Vytisknout tuto stránku
úterý, 14 květen 2019 16:27

Ve Valašských Kloboukách se snídalo férově a udržitelně

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Lidé společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo solidaritu s lidmi, kteří pěstují naše potraviny. Už popáté se k happeningu přidalo i město Valašské Klobouky, kde akce proběhla na nádvoří podnikatelského inkubátoru a přilákala kolem pěti desítek lidí.


Na více než 190 místech po celé republice se v sobotu 11. května uskutečnil piknik na podporu fairtradových, ale i lokálních pěstitelů. Lidé společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem a solidaritu s lidmi, kteří pěstují naše potraviny. Už popáté se k happeningu přidalo i město Valašské Klobouky, kde akce proběhla na nádvoří podnikatelského inkubátoru a přilákala kolem pěti desítek lidí. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade.


Akci si nenechal ujít ani Karel Ptáček, valašskokloboucký místostarosta. „Myšlenka Férové snídaně se mi moc líbí. Po dlouhé době jsem posnídal venku se spoustou zajímavých lidí a ještě tak podpořil spravedlivý obchod ve světě i u nás doma. Osobně jsem vyzkoušel štůdl z místních jablek či cheesecake z fairtradového kakaa,“ prozradil místostarosta.

Součástí akce byla v letošním roce i vernisáž výstavy fotografií Lenky Beňové a Pavla Mašláně ze spolku Svatá Sidonie, mapující právě krásy údolí Sidonie a bezprostředního okolí. „Podnikatelský inkubátor je koordinačním místem pro cestovní ruch, a tak jsme touto výstavou symbolicky otevřeli letošní turistickou sezonu. Fotografie jsou pozvánkou do jednoho z nejkrásnějších koutů destinace Valašské Klobucko, která je obohacena i činností unikátního spolku nadšenců a hrdých místních patriotů Svatá Sidonie,“ podotkl Petr Kozel.


Fotografie zachycují přírodu a komunitní život lidí ze Sidonie v průběhu celého roku. „Můžete tam vidět unikátní akce jako je např. Traktoriáda anebo zabíjení třistakilové svině, navnadil Pavel Mašláň k prohlídce výstavy, která bude k vidění v sále VPC asi jeden měsíc, až do následující akce, kterou je Valašské kumštování. V případě zájmu se můžete na čase prohlídky domluvit u kontaktní pracovnice Ludmily Hrbáčkové na mobilním čísle 734 584 406.

Fairtrade jako jedna z etických certifikací má ale pro pěstitele i další přínosy: zakazuje dětskou práci, takže děti mohou chodit do školy a vzdělávat se, a zahrnuje i vzdělávání, které pěstitelům umožňuje zvyšovat efektivitu, šetrněji využívat přírodní zdroje a získat základní dovednosti potřebné pro úspěšnou správu družstev a obchodování.

Petr Kozel, Valašskokloboucké podnikatelské centrum
Valašskokloboucké podnikatelské centrum
Podnikáte a chtěli byste svůj byznys dále rozvíjet?

Máte zajímavý nápad a chtěli byste začít podnikat?
Chcete prorazit na zahraničním trhu?
Přijďte na konzultační den!
23.5.2019

 

reklama