Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
středa, 05 září 2018 21:15

Garden Food Festival Zlín pohledem Tomáše Ptáčka

ZLÍN - V neděli 2.9.2018 jsme se vydali na festival dobrého jídla do Zlína. Největším lákadlem pro nás bylo potkat populárního gastronoma Zdeňka Pohlreicha a ochutnat nějakou jeho specialitu.


Moderátorkou festivalu byla známá herečka, moderátorka a kuchařka Markéta Hrubešová. Jako první se představil šéfkuchař Pavel Sapík z pražské restaurace Terasa u zlaté studně, který ukázal, jak se připravují foie gras neboli speciální francouzské husí játra.

Následovala ukázka kurzu vaření s šéfkuchařem Davidem Valíčkem z Food Ateliéru z Dolních Vítkovic. Potom přišel na řadu již zmiňovaný Zdeněk Pohlreich, který přijel v pojízdné restauraci Wheels restaurant a nalákal na své vystoupení spoustu lidí. Ochutnali jsme jeho foie gras s perníkových chlebem a kávovou omáčkou. Nikdy jsme to nejedli, ale bylo to opravdu chutné.

Zdeněk Pohlreich a Tomáš Ptáček (foto - TP)


Po „šéfovi“ následoval „souboj“ Česko vs. Slovensko, kde za Česko vařil Petr Novotný z Grandhotelu Tatra z Velkých Karlovic a za Slovensko Lukáš Kováčik z hotelu Elizabeth z Trenčína. V porotě byl například známý bývalý komentátor Martin Hosták či slovenský hudební producent Jaro Slávik. Bylo to těsné, ale nakonec porota vybrala českého kuchaře. Od tohoto vítěze jste vyzkoušeli králičí stehno s řapíkatým celerem, kroupovým rizotem a mrkvovým pyré.


Posléze jsme na pódiu sledovali Honzu Jaška z My chilli a jeho tvoření chilli omáčky s exotickým ovocem. Proběhla i ochutnávka čerstvých chilli papriček. Následně se na pódiu opět objevil věhlasný špičkový kuchař Zdeněk Pohlreich, který je opravdu famózní, za hodinu dokázal uvařit 5 luxusních chodů v několika porcích, u toho vtipkovat a povídat. Vyzkoušeli jsme fantasticky připravenou rybu – marinovanou dorádu s citronem a chilli.

Barbora Ptáčková a Markéta Hrubešová
(další foto z akce ZDE)


Pak následovala krátká medová show s Robertem Chlebišem. Ochutnali jsme i vynikající čerstvě vytočený med. Po této show Miroslav Gregor z restaurace Hungry Rooster uvařil maďarskou specialitu a to kohoutí hřebínky, které vypadaly opravdu lákavě, ale bohužel se na nás nedostalo. Téměř všichni kuchaři zdůraznili, že je potřeba vařit z kvalitních a čerstvých surovin bez všelijakých náhražek, s čímž naprosto souhlasím a taky se to snažíme dodržovat. V přilehlých stáncích bylo možné si koupit různé lahůdky od burgrů, pizzy přes speciality z Argentiny, Srí Lanky či Vietnamu až po pštrosí steaky, šnečí paštiky, žabí stehýnka, cvrčky či sarančata. My jsme ochutnali vynikající černou zmrzlinu s aktivním uhlím z kozí farmy z Vizovic a levandulové tyčinky.


Všechno se platí grešlemi. 1 grešle stojí 25 Kč, nahrajete si na čip požadovaný počet grešlí a při platbě čip přiložíte k tabletu nebo notebooku ve stánku a částka se vám odečte, je to velmi rychlé a pohodlné. Přebytek grešlí vám v příslušném stánku opět smění na peníze. Tato akce, kterou si nenechalo ujít téměř 14 tisíc lidí, byla opravdu vydařená a snad se zde ukážeme zase příští rok.


Tomáš Ptáček, Barbora Ptáčková