Reklama

04. 06. 2020

Dnes má svátek: Dalibor
úterý, 22 leden 2019 21:08

Na Ploštině má vzniknout interaktivní expozice

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zpracování a zpřístupnění „Interaktivní expozice Česko-Slovenska aneb Dějiny v kostce na mapě" pro návštěvníky památníku Ploština je cílem projektu, který v současnosti připravuje krajská příspěvková organizace Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve spolupráci s Trenčianským muzeem v Trenčíně. Radní Zlínského kraje 21.1.2019 schválili jeho projektový rámec.


„Tato expozice by s využitím moderních informačních technologií umožňovala představit průběh událostí v časové ose a souvislostech tak, jak se reálně odehrávaly za II. světové války na území Zlínského a Trenčianského kraje. Atraktivní formou by tak návštěvníkům – zejména pak žákům a studentům – přibližovala konkrétní události, které se v tomto období odehrály nejen v tomto prostoru, ale i v kontextu celé republiky," uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Josef Zicha.


Romana Habartová, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje, k tomu doplnila: „Projekt je načasován tak, aby jej bylo možné realizovat v roce 2020, kdy si budeme připomínat 85. výročí tragických událostí na Ploštině. Vzhledem k tomu, že v tomto období bude s vysokou pravděpodobností na Ploštině probíhat komplexní rekonstrukce stávajícího objektu a výstavba nové budovy, je dohodnuto, že po dobu těchto prací bude interaktivní expozice provozována v objektu Envirocentra ve Vysokém Poli. Poté bude přemístěna a bude sloužit přímo v objektech muzea na Ploštině, kde ideálně zapadne do koncepce realizace nové expozice."

Náklady projektu jsou vyčísleny na 912 600 korun. Projekt bude předložen do výzvy Operačního programu INTERREG V-A SR-ČR, odkud je možno získat dotaci ve výši 85 % z celkových způsobilých výdajů. Zbylou část bude Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně hradit z vlastních zdrojů.

 

-tz-