Reklama

04. 07. 2020

Dnes má svátek: Prokop
středa, 07 březen 2018 10:30

Košt slivovice v Bojkovicích pohledem Jaromíra Slavíčka

BOJKOVICE - Košty slivovice přináleží k předjarnímu období jak jeho první květy. Odloučit se prostě od sebe nedají.


No, a právě v těchto týdnech se to košty v naší krajině jenom hemží.
Snad v každé vesnici, ale i městě je možné je navštívit a vychutnat jejich jedinečnou atmosféru.
Nejeden z nás uplynulou sobotu upřednostnil košt slivovice v Bojkovicích.
Malebné město se nachází na rozhraní Slovácka a Valašska a nápojový rejstřík tak mohl mít svými odlišnostmi něco do sebe.
Kdo tedy vstoupil v uvedený den po šestnácté hodině do bojkovického kulturního domu, rozhodně nemusel litovat.
V tom času se totiž z něho stávala „svatyně“ ochutnávání lahodného to moku, který svou pověstí nemá široko daleko konkurenci.
V sálu už posedávaly desítky osob v družném hovoru, stejně tak živo bylo i v přísálí, kde hloučky přítomných zrakem doslova „hladily“ vystavené vzorky křišťálově průzračných tekutin.
A že těch nebylo, jak už ostatně tradičně, málo.

Košt slivovice v Bojkovicích 3.3.2018 (foto - Jaromír Slavíček)


Snad stovky sklenic s destiláty stály na stolcích v pozoru jako vojáčci v zákrytu, přičemž kolem nich doslova „nábožně“ procházeli jejich ctitelé.
Jinými slovy řečeno, vystavené vzorky se stávaly v těch chvílích jakýmisi magnety, jejichž obsah k sobě neodolatelně vábil chuťové buňky všech svých obdivovatelů.
Lidskému jazyku lze tak jenom závidět to nepřeberné množství smyslových buněk, z nichž každá touží být při takových příležitostech polaskána životadárným mokem.
V příkladném záklonu hlavy a následném pak si počínání byla tato „nebeská“ mana vkládána do úst příjemců, ať již zdatných profesionálů nebo amatérů.
Výrazy v obličejích koštujících pak nenechávaly nikoho na pochybách, že dotyční prožívají v těch okamžicích pocity víc jak blažené.

Košt slivovice v Bojkovicích 3.3.2018 (foto - Jaromír Slavíček)


Atmosféru setkání hned zpočátku navodila mládím oplývající Cimbálová muzika Bojkovjan poutavou lidovou hudbou a zpěvem pod vedením půvabné primášky Terezky Koběrské.
Melodie z jejich hudebních nástrojů jakoby svou náplní rezonovaly s jiskřivým mokem, čekajícím na své ochutnávání.
Úvodního slova se pak s profesionalitou jí vlastní ujala paní Květoslava Ogrodníková, která účastníky slivovicového „summitu“ přivítala a popřála jim co nejpříjemnější zážitky.
Pak již netrvalo dlouho a došlo k vyhlašování výsledků koštu, neboť oficiální soutěžní degustace vzorků byla uskutečněna již s předstihem.
Jako prvním se dostalo poct pěstitelům slivovice.
Ano, toho nápoje , který je spolu s folklorem nepopiratelným symbolem celé naší krásné jihovýchodní Moravy.
Jistě, jedná se o alkohol, ale slivovice je přece jenom něčím více.
Skrývá v sobě objímavé teplo letních dnů, konejšivé sluneční paprsky babího léta, a především vůni dozrávajících modravých plodů švestek a durancií.
Tato tekutina má tedy ve svém tajemnu i něco, co se nedá jen tak vyjádřit jednoduchým chemickým vzorcem.
A hovořit o zdravotních účincích slivovice a jí příbuzných tekutin je přece pro každého rozumného člověka nošením dříví do lesa.
A tak jeden za druhým vystupovali vítězové jednotlivých kategorií destilátů na podium a přebírali do svých rukou diplomy a odměny za výsledky své celoroční práce v sadu a následného dění.
Být mezi prvními je samozřejmě cenné, ale obměnou výroku Pierra Coubertina parafrázujme:,„Důležité je sice vyhrát, ale stejně tak významná je vlastní hodnotná soutěž!“,a tou se bojkovický košt s jejími výsledky nesporně tuto sobotu stal.
Mezi gratulanty nejúspěšnějším patřili starosta města, pan Mgr. Petr Viceník, exhejtman Zlínského kraje, pan Bc. Libor Lukáš, a za SK Slováckou Viktorii Bojkovice, pan Ing. Jaroslav Kopper.
Slivovice se sice tímto aktem stala „královnou“ koštu, ale stejného uznání se v podobném duchu dostalo i pěstitelům hrušňovic, calvadosu, meruňkovic, ale i mnohých jiných z ovoce vytvářených lahodných tekutin.
Fotografie vítězů a gratulantů pochopitelně nemohly chybět, stejně jak uznalý potlesk z řad početného diváckého obecenstva.
Cimbál s housličkami i nadále mezi přítomnými udržovaly skvělou náladu, aby posléze doušky „ohnivé vody“ dle očekávání poněkud více rozvazovaly nejednomu z přítomných jazyk.
Ale tak to přece při podobných událostech má být.
Byl tímto setkáním přece dán jedinečný důvod si popovídat s přáteli a známými, pochlubit se ma podělit o své dojmy a zkušenosti.

Košt slivovice v Bojkovicích 3.3.2018 (foto - Jaromír Slavíček)

Gratulacemi program koštování zdaleka nekončil.
Na příjemně se bavící ještě čekala obsažná a lákavá tombola, večer pak vystoupení hudební skupiny Kasanovans tradičním a oblíbeným repertoárem.
To vše se dělo na počest tekutiny, která, obrazně řečeno, každým rokem k naší nemalé radosti „stéká“ z prosluněných strání východní Moravy.
Snad každý z dlouhověkých občanů může potvrdit, že „slzy“ této tekutiny v přijatelném množství vlévají život do žil a činí jej nepopiratelně příjemnějším.
A tuto skutečnost košt v bojkovickém kulturním chrámu v plné míře potvrdil!

 

Jaromír Slavíček v.r. /v osmdesátých letech člen protialkoholické komise na gymnáziu v Uherském Brodu/

 

 

  reklama