Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
čtvrtek, 09 srpen 2018 07:32

Pačejovská ostrá premiéra Radka Jatela z Vysokého Pole

PAČEJOV, VYSOKÉ POLE - Pojďme se vrátit k Rally Pačejov, kde si Radek Jatel odbyl svou ostrou premiéru v rallysprint sérii. Rodák z Vysokého Pole po svém úspěšném startu s Peugeotem 208 R2 v Kopr Cupu, kde se mu podařilo vyhrát ve třídě dostal k dispozici vůz z dílen KIT Racingu i na Pačejov. Start v Horažďovicích byl jak pro Radka, tak i Vojtěcha Mudráka, který jej navigoval velkou výzvou.


Radek Jatel (foto - rallyservice.cz)


V kolika letech a jak ses vlastně dostal k motorsportu?
„K motorsportu jako takovému jsem měl blízko už od dětství, když se přes mou rodnou vesnici proháněli střelci jako Enrico Bertone, Staňa Chovanec, Láďa Křeček a další piloti zvučných jmen, našel jsem v rally zálibení již jako malý kluk. Zkrátka bylo jednoduché přestat kopat do balonu někde na hřišti a stát u trati se snem zažít to jednou taky. Aktivně jsem se v motorsportu začal pohybovat okolo svých 18 let, kdy jsem měl "řidičák" a měl jsem konečně tu možnost brouzdat po okolí a kromě závodů vyhledávat všemožné testy, kde jsem měl tu možnost svést se na sedadle spolujezdce vedle nejednoho předního českého soutěžáka. Usednout vedle Jarka Orsáka, Míry Tarabuse či Honzy Jelínka pro mě byl v té době neskutečný zážitek, který mě o to více motivoval ve snaze dostat se do kolotoče motorsportu i v jeho nelehké době."

Kdy jsi měl možnost poprvé závodit a s čím to bylo?
„Jak už to tak bývá, poprvé jsem měl možnost si zazávodit v půjčovně s motokárami. Člověk poprvé na vlastní kůži prožíval pocity závodníka a myslel si jak skvěle mu to jde, ale opak byl samozřejmě pravdou. Musím poděkovat rodině Kouřilových z Tlumačova, která staví motory pro mnoho soutěžáků a konkrétně pak Dušanu Kouřilovi, který mi nabídl vyzkoušet si závodní motokáru na klasickém okruhu. Plný nadšení jsem nabídce nemohl odolat a na svou premiéru jsem se těšil jako malý kluk. Má premiéra se odehrála na rakouském okruhu Bruck, kde jsem hned po prvních kolech za volantem ostré káry uvědomil, že motokárový sport není žádná sranda a je velmi náročný. Naučilo mě to respektovat všechny závodníky napříč třídami bez rozdílu věku."

 

A co tvá první rallyová zkušenost?
„Mé první rallyové svezení za volantem soutěžního speciálu se odehrálo poměrně nedávno v Kopřivnici na druhém závodě Kopr cupu. Měl jsem možnost startovat s Peugeotem 208 R2 z KIT racingu, takže pěkně ostrá dvoukolka, se kterou se mi podařilo vyhrát ve třídě. Byl to skvělý zážitek, zároveň jsem však pochopil, že pokud budu chtít v motorsportu pokračovat, tak mě čeká opravdu obtížná cesta plná nástrah. Ikdyž se to možná na první pohled nezdá, motorsport je opravdu velmi náročný po finanční stránce a v dnešní době není dvakrát jednoduché sehnat sponzory, kteří zajistí alespoň část potřebného finančního budgetu."

Radek Jatel a Vojta Mudrák v akci (foto - rallyservice.cz )

 
Z Kopr Cupu jsi naskočil rovnou do rallysprint série, když ses postavil na start Pačejova...
„Pačejov je kapitola sama pro sebe, je to první ostrý start v našlapané konkurenci sprintového mistráku a plno nových věcí, zkušeností a zážitků. Když to shrnu, tak jsem popravdě spokojený. Vnímal jsem na sobě obrovský tlak z okolí, když kamarádi a známí očekávali hned při prvním startu nějaký super výsledek , ale na to jsem ještě zdaleka nebyl připravený a mým cílem bylo úspěšně dovézt auto do cíle. Velmi se mi hodily zkušenosti z motokár, kde jsem se naučil jet hlavou a ne za každou cenu tlačit a riskovat. Přeci jen to byl první závod a já jel sbírat zkušnosti a každý ostrý kilometr se mi může v případě pokračování hodit. Pačejov byl opravdu nářez, ale neskutečně jsem si ho s Vojtou Mudrákem po svém boku užil."


Nedělal Ti po závodění s motokárou, kde jedeš na oči, přechod na rozpis?
„Abych řekl pravdu, ikdyž jsem neměl možnost závodit mnohokrát, tak jsem si vždycky chodil psát rozpis a připravoval jsem se velmi zodpovědně. Ale až samotný ostrý start na Pačejově mi ukázal, jak je vše náročné. Absolvovali jsme seznamovačky a ty byly poměrně únavné a to jsem určitě neměl všechno napsané tak jak bych si to představoval. Musím se přiznat, že jsem se na rychlostních zkouškách ve slepých místech občas přistihl, že jsem víc věril svým očím, než tomu co jsme si s Vojtou na seznamovačkách napsali, ale to k začátkům asi patří."

Máš už v plánu nějaké další starty?
„Plány máme asi každý, ale důležité je, nakolik se podaří později zrealizovat. Věřím, že se ještě určitě na nějakém závodě ukážeme, rád bych startoval na Mikuláš Rally Slušovice kde bych rád svezl kamaráda, ale o tom zda se nám to podaří si povíme o pár měsíců později..."

 

Je o Tobě známo, že kromě rally děláš také firesport, dají se tyhle dvě naprosto odlišné disciplíny skloubit dohromady?
„Firesport je krásný sport, mnoho lidí si ani nedovede představit, co všechno musí hasiči dokázat, by vystoupali na ty nejvyšší příčky. Jelikož je to sport o sedmi lidech tak není žádná sranda sejit se a mít možnost trénovat - přece jen když spousta z nás pracuje na směny... Nám se to však i přes úskalí spojená s našimi zaměstnáními docela daří. Firesport je pro mě důležitou částí života a opravdu mě baví. Jen pro zajímavost nejeden soutěžák podlehl kouzlu firesportu a tak se docela často stává, že si na hasičských závodech povídáme o rally a naopak."

 

„Závěrem bych chtěl poděkovat Vlastimilu Neumannovi a celému týmu KIT racing za super spolupráci a Kubovi Tkadlečkovi za perfektní přípravu vozu, se kterým jsem měl tu čest startovat." Děkuju! Radek Jatel

 

autor článku: Daniel Kusák