Reklama

06. 07. 2020

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
úterý, 07 srpen 2018 20:44

Valašské Klobouky oslaví 100. výročí republiky a 90. výročí dráhy

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – V závěru léta zahájí město Valašské Klobouky blok oslav k 100. výročí vzniku Československé republiky. Při nich si připomene vazby s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem i velké okamžiky prvorepublikového období.


Za nejvýraznější takovou událost v regionu je možné považovat zbudování a otevření Dráhy prezidenta Masaryka, která přesně před 90 lety propojila železniční tratí Valašské Klobouky se Vsetínem a Bylnicí. I proto oslavy ve městě započnou právě programem k tomuto slavnému výročí. V sobotu 25. srpna bude vypraven historický parní vlak a ve Valašských Kloboukách bude cestující i další účastníky čekat dobový program s návštěvou prvního prezidenta i tehdejší ministerské delegace.

 

„Téma stého výročí Československé republiky ozdobí ve Valašských Kloboukách přelom letních prázdnin a školního roku a poté se bude prolínat podzimními měsíci až ke státnímu svátku 28. října, který je letos pro náš národ obzvlášť slavným jubileem. Srpnový program oslav zaměříme především na 90. výročí Dráhy prezidenta Masaryka a také vysadíme Lípu svobody. V září do našeho města přijede Legiovlak, oslavíme Klobucké hody, představíme novou knihu o Valašských Kloboukách, pozveme do kina a také vyhlásíme soutěž pro školy. V říjnu pak slavnosti vyvrcholí pietním aktem u Památníku československé vzájemnosti a koncertem s účastí uměleckých těles z obou stran státní hranice,“ představila dění Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

Výstava a dokumentární film
Návštěvníci se mohou na oslavy naladit už ve středu 22. srpna, kdy bude v 18 hodin ve Staré radnici otevřena výstava o historii železniční dráhy ze Vsetína do Bylnice. „Dráha prezidenta Masaryka vznikala v letech 1924 až 1928 a její zbudování stálo 127 milionů korun československých. Technicky náročné dílo dlouhé bezmála 38 kilometrů po své trase propojilo třináct obcí, přičemž jej tvoří 67 tisíc pražců, 49 podjezdů, 8 nadjezdů, 5 viaduktů, 3 mosty a 2 tunely,“ popsal historik Petr Odehnal z městského muzea. Po komentované prohlídce výstavy mohou lidé zavítat do kina Svět, kde v 19 hodin naváže projekce dokumentu Hledání ztraceného času, který se dráze věnuje.

 

90 let Dráhy prezidenta Masaryka
V sobotu 25. srpna je veřejnost zvána na akci 90 let Dráhy prezidenta Masaryka. Z Valašského Meziříčí v ten den vyjede historický parní vlak, který dopoledne uskuteční slavnostní jízdu po železnici až do Bylnice a odpoledne přiveze do Valašských Klobouk také Tomáše Garrigua Masaryka a ministerskou delegaci. Cestující z celého regionu ve vlaku obdrží repliku tehdejší první jízdenky. „Ve 14 hodin proběhne u valašskoklobouckého viaduktu otevření naučného chodníku s pamětními pražci a vernisáž výtvarného workshopu na nádražní zdi. Příjezdem vlaku v 14.50 hodin pak začne dobový program, ve kterém se mohou účastníci těšit na návštěvu prezidenta, ukázky historických spolků, poštovní úřad, virtuální prohlídku Masarykova salónního vozu, výstavu železničářských artefaktů a automobilových veteránů, řemeslný jarmark i stylovou prvorepublikovou hudbu,“ popsal Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky.

Příběhy stromů
Podvečer v pátek 31. srpna bude věnován akci Příběhy stromů. V 17 hodin se mohou lidé setkat u takřka stoleté Lípy svobody před Starou radnicí. „Společně také vysadíme další strom, který bude svědčit o letošním jubileu. Návštěvníci budou mít příležitost podepsat se na listiny, které ve schránce ke stromu uložíme, aby příštím pokolením vyprávěly náš příběh. Následovat bude vernisáž výstavy Stromy svobody Zlínského kraje v sále Valašskoklobouckého podnikatelského centra,“ přiblížil místostarosta Martin Janík. Večer vyvrcholí koncertem kapely Dareband.

 

Srpnový program oslav ke stažení
Jízdní řád parního vlaku ke stažení

 

-tz-