapová z Valašských Klobouk.

Najpěknějšího pečeného pána či paní peče Petra Schichová ze Slavičína

 

V soutěži O najlepší chleba na Valašském mikulášském jarmeku byla udělena dvě ocenění za účast, a to paní Martě Juráňové z Francovy Lhoty a paní Věře Kuckové z Valašských Klobouk.

Soutěž O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka podle hlasování veřejnosti suverénně ovládli manželé Eva a Václav Šerých z Valašských Klobouk. Druhá příčka patřila vzorku od Miloslava Dočkala z Valašských Klobouk a o třetí místo se podělila Jana Dorňáková z Valašských Klobouk a Stanislav Tomeček z Valašských Příkaz.

vítězové soutěže O najlepší kysané zelé

 

Nejpěknější jablíčko se urodilo Jiřímu Sucháčkovi v Brumově – Bylnici a jednalo se o odrůdu Strýmka. Druhé nejpěknější, z odrůdy Berlepschova reneta, vypěstoval Pavel Chovanec v Poteči. Bronz si pak zasloužilo jablko Zvonkové od Josefa Masaře z Poteče.

Nejpěknější jablíčko se urodilo Jiřímu Sucháčkovi v Brumově – Bylnici


Už v sobotu při jarmeku byla vyhlášena soutěž O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová. Porota složená z páleničářů a zástupců z řad laiků označila za vítězný vzorek slivovici ze slovenské obce Lednice, druhé místo patřilo obci Haluzice a třetí místo získala obec Jestřabí.

„Každý rok udělujeme také ocenění Jarmekový anděl, kterým chceme vyjádřit uznání za dlouhodobou podporu jarmeku. Takovým andělem se při letošním ročníku stal Jaroslav Jaroš, který při jarmeku stojí už od jeho počátků a který se rok co rok ujímá role svatého Mikuláše. Za mnohaletou podporu tradice mikulášské obchůzky mu patří naše velké poděkování,“ vyjádřila Pavlína Žídková, předsedkyně organizačního výboru Valašského mikulášského jarmeku.

oceněný Jaroslav Jaroš  - Jarmekový anděl 2017

 
Společné setkání pak vyvrcholilo uvedením dalšího významného symbolu do Jarmekové síně slávy. „Po svatém Mikuláši s andělem, kyselici, pečených pánech, podaných rukách, jarmekovém čertovi a klobuckém náměstí jakožto místu setkávání letos do Jarmekové síně slávy uvádíme valašský kroj, který je nedílnou součástí naší kulturní identity,“ dodala Pavlína Žídková.

 

-tz-

reklama