Reklama

08. 07. 2020

Dnes má svátek: Nora
pondělí, 17 září 2018 20:01

SDH Brumov „B“ vítěz Slovensko – moravské hasičské ligy

BRUMOV - Jak mnozí ví, brumovští hasiči se účastní Slovensko-moravské hasičské ligy (dále jen SMHL). Mají dokonce tu čest pořádat jedno z ligových kol zapadající do seriálu této ligy u nás v Brumově.


A co je to SMHL? Je to liga v požárním sportu, která je specifická především tím, že je mezinárodní. V roce 2018 se soutěže v rámci SMHL konaly v Trenčínském a Zlínském kraji, přičemž v ní soutěžily družstva z okresu Zlín, Vsetín, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Partizánske, Považská Bystrica, Půchov, Prievidza a Trenčín. S jistou nadsázkou by se mohlo říci, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších lig na 2B (80m), což potvrzují úspěchy družstev SMHL na pověstných soutěžích jako je Slovenský superpohár, October Cup, Memoriál V.I.Lenina atd.

SDH Brumov „B“ vítěz Slovensko – moravské hasičské ligy


Brumovské „áčko“ už se neúčastní ligy pro množství rodinných a pracovních povinností a tak opratě po nich převzalo již v nadpise zmiňované „béčko“. Tito se v momentálním složení účastní již výše zmíněné ligy od roku 2011. Rok co rok se posouvali v tabulce výš a výš. První velký úspěch v lize přišel v roce 2013, kdy toto družstvo skončilo na celkovém 2. místě a bylo všem jasné, že s těmito ligovými „nováčky“ se musí do budoucna počítat. Předčili i své mentory z áčka, kteří ve stejném roce skončili hned za nimi a to na místě třetím. V roce 2014 se historie opakovala a brumovští hasiči opět obsadili 2. („B“) a 3. („A“) místo v lize. Jednalo se bezpochyby o jeden z prvních ligových milníků pro brumovský sbor. Rok 2015 byl jedním z mála, kdy se tomuto družstvu nepodařilo získat medailové umístění a skončil na nepopulárním 4. místě. Rok 2016 byl v mnoha ohledech přelomový, jednak se ligy z výše uvedených důvodů neúčastnilo naše áčko zvané legendy a potom přišla změna v podání soutěžního a tréninkové prostředí a to na hřiště FC Brumov. (Bohužel dodnes nemají brumovští hasiči svoje tréninkové zázemí). V roce 2017 přišlo opět „oblíbené“ 2. místo v lize.

zleva, Václav Bařinka, Martin Raja, Josef Bařinka, starosta Brumova-Bylnice Zdenek Blanař, Vlastimil Slabík, Pavel Lysáček, Tomáš Urban, velitel SDH Brumov Jaromír Kliš a ležící Martin Bařinka



Začátek sezony 2018 se družstvu vůbec nepodařil, kdy po prvních dvou kolech (ze 14) se potácel někde na spodu tabulky s 5-ti body, přičemž ostatní měli bodů už 30. Přelom přišel na domácí soutěži, kde sem jim podařilo vyhrát 1. místo. Od tohoto okamžiku se roztočilo kolo štěstí a strhla lavina bodů. Soutěž co soutěž se posouvali v celkovém pořadí výš a výš. Nikdo nevěřil, že po tak špatném nástupu do sezony může ještě vůbec brumovské „béčko“ bojovat o 1. místo v tabulce. V Dohňanech se konalo 8. ligové kolo, kde se SDH Brumov „B“ ujal vedení v tabulce, které nepustil až do samého závěru. V předposledním kole si dokázalo dokonce družstvo vytvořit dostatečný bodový náskok a to znamenalo jediné, že si jdou na poslední ligové kolo do Ďurďového užít atmosféru s pocitem neohroženého vítězství. O kvalitě družstva vypovídá i fakt, že do all stars SMHL 2018 (členy nominují jednotlivé družstva účastnící se ligy), byli nominování 4 (ze 7) členové z brumovského béčka.



Václav Bařinka, trenérská legenda SDH Brumov Pavel Hořák a Vlastimil Slabík


Sečteno podtrženo, brumovské „béčko“ od roku 2011 získalo v lize 4 x 2. místo, 1 x 4. místo a letos vydřené/vysněné 1. místo. Zajímavostí je, že v roce 2009 vyhrálo ligu brumovské áčko spolu s holkami z Nedašovy Lhoty a letos, tedy po 9 letech brumovské béčko opět s holkami z Nedašovy Lhoty.


Konec sezony se blíží zdárně do konce, kdy mezi poslední závody roku patří 3 největší/nejvyhlášenější/nejprestižnější soutěže, kde se potkají/utkají všechny ligy a výherci lig ze Slovenska a Česka.

October Cup - místo Babice, počet družstev 120 (více nejde z časového hlediska za den stihnout).
Slovenský superpohár - místo Čadca, počet družstev cca 80, na tuto soutěž se nominují pouze nejlepší družstva z každé ligy na Slovensku, družstva mají 2 pokusy (v roce 2016 tuto soutěž vyhrálo brumovské „béčko“).
Memoriál V.I.Lenina - místo Široký Důl, počet družstev 200 (2 základny, 2 dráhy), tuto soutěž zná snad každý hasič, dala by se pojmout jako ukončení hasičské sezony v roce.


Tímto bychom chtěli poděkovat Vám našim fanouškům, městu Brumov-Bylnice, FC Brumov a v neposlední řadě panu Poláškovi za sponzorský dar a seřízení „mašiny“.

 

za SDH Brumov - Martin Raja

 

reklama