Reklama

06. 07. 2020

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
neděle, 02 září 2018 16:46

Legiovlak přijede do Valašských Klobouk

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích opět putuje Moravou, jeho další zastávkou v jubilejním roce 100. výročí vzniku Československé republiky budou Valašské Klobouky, kde ho můžete zdarma navštívit od 4. do 9. září.

Posádka Legiovlaku (foto - archiv, Miroslav Maňas)


Legiovlak, pojízdné muzeum na kolejích Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Připomíná, že vznik Československé republiky stál na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu Čechů a Slováku bojovali prakticky po celém světě a na všech bojištích první světové války.


,,V sobotu 8. září bude, mimo standartního programu, při Legiovlaku ve Valašských Kloboukách probíhat rozšířený program. Již od rána bude na místě jarmark, otevřeno bude rovněž bolševické agitační středisko, které návštěvníkům přiblíží činnost českých komunistů na jaře roku 1918. Ve 13:00 bude zahájena samotná akce, po představení zástupců vojska a vzácných hostů, čestná stráž přivítá prezidenta T. G. Masaryka. Následovat bude vystoupení Národopisného souboru Kloboučánek, historická módní přehlídka či výjev konfliktu legionářů s bolševiky. Samozřejmostí bude cimbálová muzika a občerstvení. Ve večernich hodinách mohou zájemci absolvovat noční prohlídku vybraných vozů či navštívit promítací vagón-zde budeme promítat malé překvapení,"
uvedl Miroslav Maňas, pořadatel sobotní akce.


Legiovlak představuje naši vojenskou historii široké veřejnosti a zaměřuje se především na školní mládež, které je sto let stará historie poněkud vzdálená. „V roce, kdy si připomínáme 100. výročí vzniku naší republiky a konec jedné z nejstrašnějších válek všech dob, je návštěva Legiovlaku ideální příležitostí, jak si tyto významné události připomenout. Legiovlak má tu výhodu, že za ním nemusíte nikam cestovat a přijede až do vašeho města,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00, od 14:00 každou celou hodinu pak probíhají komentované prohlídky s průvodcem pro širokou veřejnost. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 5 000 karet legionářů.

Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Běžný příbytek vojáků představuje tzv. těpluška až pro 30 mužů, která ostře kontrastuje luxusnímu salonnímu vozu pro důstojníky a generály. Návštěvníci mohou prohlédnout další vagony ze života legionářů například vůz polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, „létající“ sanitní vagon, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem.

 

-tz-
reklama