Reklama

21. 02. 2020

Dnes má svátek: Lenka
čtvrtek, 22 listopad 2018 22:26

Antonín Kostka, Má Vlára - černobílé fotografie

LUHAČOVICE - Kdo by se chtěl pokochat nádhernými černobílými fotografiemi přírody, ten by měl v těchto dnech navštívit kavárnu Marco Polo v Luhačovicích.

 

Výstava fotografií v kavárně Marco Polo v Luhačovicích


Díky technickému pokroku můžeme v současnosti na fotografiích prezentovat i sebemenší detaily všeho toho, co se v našem okolí nachází.
Fotografie nejrozmanitějších objektů jsou navíc doslova zahlcovány širokou škálou barev se všemi jejich nuancemi.
Jakého vzezření však nabývají krajinné reálie v čase úsvitu či naopak za soumraku, pokládá si otázku nejeden z nás.
A právě na takové otazníky více než zasvěceně odpovídají fotografie známého uměleckého fotografa, pana Antonína Kostky z Brumova.
Ten je svou uměleckou činností veřejnosti dobře znám, neboť doposud uspořádal na 50 autorských výstav a zúčastnil se desítek kolektivních.
Jím ztvárněné fotografie jsou oceňovány na mnoha celostátních i mezinárodních fotografických soutěžích.
Více jak působivým důkazem výše uvedených řádků je jeho nedávno vydaná obrazová publikace černobílých fotografií z moravsko - slovenského pomezí – Má Vlára.

Výstava fotografií v kavárně Marco Polo v Luhačovicích


Její autor je umělcem, který dokáže mistrně pracovat s fotopřístrojem i za specifických světelných podmínek, které záměrně vyhledává.
V rodícím se dni, či naopak v tajemném šeru, ba dokonce v mlze, do které se krajina nejednou zahaluje, totiž autor nachází to, co jinak mnohý z nás zrakem pomíjí.
Jako profesionální fotograf je si dobře vědom, že právě v černobílém provedení fotek se lépe rozpozná hlavní myšlenka snímaného objektu.
Člověk tak při prohlídce vystavených obrazů záhy nabývá dojmu, že krása přírody nemusí spočívat jenom v barvách, ale mnohdy spíše ve vzájemné kompozici jednoduchých krajinných prvků v prostém černobílém provedení.
U takto koncipovaných fotografií sehrávají velkou roli stíny, které za vhodných světelných podmínek provázejí každý přírodopisný prvek či děj.
Právě ony totiž poodhalují mnohé ze svých tajů, ve kterých k nám promlouvá každý záhyb kmene, větvící se koruna stromu, meandrující říčka, stejně jako tvarová rozmanitost okolního reliéfu.
Některé ze stínů jakoby si nevěřily a zůstávají polostíny. Ty pak působí na vnímavého pozorovatele měkčeji, graciézněji.
Z každé umělcovy fotografie přímo vyzařuje touha po nalezení originálních náhledů na pestrost přírody.
Ta, provázená tichem, je symfonií netušených krás a pocitů, kterým však umí naslouchat jen ti, kteří chtějí přírodě porozumět.
Mějme tedy v úctě všechny ty, kteří nám ji svým uměním předkládají ve všech jejích kouzelných tvarech a podobách.
Mnohé napoví citát:
„Pokud se chcete něco dozvědět o přírodě a oceňovat ji, je nutné rozumět jazyku, kterým mluví.“
A pan Antonín Kostka jím k nám svou tvorbou prokazatelně hovoří!

 

Jaromír Slavíček v.r.

 

 


reklama