Reklama

06. 07. 2020

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
čtvrtek, 08 únor 2018 10:50

Srdce pro Valašsko - hlasujte a podpořte projekt ZŠ a MŠ Nedašov

NEDAŠOV - Soutěže Srdce s láskou darované se účastní ZŠ Nedašov každoročně. V minulých ročnících jsme byli zvyklí pracovat podle zařazení do jednotlivých tříd, tento rok jsme však k výrobě srdce přistoupili trochu jinak. Utvořili jsme tým nadšenců se zájmem o valašskou historii a tradice napříč pátým a šestým ročníkem a s chutí jsme se pustili do práce.


Přípravná část spočívala ve stanovení základních valašských atributů, které by náš krásný rodný kraj vystihly. Shodli jsme se na tom, že máme na Valašsku nejen nádhernou přírodu, ale i zajímavou architekturu, díky vyprávění našich prarodičů jsme zaznamenali hlavní tradice, pátrali jsme i v pověstech a valašských písních. Neopomenuli jsme ani pochoutky vyráběné na Valašsku a kus pozornosti jsme věnovali i našim typickým výrobkům. Poté jsme si srdce rozčlenili na dílky a skládali pomocí výtvarných koláží puzzle, které vytvořilo úžasný celek naší bohaté kultury.


srdce věnované paní Fajtové, která v prosinci oslavila 100 let!


Díky této práci jsme si připomenuli, jak je nám v našem kraji dobře, jaké máme štěstí, že žijeme uprostřed čisté přírody s výhledem na valašské kopce plné oveček, pochutnáváme si na výtečných frgálech a zažíváme jakýsi pocit sounáležitosti při dodržování tradic, na které tady nedáme dopustit. A i když nejsou všechny dny veselé, nezapomínáme si prozpěvovat valašské písničky a vážit si toho, jaké poklady tady máme.

 

 

Naši práci jsme se rozhodli zároveň věnovat nejstarší občance v našem blízkém valašském okolí, a to paní Fajtové, která v prosinci oslavila 100 let! Díky ní a dalším příslušníkům starší generace máme možnost poznávat naši kulturu ještě hlouběji, prožívat ve vyprávění zvyky, které se už z dnešní doby vytrácejí, a uchovávat valašskou mluvu, která je pro nás také charakteristická. Víme, že každý člověk na světě má to „své doma“ rád nejvíce, a to je vlastně dobře. My děkujeme za to, že naším domovem je Valašsko, a jsme na něj právem hrdí.

 

Srdce pro Valašsko
Prosíme hlasujte a podpořte projekt ZŠ a MŠ Nedašov
ZDE

 

 tz, ZŠ Nedašov