Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
neděle, 01 duben 2018 00:02

Brumovský hrad čeká zateplení a možná i letní kino...

BRUMOV-BYLNICE - Když se před lety začalo s úpravami na brumovském hradě, měli jsme z toho radost. A to i z toho důvodu, že velká část z nás tam i v podhradí strávila kus svého dětství.


Původní zřícenina, jak si ji pamatujeme, postupem času hodně změnila svou podobu a dnes je hrad v dobré kondici. Nejenže podává svědectví o naší historii, ale stal se i místem setkávání lidí. Pořádají se tam kulturní akce, je oblíbeným cílem pro turisty, školní výlety. V posledních letech pak toto místo láká také k uskutečnění svatebních obřadů, jejichž počet pomalu narůstá.

červeně označeno místo, kde bude možno
použít vstřikování izolační hmoty mezi kameny vnitřních stěn hradeb


To všechno je pěkné, ale přináší to i další požadavky a nároky. Jak nám potvrdil náš zdroj z prostředí brumovského hradu, stále častěji musí poslouchat určité stížnosti či požadavky a návrhy, které návštěvníci mají. Na některé již město zareagovalo. Zlepšilo se zázemí pro účinkující, je realizována nová přístupová cesta, opraveno osvětlení.


Ale nyní leží před vedením města další požadavky. A to, jak vyhovět těm, kterým se nelíbí prostředí ve výstavních podzemních prostorách, konkrétně chladno, vlhko a neútulno. Jak jsme zjistili, jedná se třeba o připomínky ze strany některých svatebčanů při obřadech za špatného počasí. To nám potvrdila např. paní Jiřina ze Závrší, která měla tu smůlu, že právě na takové svatbě byla. ,,Bylo to strašné. Pršelo, všude mokro, ve sklepení neúnosná zima. Ženich  nebude asi nadšen když Vám to řeknu, ale musel si vzít dokonce spodňáky a to byl srpen. To zateplení hradu je skvělý nápad. Doufám, že se vše podaří zvládnout co nejdříve," uvedla paní Jiřina.


Na stole je pro tyto případy několik variant řešení.
1. Provedení instalace systému vytápění podzemních prostor a také zázemí kastelána. Cena cca 1 000 000 Kč.
2. Provedení izolace a zateplení stěn podzemních prostor. A tady jsou 2 varianty řešení:
a) stěny budou po nanesení zateplovacího materiálu opatřeny imitací kamene – náklady cca 1 400 000 Kč
b) využití vstřikování izolační hmoty mezi kameny vnitřních stěn hradeb, obdobně jak to bylo použito u rekonstrukce podvodních prostor Karlova mostu – náklady cca 1 200 000 Kč.

 

tento prostor bude zasklen a provedena instalace systému vytápění


Jak je vidět, obě varianty jsou technicky a hlavně finančně velmi náročné a náročné bude i případné zajištění tolik potřebných dotací. Proto se pracuje i na možnosti získání prostředků od soukromých dárců. Osloveny byly již některé zajímavé a movité subjekty doma i v zahraničí a některé již zareagovaly. Konečné rozhodnutí musí padnout do 31. dubna 2018. Podle našich informací je zatím nejzajímavější reakce ze strany jedné firmy z Jižní Moravy. Firma by zajistila pokrytí významné části nákladů za podmínky, že jí bude umožněno po dobu 10 let využívat areálu hradu pro pořádání letního kina.


Hrad tedy čeká zajímavé dění a my budeme se zájmem sledovat další dění a budeme vás včas o všem informovat. Zatím vám můžeme sdělit jenom reakce některých obyvatel našeho města či okolních obcí, kterých jsme se zeptali na jejich názor v této věci.


A názory občanů?

„Zdá se mně to jako zbytečné plýtvání peněz. Ale pokud by byla reálná spolupráce s firmou, která by tam provozovala letní kino, pak bych to bral všemi deseti. Ten kdo si pamatuje letní kina na hřišti v Brumově, ten by si na hrad určitě rád zašel,"
řekl Pan Jiří K. z Brumova.  ,,Zima tam je, izolace a zateplení stěn podzemních prostor by bylo ideální. Dokonce když jezdíme na akci ,,Pohádkový hrad" tak nám byla ve sklepení zima a pak jsem onemocněla. Můj mě říkal proč tam lozím, že mám čučat doma, ale tak děcka furt ať tam jedem no," uvedla pani Jitka F. ze Štítné nad Vláří.


Tak počkejme do 31. dubna a uvidíme, jak to všechno dopadne.

 

-tz-

reklama