Reklama

17. 01. 2021

Dnes má svátek: Drahoslav
pátek, 14 červen 2019 17:52

Ocěnění Regionální potravina Zlínského kraje - BIO Sýr s bílou plísní od firmy JAVORNÍK - CZ s.r.o.

ZLÍN - Na akademické půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se rozhodovalo, které výrobky zvítězily v soutěži Regionální potravina 2019. Hodnotitelská komise zde navrhla letošní reprezentanty této prestižní značky. Celkem se o ni ucházelo 138 produktů od 39 výrobců. Největší zájem byl o kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje.


Soutěž Regionální potravina letos slaví desáté výročí. Za dobu své existence získala značka věhlas a oceněné výrobky popularitu. Dnešní zákazník se totiž zaměřuje především na kvalitu a čerstvost a tyto parametry výrobky s puncem Regionální potravina rozhodně splňují.

Regionální potraviny Zlínského kraje 2019 (foto- SZIF)


Soutěž si za dobu své existence vybudovala renomé a popularita oceněných výrobků stoupá. Přívlastek regionální se v případě těchto potravin zúročí hned několikrát. Především se jedná o produkt vyrobený v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na 70 procent, hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky tím mají pevnou vazbu k regionu, často se jedná o krajové speciality, které ctí tradici výroby, nebo jsou naopak inovativní. Značka je určena pro malé a střední producenty zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců.

Ve Zlínském kraji dnes hodnotitelská komise vybírala vítěze. O značku je zde každoročně velký zájem, nejinak tomu bylo i letos. Celkem se přihlásilo 39 výrobců s 138 výrobky. Nejvíce kandidátů bylo v kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje. Komisi tvoří zástupci Ministerstva zemědělství ČR, krajského úřadu, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR.

Komise navrhla udělit značku Regionální potravina Zlínského kraje 2019 těmto výrobkům:

 

Kategorie:
Masné výrobky tepelně opracované
Tlačenka speciál, Milan Žabčík

 

Sýry včetně tvarohu
BIO Sýr s bílou plísní
JAVORNÍK - CZ s.r.o.
Plnotučný , poloměkký, zrající sýr s bílou ušlechtilou plísní na povrchu, vhodný pro labužníky, milovníky vína aj. Sýr můžete zakoupit přímo v prodejně Javorníku ZDE,  nebo na e-shopu ZDE.

 

BIO Sýr s bílou plísní

 

Mléčné výrobky ostatní
Kefírové mléko meruňkové
Mlékárna Valašské Meziříčí, spol. s r.o.

Pekařské výrobky včetně těstovin
Pšeničný chléb se špaldou, Radek Císař


Cukrářské výrobky včetně cukrovinek
Staročeský medovník
MEDOKS, s.r.o.

Alkoholické a nealkoholické nápoje
JAROŠOVSKÝ LEŽÁK 12%
Jarošovský pivovar a.s.

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě
TALAŠOVO KYSANÉ ZELÍ
Jiří Talaš


Ostatní
Včelí med z období květu lípy
Ing. Karel Kolínek


Soutěž Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství určeným na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky. Státní zemědělský intervenční fond značku administruje. Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku. V současné době je oceněno 411 produktů od 325 výrobců. Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.

 

-tz-

 

Farmářská prodejna
Přímo v areálu Ekofarmy Javorník můžete zakoupit kompletní sortiment mléčných BIO výrobků.

 

reklama