Reklama

05. 07. 2020

Dnes má svátek: Cyril a Metoděj
pondělí, 06 srpen 2018 23:01

Kterak jsme z Brumova po naší vlasti putovali...

ČR - Začátkem července letošního roku jsme se s manželkou vydali na krátkou a rychlou expedici po naší vlasti. Trasa byla plánována tak, abychom navštívili všechny kraje kromě Moravskoslezského a Prahy, kde jsme byli již několikrát.


Dalším kritériem cesty bylo, jak je u nás dobrým zvykem, vzít co nejvíce kešek (geocaching = celosvětová hra, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané keška, o níž jsou známy zeměpisné souřadnice), jež aktivně hledáme už skoro 6 let.

 

Naše putování jsme započali v úterý 3. července v odpoledních hodinách, kdy jsme si to namířili směr Litomyšl. Zde jsme plánovali přenocování na odstavném parkovišti. Čas jsme však měli vynikající, a tak jsme pokračovali dále směr Hradec Králové, kde jsme si udělali ještě malou pauzu na kešku. A protože už začala padat tma a únava se zvyšovala, začali jsme kešky vynechávat a ve 23:15 jsme parkovali na velkém parkovišti u zoo ve Dvoře Králové, necelých 300 km od domácích souřadnic. I přes velké vyčerpání jsme si vše nachystali na další den a před půlnocí jsme ulehli
ke spánku.


Druhý den jsme vstali již v 5:15. Přestože spánek nebyl příliš dlouhý, vzbudili jsme se s dobrou náladou a plni energie. Hlavní náplní dnešního dne byla návštěva zoo. Po ranních přípravách jsme se vydali nejdříve na lov kešek, protože otvírací doba v zoo je stanovena až na 9 hodin. Úderem 9. hodiny ranní jsme už kupovali vstupenky a pak se kochali tou zvířecí nádherou. Samozřejmě jsme si nenechali ujít safari, které je možné projet i vlastním autem. Nutno podotknout, že do safari nelze jet autem bez zakoupení lístku do zoo, což je kontrolováno na pokladně při koupi vstupenek do safari. Lze taktéž využít projetí safari Afrika truckem nebo safaribusem, cenově to však vyjde téměř nastejno jak autem v případě min. 2 lidí, ale zážitek je diametrálně odlišný. Kolem 14. hodiny jsme vyjeli ze safari a naše další putování se ubíralo směrem Mladá Boleslav. Projížděli jsme kolem hradů Pecka a Trosky a dorazili až do Mladé Boleslavi, kde jsme zahlédli několik škodovek, nachystaných nejspíš na vývoz. Zde však naše denní cestování neskončilo. Pokračovali jsme dále k Mělníku za účelem zhlédnout soutok Labe a Vltavy. Během této cesty jsme obohatili naši sbírku kešek asi o 50 kusů. A ani Mělníkem neskončil náš den. Ve 20 hodin jsme vyrazili za dalším naším turistickým cílem, a to na Klínovec. Zde však nastala časová tíseň a museli jsme trošičku upravit naše plány. Cestu jsme si o několik kilometrů zkrátili a přespali jsme v Žatci u koupaliště.


Čtvrteční den
jsme měli opět velmi nabitý. Vše začalo již 4. hodinou ranní, kdy jsme vyjeli splnit náš rest z předchozího dne, a to návštěvu Klínovce. Projeli jsme lázněmi Jáchymov, zastavili se na Božím Daru a pokračovali až do cíle. Kolem 8. hodiny už jsme se procházeli po Klínovci. Počasí bylo ideální, bylo vidět daleko. Protože jsme měli téměř na dosah Německo, vydali jsme se i tam. Šest hodin jsme jím projížděli a sbírali kešky. V odpoledních hodinách jsme se přes hraniční přechod Vojtanov dostali zpět do ČR. Poté jsme se ubytovali v hotelu ve Františkových Lázních a konečně jsme si po 3 dnech mohli dát sprchu a po delší době zalehnout do postele.


Pátek byl ve znamení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Prostředí se nám moc líbilo, pěknější lázně snad ani neexistují. Festival byl naprosto skvělý. Potkali jsme zde mnoho známých herců, zpěváků, moderátorů apod., udělali „mraky“ fotek, našli i pár kešek a po 17. hodině se vydali zpátky do Františkových Lázní.


V sobotu jsme upustili od kultury a poznávali jsme západočeskou krajinu. Navštívili jsme nedalekou národní přírodní rezervaci SOOS. Úžasná podívaná, rašeliniště, bublající voda, usazené soli, prostě krásná nedotčená příroda. Pak jsme se vydali na úplný západ naší vlasti. Projeli jsme městem Aš, které nás překvapilo svou rozlohou, a za pár minut jsme dojeli až do Hranic. Tady jsme odlovili kešku, jež byla na místě, kde ještě před pár desítkami let stála vesnice. Následoval návrat na hotel a přípravy na další den.


Nedělní ráno bylo pro nás posledním ránem našeho pobytu v západních Čechách. Po 8. hodině jsme hned vyrazili na cestu, a to směr jižní Čechy. Zastavili jsme se ještě u Komorní hůrky, která je údajně druhou nejmladší sopkou na našem území. Pokračovali jsme přes Cheb, kolem vodní nádrže Jesenice až do Chodové Plané, kde se nachází známý rodinný pivovar Chodovar. Po krátké pauze jsme zamířili do Stříbra, Plzně a nemohla nám uniknout ani obora s bizony mezi Černotínem a Dnešicemi. Do cíle nám zbývalo ještě 120 km. Odlovili jsme opět desítky kešek na zajímavých místech a v podvečer už jsme přijeli do vesnice nedaleko Písku, kde jsme měli zajištěný nocleh.

cestovatelé Barbora a Tomáš


A pondělkem naše putování skončilo. Hned od rána jsme se pomalu ubírali směr Valašsko. Vydali jsme se kolem jaderné elektrárny Temelín, kolem 8. hodiny jsme byli na Vysočině a po 9. ve Znojmě. Odtud jsme přes hraniční přechod Hatě vjeli do Rakouska. Za tři hodiny na rakouském území jsme kromě nalezení několika kešek stihli nakoupit kvalitní potraviny a přes lázeňské město Laa an der Thaya jsme se opět vrátili do České republiky. Dále naše cesta vedla přes Pálavu, okolo všudypřítomných vinic až do Břeclavi, přes Hodonín a Strážnici a v 17:30 už jsme parkovali v Brumově.

geocaching


Celkem jsme nalezli téměř 200 kešek, čímž jsme překonali hranici 3000 nálezů, a najezdili jsme 1627 km. Často slyšíme, že cesta byla dlouhá jako do Chorvatska, což je sice pravda, ale na co jezdit tam, když v naší vlasti je tak nádherně.

 

Fotogalerie ze Safari Parku Dvůr Králové nad Labem ZDE
Fotogalerie z karlovarského filmového festivalu ZDE
Fotogalerie z putování po naší vlasti ZDE

 

- Tomáš Ptáček, Barbora Ptáčková -