Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
čtvrtek, 15 únor 2018 18:01

Do registru dárců kostní dřeně se přišlo přihlásit bezmála padesát lidí

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Náborová kampaň se ve Valašských Kloboukách konala v úterý 13. února. Lidem bylo odebráno několik mililitrů krve k rozboru a vyplnili zdravotní dotazník.

 


Při úterní náborové kampani Českého národního registru dárců dřeně se ve Valašských Kloboukách v průběhu dvou hodin přihlásilo celkem 47 nových účastníků. Valašskokloboucký Český červený kříž všem novým potenciálním dárcům děkuje za jejich zájem a registraci.

MS ČČK Valašské Klobouky

 

Proč se stát dárcem dřeně

V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity. Moderní léčebné postupy (chemoterapie, imunoterapie, biologická léčba a další) nabízejí u většiny nemocných zlepšení stavu, často však jen dočasné. Naději na úplné uzdravení a návrat do plnohodnotného života přináší v momentě, když ostatní metody nestačí, transplantace krvetvorných buněk od zdravého dárce. Rozšířen je pro ni termín transplantace kostní dřeně.

Aby mohla být transplantace provedena, je třeba pro pacienta najít vhodného dárce dřeně, tedy zcela jedinečnou osobu, jež se s nemocným shoduje v mimořádně složitém systému transplantačních (tzv. HLA) znaků. Tyto transplantační znaky jsou dědičné, a proto se pro pacienta hledá vhodný dárce krvetvorných buněk nejprve mezi pokrevními příbuznými, v prvé řadě u sourozenců. Bohužel pro většinu nemocných vhodný dárce mezi příbuznými neexistuje... Poslední nadějí pro těžce nemocného je cizí člověk, který se jako dobrovolník nechal zapsat do registru dárců kostní dřeně, a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné HLA znakům pacienta.


Dnes jsou ve světě registrovány miliony dobrovolných dárců dřeně ochotných kdykoliv poskytnou nepatrnou část vlastních krvetvorných buněk neznámému člověku a tím mu navrátit ztracené zdraví. Přes veškerou mezinárodní spolupráci je však nejpravděpodobnější najít dárce ve vlastním národě. Genetika má své zákonitosti...

Transplantaci kostní dřeně absolvuje v České republice ročně několik set pacientů. Z toho 75 % dárců krvetvorných buněk je od nepříbuzného dobrovolného dárce. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se "jeho" dárce kostní dřeně nenajde... Proto je tak nutné počet dobrovolníků v registru neustále zvyšovat! Zvážíte-li vstup do registru dobrovolných dárců, učiníte první, nejdůležitější krok. Zdaleka ne všichni, kteří se zaregistrují, budou v budoucnu k darování dřeně vyzváni. Pravděpodobnost není velká, přesto každý z přihlášených dává naději...

Třeba nikdy nikdo nebude potřebovat transplantaci s krvinkami vašeho typu. Ale pokud by ji potřeboval, můžete právě vy být jediným člověkem na světě, kdo mu může pomoci v jeho návratu ke zdraví, k životu. Existuje snad větší dar člověka člověku?

Vstupte do Českého národního registru dárců dřeně i Vy !

Dárcovství kostní dřeně - co o něm potřebujeme znát , INFO ZDE

Dárcovství krvetvorných buněk v otázkách a odpovědích , INFO ZDE


-tz-

 

 

 reklama