Reklama

25. 09. 2021

Dnes má svátek: Zlata
neděle, 17 březen 2019 12:33

Ve zlínské nemocnici se objevila salmonela

ZLÍN - Celkem u třiadvaceti pacientů a šesti zaměstnanců Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se od pátku 15.3.2019 projevily zažívací potíže, v sobotu odpoledne krajští hygienici potvrdili, že se jedná o salmonelu.

 

Bakterie Salmonella typhimurium (červeně) pod elektronovým mikroskopem


Ještě před potvrzením tohoto onemocnění byl již od pátku zaveden zvýšený hygienický režim a provedena další hygienická opatření. Případů salmonely v nemocnici od pátku nepřibylo a situace se postupně zklidňuje. ,,Od pátku jsme zaznamenali zažívací potíže u 17 žen hospitalizovaných na gynekologicko-porodnickém oddělení, 2 pacientů urologie a 4 pacientů dětského oddělení. Stejné potíže se od pátku projevily také u 6 našich zaměstnanců. Okamžitě jsme zavedli zvýšený hygienický režim. Pacienty s obtížemi jsme izolovali od ostatních hospitalizovaných, personál i všichni pacienti na dotčených odděleních byli poučeni o nutnosti dodržovat hygienická opatření. Od počátku naše oddělení nemocniční hygieny úzce spolupracuje s krajskou hygienickou stanicí, která v sobotu odpoledne potvrdila, že se u těchto pacientů jedná o onemocnění salmonelou.

ilustrační obrázek


Zdroj v tuto chvíli není známý a informace o možné příčině nákazy bychom se od krajských hygieniků mohli dozvědět pravděpodobně na začátku příštího týdne. Provedli jsme samozřejmě všechna potřebná hygienická opatření na dotčených odděleních a proběhla rovněž dekontaminace nemocniční kuchyně před zahájením dnešní přípravy jídel. Postižené pacienty léčíme standardně podáváním infuzí jako prevence dehydratace, u závažnějšího průběhu onemocnění nasazujeme antibiotickou léčbu. Věříme, že příznaky u pacientů postupně během několika dnů odezní a jejich zdravotní stav se vrátí do normálu,"
uvedl tiskový mluvčí zlínské nemocnice Egon Havrlant.

 

-tz-