Reklama

05. 07. 2020

Dnes má svátek: Cyril a Metoděj
čtvrtek, 24 květen 2018 22:13

Velký úspěch ZŠ Nedašov- "Srdce s láskou darované " 3. místo v ČR

PRAHA - "Srdce s láskou darované " v pondělí nabilo celou Poslaneckou sněmovnu parlamentu ČR. "Srdce s láskou darované " je celostátní soutěž pro dětské kolektivy k podpoře tradičních lidských hodnot, jako jsou láska, přátelství, rodina a vzájemná úcta.

 
Jak to vše začalo....
Utvořili jsme tým nadšenců se zájmem o valašskou historii a tradice napříč pátým a šestým ročníkem a s chutí jsme se pustili do práce. Přípravná část spočívala ve stanovení základních valašských atributů, které by náš krásný rodný kraj vystihly. Shodli jsme se na tom, že máme na Valašsku nejen nádhernou přírodu, ale i zajímavou architekturu, díky vyprávění našich prarodičů jsme zaznamenali hlavní tradice, pátrali jsme i v pověstech a valašských písních. Neopomenuli jsme ani pochoutky vyráběné na Valašsku a kus pozornosti jsme věnovali i našim typickým výrobkům. Poté jsme si srdce rozčlenili na dílky a skládali pomocí výtvarných koláží puzzle, které vytvořilo úžasný celek naší bohaté kultury.

 


 Díky této práci jsme si připomenuli, jak je nám v našem kraji dobře, jaké máme štěstí, že žijeme uprostřed čisté přírody s výhledem na valašské kopce plné oveček, pochutnáváme si na výtečných frgálech a zažíváme jakýsi pocit sounáležitosti při dodržování tradic, na které tady nedáme dopustit. A i když nejsou všechny dny veselé, nezapomínáme si prozpěvovat valašské písničky a vážit si toho, jaké poklady tady máme.

 

Naši práci jsme se rozhodli zároveň věnovat nejstarší občance v našem blízkém valašském okolí, a to paní Fajtové, která v prosinci 2017 oslavila 100 let! Díky ní a dalším příslušníkům starší generace máme možnost poznávat naši kulturu ještě hlouběji, prožívat ve vyprávění zvyky, které se už z dnešní doby vytrácejí, a uchovávat valašskou mluvu, která je pro nás také charakteristická. Víme, že každý člověk na světě má to „své doma“ rád nejvíce, a to je vlastně dobře. My děkujeme za to, že naším domovem je Valašsko, a jsme na něj právem hrdí.

ZŠ Nedašov

 

Ocenění

Žáci ZŠ Nedašov převzali cenu za " Srdce" ve sněmovně dolní komory v Praze 21.5.2018. Díky panu předsedovi sněmovny Vondráčkovi a celému týmu realizátorů této soutěže, si to děti náramně užily. Děti si odvážely kromě dárků nezapomenutelný zážitek.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

,,Děkuji tímto paní učitelce Švédové a Zelískové za přípravu a realizaci celého projektu. 3. místo v celorepublikovém měřítku je nesmírný úspěch, který se podařil už napotřetí. Vyhodnocení práce si vážím, především proto, že nebylo umístění dosaženo internetovým hlasováním, ale vyhodnocení odbornou porotou," poděkoval Milan Mužík, ředitel ZŠ Nedašov.

 

-tz-