Reklama

06. 07. 2020

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
čtvrtek, 22 únor 2018 15:35

Africký mor prasat - Rozšíření zamořené oblasti a nařízené porážky

ZLÍNSKO - Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj vydala ve čtvrtek 22.2.2018 nová veterinární opatření, která rozšiřují zamořenou oblast o 17 katastrů.


Zamořená oblast se nově zvětšuje o katastrální území obcí Bohuslavice u Zlína, Březůvky, Doubravy, Horní Lhota u Luhačovic, Karlovice u Zlína, Kvítkovice u Otrokovic, Lhota u Zlína, Loučka I, Loučka II, Oldřichovice u Napajedel, Podhradí u Luhačovic, Provodov na Moravě, Salaš u Zlína, Sehradice, Slopné, Újezd u Valašských Klobouk, Vysoké Pole.

ilustrační foto


K rozšíření zamořené oblasti došlo v reakci na nedávné pozitivní nálezy a odlovy divokých prasat a rovněž na základě konzultace s Evropskou komisí, která zvětšení zamořené oblasti také doporučila. Poslední pozitivní nálezy a odlovy jsou v katastrech Želechovice, Kudlov a Lípa (v oblasti vně ohradníků) a přiblížily se k jižní hranici zamořené oblasti. Proto dochází k rozšíření ochranného pásma, které má logicky za cíl vyšší obranu před potenciálním rozšířením afrického moru prasat do dalších lokalit.


Druhé opatření, které je součástí mimořádných veterinárních opatření, jsou nařízené porážky prasat v neregistrovaných chovech v nově vymezené (rozšířené) zamořené oblasti. V obcích uvnitř zamořené oblasti se nařizuje všem chovatelům domácích prasat v hospodářství porazit do 24:00 hodin dne 11. 3. 2018 všechna prasata v neregistrovaných hospodářstvích. Všem chovatelům domácích prasat v neregistrovaných chovech v uvedených obcích se současně zakazuje od 12. 3. 2018 chovat domácí prasata. Nařízené porážky se týkají 103 domácích prasat v 54 neregistrovaných chovech, které se nacházejí v nově rozšířené zamořené oblasti.


Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z těchto mimořádných veterinárních opatření může správní orgán uložit pokutu až do výše 100 tis. Kč, jde-li o fyzickou osobu a 2 mil. Kč, jde-li o právnickou osobu nebo podnikající fyzickou osobu.

Mapa zamořené oblasti AMP - rozšíření

Dokument o nářízení ZDE

 

zdroj, svscr.cz

 

 

 
reklama