Reklama

04. 07. 2020

Dnes má svátek: Prokop
středa, 25 červenec 2018 21:31

Hledáme informace a fotografie legionářů z Val. Klobouk a okolních obcí

VALAŠSKO - Naše země si v letošním roce připomíná celou řadou akcí významné výročí 100 let, kdy vznikla samostatná Československá republika.


Když se ohlédneme o 100 let zpět, uvidíme hlavní aktéry zahraničního i domácího odboje, kteří nasazovali to nejcennější, co měli, aby získali svobodu a samostatnost. Často vzpomínáme na odkaz našich čelních představitelů té doby, tedy prvního prezidenta Tomáše G. Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Byly to však také tisíce dobrovolníků, kteří pozvedli zbraně a nasazovali životy na světových bojištích za ideály a myšlenku svobodného státu. Československé legie byly úzce spjaty se sokolskou tradicí a my máme dnes, po 100 letech, tu čest vzpomínat na ně s hrdostí, neboť žijeme ve svobodném demokratickém státě, o kterém pro své rodiny a potomky usilovaly.

(foto- Archiv Miroslav Maňas)

 

Abychom si československé legie připomenuli a důstojně jim vzdali hold, pracujeme na celé řadě projektů, které se týkají Valašskokloboucka a legií. V první řadě přijede do Valašských Klobouk slavný Legiovlak, pojízdné stylové muzeum mapující anabázi ruských legií. Vlak přijede do města v termínu 4.-9. září a bude k dispozici jednak pro širokou veřejnost, ale i školy a školky. První den, v úterý, se bude hrát i stylové loutkové divadlo pro nejmenší návštěvníky, takže naše muzeum je zaměřeno na všechny věkové kategorie. Zároveň je ve vlaku i databáze legionářů, kde si můžete vyhledat předky, kteří sloužili v legiích.


S tím souvisí také výzva, kterou tímto příspěvkem zveřejňuji.
Hledáme informace a fotografie legionářů z Valašských Klobouk a okolních obcí, především bývalého soudního okresu. Jednak doplňujeme databázi o nové informace a fotografie (v databázi jsou pouze informace z vojenské služby a předválečné doby...) a především, chystáme možnou publikaci o legionářích z Valašskokloboucka. Proto se obracím i na Vás, obyvatele Val. Klobouk a okolních obcí, kteří máte předka legionáře, zda byste nám mohli poskytnout fotografie, materiály či doplnit informace o Vašich příbuzných, sloužících v legii. V takovém případě mne můžete kontaktovat na emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo přijít s materiály až na Legiovlak.

Našim dalším úkolem jsou pietní akce a odhalování památníků či pamětních desek po celém Valašsku. Zároveň se s bratry legionáři z Valašského Meziříčí snažíme oživit místní Jednotu Československé obce legionářské ve Val. Meziříčí, kde budou členy i bratři z Valašskokloboucka. U nás na Valašsku žádná jednota dosud není, a přece dříve fungovala i v Kloboukách. Bohužel však oživit starý spolek je poměrně byrokraticky náročné a navíc nemáme dostatek akčních lidí, kteří by do toho šli. Tak se spojíme s kolegy z ValMezu a dáme dohromady pěknou valašskou jednotu. Pokud se nám to tedy povede. Moje snaha je, aby sláva čs. legií zapustila v našem městě pevné kořeny jako symbol naší státnosti a především, aby se nevytratila identita všech rodin, kteří měli legionáře doma. Aby se jejich hrdinství a oběti nezapomínali, ba naopak připomínali jako důkaz nezlomného ducha našich krajanů.

Miroslav Maňas
Valašské Klobouky

Obce soudního okresu Val. Klobouky: Brumov, Bylnice, Bohuslavice, Divnice, Drnovice, Francova Lhota, Haluzice, Horní Lideč, Hrádek, Jestřabí, Křekov, Lačnov, Lidečko, Lipina, Lipová, Lužná, Mirošov, Návojná, Nedašov, Nedašova Lhota, Nevšová, Popov, Poteč, Příkazy, Pulčín, Rokytnice, Rudimov, Senice, Slavičín, Smolina, Střelná, Sv. Sidonie, Štítná, Študlov, Tichov, Valašská Senice, Valašské Klobouky, Valašské Příkazy, Vlachova Lhota, Vlachovice, Vrbětice, Vysoké Pole.