Reklama

05. 07. 2020

Dnes má svátek: Cyril a Metoděj
pátek, 22 prosinec 2017 20:55

Slávek Floreš SD - Vánoční přání

Vánoce jsou křesťanské svátky narození Ježíše Krista, vnímané také jako svátky pokoje, rodiny a lásky, který lidé slaví společně bez ohledu na své náboženské přesvědčení.


U příležitosti vstupu do vánočního období si lidé vzájemně přejí všechno možné. Přijměte tedy i moje malé přání pro Vás, kteří patříte mezi podporovatele a příznivce portálu Naše Valašsko.info. Přání je trošku netradičně propojeno s jednou historickou událostí, událostí, která se však těchto svátku úzce dotýká.


Vánoce roku 1914 – prvního roku Světové války.
Dopisy vojáků z fronty a následně pak zprávy anglických a německých novin vydaly svědectví o tzv. „Vánočním zázraku“, o neuvěřitelné události, která se tehdy stala na některých úsecích fronty. Vojáci obou znepřátelených stran si i v této těžké době připomínali vánoční svátky. A právě pod dojmem atmosféry a smyslu těchto svátků se stala věc, ve válce do té doby nepoznaná. Vojáci vyšli ze zákopů a dokonce se setkali se svými nepřáteli, se kterými si popřáli, zazpívali si koledy, rozsvěcovali svíčky, někteří se spolu pomodlili, předali si malé dárky. Duch vánoc tak na krátkou dobu přinesl i pro tyto vojáky trošku radosti a možnost pozapomenout na hrůzy doby, ve které se nacházeli.


Někde jsem četl, že tato událost byla označena jako nejkrásnější a nejpožehnanější Vánoce pro lidstvo. Možná to tak je. Nevím. S určitostí si ale dovolím říct, že tento jeden neobvyklý mírový večer uprostřed hrozné války byl pro vojáky obou stran určitě tím největším vánočním dárkem.
I taková je síla vánočních svátků.


Přeji Vám všem, abyste krásu a velikost vánočních svátků mohli prožívat vždy v míru, klidu a pokoji, ve zdraví a v kruhu svých nejbližších.


Přeji Vám požehnané svátky vánoční.
Slávek Floreš, SD

 

 

 
reklama