Reklama

08. 07. 2020

Dnes má svátek: Nora
středa, 19 září 2018 08:41

Dny NATO 2018 pohledem Tomáše Ptáčka z Brumova-Bylnice

OSTRAVA - V sobotu 15. září jsme se již potřetí zúčastnili monstrózní akce Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Jedná se o největší bezpečnostní přehlídku v celé Evropě, která se odehrává v Mošnově na Letišti Leoše Janáčka.


Z Brumova jsme vyjeli ve 4:30, vyjet později znamená zdržet se v kolonách, stát dlouhé fronty, hlavně u vstupu, a nestihnutí začátku akce. Vzhledem k tomu, že parkovné na centrálním parkovišti stojí 200Kč na den, tak jsme hledali jinou alternativu. Nutno říct, že zdarma nezaparkujete nikde, kde v běžný den ano. Všude značky zákazu státní s hrozbou odtažení a na každém rohu policejní auto. Nakonec se nám podařilo v Petřvaldíku na soukromé louce zaparkovat za poloviční cenu než běžně jinde v okolí a odtud je to už jen asi kilometr ke vstupu.


Vstup na akci je jako vždy zdarma. Před půl osmou jsme již čekali u vstupu, kde jsme byli mezi prvními a o půl hodiny později už fronta rostla a za další půlhodinu už nebyl vidět její konec. Do areálu letiště nás začali pouštět cca v 8:35. Předem avizovaná velká bezpečnostní prohlídka se opravdu stala skutečností. Všechno z kapes vyndat na stůl, osobní prohlídka včetně oskenování těla detektorem a pak osobní prohlídka zavazadel, všechno na stůl, batoh i taška na foťák musely zůstat prázdné. Po kontrole vše naházet zpátky a hurá do areálu letiště. Asi to někomu přijde zbytečné nebo moc důsledné, ale já se tomu nedivím, když vidím, co se děje ve světě a navíc po skončení akce jsme viděli plný stůl zabavených nožů, takže to má něco do sebe.


Je zde možnost si vyzkoušet třeba testovací jízdu vozidly Škoda, různé trenažery, zastřílet si laserovou pistolí a mnoho jiných akcí, na které se stojí velké řady. Občerstvení je samozřejmě zajištěno, jsou tu stánky se vším možným, od zmrzliny přes langoše až po grilované speciality.


Můžete nahlédnout do tanku, stíhačky, bojových vozidel, zkusit si vzít do ruky různé zbraně od pistolí až třeba po granátomet nebo se třeba vyfotit s americkým vojákem. Ve stanech lze zhlédnout vybavení, výzbroj a výstroj různých útvarů, např. celní správy, hasičů, potápěčů, vězeňské služby apod.


My jsme si nejdřív prohlédli statické výstavy těžké vojenské, záchranářské i policejní techniky. Potom jsme se podívali na dynamickou ukázku tanků a několika letových ukázek stíhaček. Prošli jsme se americkým Boeingem C-17 Globemaster III., nahlédli do kokpitu Boeingu KC-135. Mrkli jsme se, jak vypadá vězeňská cela dnes. Ověřili jsme si pod speciálním rentgenem, že naše snubní prstýnky jsou opravdové zlato bez různých příměsí. Dále jsme si ověřili, že celní správě nedlužíme ani korunu na pokutách. Vyzkoušeli jsme si simulaci nárazu v autě ve 30km/hod, zdá se to být malá rychlost, ale pořádně vás to zařeže do pásů.


Jedna paní policistka nám vysvětlila, jak funguje policejní radar a co všechno dokáže. K prohlédnutí bylo i hybridní policejní auto BMW i8, které stojí téměř 4 miliony korun. Viděli jsme zde také spoustu padělků, které nejdou nijak rozeznat na první pohled od originálu, potom různé formy drog, stroje na výrobu cigaret aj. Následně jsme uviděli i velké, stále páchnoucí hrnce včetně kostí, a jiné předměty z kauzy „Tygří jatka“, ve kterých vyvařovali pachatelé tygry a jiná vzácná zvířata. Zhlédli jsme ukázky výcviku psů, kteří jsou vycvičení k zadržení pachatele, hledání drog, alkoholu, cigaret, pašovaných zvířat, zbraní a dokonce i peněz.


Podívali jsme se na ukázku osvobození rukojmích v autobuse, kde byl nasazen policejní vrtulník i speciální jednotky. Potom ještě na zadržení pachatelů za pomoci služebních psů ve spolupráci se slovenskými a německými policisty, kde jsme uviděli i velmi efektivní proskočení psa otevřeným okénkem dodávky a okamžité zneškodnění pachatele.


Několikrát jsme zde potkali i premiéra Andreje Babiše. Této sobotní akce se zúčastnilo 95 tisíc diváků a za celý víkend to bylo 225 tisíc lidí. Více ve velké fotogalerii ZDE


Ptáček Tomáš

 

reklama