Reklama

28. 09. 2021

Dnes má svátek: Václav
sobota, 15 prosinec 2018 23:17

Petr Macek z Brumova-Bylnice - Zlato z Natural Olympia 2018 v Las Vegas

LAS VEGAS, BRUMOV-BYLNICE - Kariéru brumovského kulturisty Petra Macka sledujeme od jeho začátků. Vždy si šel tvrdě za svým snem a sen se stal skutečností. Nebudu to natahovat, už se těším, jak nám Petr Macek o všem řekne sám.


1 - Petře, co bylo tvým snem?
Mým snem bylo stát se Mistrem Evropy v naturální kulturistice ve federaci INBA (International Natural Bodybuilding Association) v kategorii muži do 175cm. Na podzim 2017 jsem si skoro tento sen splnil, skončil jsem druhý a stal se tak vícemistrem Evropy a tím se kvalifikoval na Naturální Olympii do Las Vegas. Jelikož jsem člověk, který má rád výzvy, stála předemnou další meta a nový sen a to MS jaro 2018, které se konalo u nás v ČR. Chtěl jsem to za každou cenu vyhrát, opravdu jsem si věřil o to víc, že jsem 14 dní před MS skončil 3. z 20ti borců na mezinárodním německém šampionátu, tak to sebevědomí opravdu rostlo! No nakonec jsem skončil 6., ale i tak to pro mě byl velký úspěch, 6.místo v takové konkurenci na MS bylo pro mě opravdu dosti uspokojivé umístění. Tím pro mě jarní sezóna skončila.


Dal jsem si 7dní pauzu a čekala mě další výzva a to vytvoření českého rekordu v počtu dřepů se závažím rovnajícím se mé tělesné hmotnosti. Chtěl jsem lidem ukázat, že my kulturisti (naturalní) jsme na tom kondičně taky celkem slušně, tak jako třeba hokejisté nebo fotbalisté a že náš sport není jen o tom zvedat činky před zrcadlem a nahlížet na sebe, jestli jsme tam přidali gram svalu a tam ubrali dva gramy tuku, ale že jsme na tom dobře i po stránce fyzické! Myslim, že tato výjimečná akce s názvem Charity Jam, která se konala u nás v Brumově-Bylnici a já na ní dostal prostor zrealizovat svoji myšlenku a snad tím i pár nejenom mladých lidí namotivovat ke sportu či zdravému pohybu, byla opravdu vydařená a tímto bych chtěl poděkovat pořadatelům Charity Jamu za to, že mi umožnili na jejich akci svůj výkon předvést.

Petr Macek na Charity Jam 2018

 
Po tomto "extrému" přišla druhá pauza, teď už 14ti denní. Hned po ní začala příprava na vrchol mé kulturisticke kariéry, Natural Olympia 2018. Kdyby mi někdo řekl před pár lety, že budu stát v Las Vegas na prknech Naturální Olympie, tak bych to horko těžko dotyčnému uvěřil. Každopádně ten sen se začal stále víc a víc přibližovat realitě. Pomalinku jsem tomu začínal věřit a šel jsem tomu tedy nekompromisně naproti! Před samotnou Olympií jsem si ještě dal takový ",zkušební" závod v Maďarsku a to mistrovství Evropy. Asi to zni trochu ,"rozežraně", (zkušební???) závod na ME, ale soustředil jsem se na Olympii, cíl byl uspět hlavně tam! Na ME jsem se nemusel kvalifikovat jakožto finalista z jarních závodů MS 2018. K přípravě na ME jsem přistupoval trochu laxně a taky s tím, že vyzkouším závěr přípravy trochu jinak, než jsem zvyklý. Bohužel to nevyšlo, nedělal jsem si z toho těžkou hlavu, jak už jsem zmiňoval, cíl byl Naturální Olympie v Las Vegas . Tady už jsem nenechával nic na náhodě a k přípravě jsem přistupoval opravdu velice přísně, dal jsem do toho úplně vše a vyplatilo se, bral jsem zlato! Zlato na Natural Olympia 2018

Petr Macek v Las Vegas (foto- archiv Petr Macek)

 
Na Olympii nebyly výškové kategorie s váhovým koeficientem, tak jako je to zvykem v Evropě, ale byly tu kategorie dle věkové hranice od juniorů až po supermasters(70+), já spadal do kategorie juniors masters (35 až 40let). Obsadil jsem první místo, těšilo mě to o to víc, když jsem zjistil, že jsem porazil držitele profesionální karty a mistra světa z letošního MS z kategorie můžů do 170cm. Nevím, jak se dostal do 170cm, když byl stejně vysoký jako já, 174cm. Tak takhle nějak vypadaly mé sny, které jsem si v podstatě splnil.


2 - K čemu bys vítězství Natural Olympia 2018 přirovnal?
Naturální Olympie je takový vrchol v INBA federaci, je to brané tak, že to je víc než MS.


3- Jaká byla příprava na závody v Las Vegas?
Příprava probíhala klasicky - nespočet tvrdých tréninků, obrovské množství času strávené přípravou jídla, spousta odříkání a taky hodně utrpení v samotném závěru diety. Bylo to opravdu hodně tvrdé, i když mám rád tady tyto extrémy jak v tréninku tak i v těch dietních postupech, jsem docela rád, že to mám za sebou.


4- Oslava?
Oslava byla, ta musela přijít, to je jasné! Bylo kvantum jídla a taky konečně po dlouhé době nějaké to pivko. Určitě jsme to oslavili tak, jak se patří.

5 - Přivítání na Valašsku?
Přivítání doma bylo neskutečné a opravdu mě to dojalo! Šampaňské, doutníky, výborná letošní trnková, spousta jídla, emoce, dojmy. Rodina mi moc fandila a moc mě podporovala, za to jsem jim nesmírně vděčný a chtěl bych jim za to moc poděkovat. Opravdu to bylo moc krásné přivítání a nikdy na to nezapomenu, kvůli těmto okamžikum bych byl ochotný projít si celou tou přípravou znovu.

      Přivítání doma bylo neskutečné, nechyběl ani vítězný doutník

6 - Co dál?

Co dál? Určitě si dám závodní pauzu, minimálně rok.To samozřejmě neznamená, že nebudu chodit trénovat, to určitě ne. Chci se udržovat v dobré kondici a taky v relativně dobré formě, jen to bude hlavně o tom, že když se mi nebude chtít jít trénovat, tak si řeknu, dobře, tak dnes nejdu a půjdu třeba zitra. Což jsem si nemohl do teď dovolit říct. Chci se věnovat víc rodině, hlavně dětem.

Petru Mackovi poděkoval za vzornou reprezentaci města Brumova-Bylnice
starosta Kamil Macek a místostarosta Antonín Strnad


Závěrem bych rád poděkoval svým sponzorům, jimiž je Hokejová akademie Brumov-Bylnice, děkuji za opravdu skvělé zázemí v HA fitness centru a finanční podporu. Dále děkuji firmě STRABAG, která mi rovněž poskytla nemalý sponzorský dar. Taky bych chtěl moc poděkovat Zlínskému kraji, městu Brumov-Bylnice, paní Mileně Kovaříkové za finanční prostředky, které mi taky pomohly k tomu, abych si svůj sen mohl splnit.

 

Stanislav Floreš, Naše Valašsko info

 

 

 

 

reklama