Reklama

10. 08. 2022

Dnes má svátek: Vavřinec
úterý, 03 září 2019 15:21

V dřevěnicích na návštěvníky dýchly staré časy

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Vařené zemáky s kyškou, frgály, krajánky, kontrabáš i kyselicu s čerstvým chlebem ochutnali návštěvníci Pátečního podvečera v dřevěnicích, který se konal na konci srpna ve Valašských Kloboukách. Chalupy u Pechanců, u Pivečků, u Janíků i na Kosence se zaplnily vlídnou atmosférou, v níž přiblížily všední život a pohostinnost našich předků. Úvod patřil představení nové lavičky věnované rodáku Ladislavu Mňačkovi.

 
„Páteční podvečer v dřevěnicích nás pozval za zážitky, které se jen tak nenaskytnou. Lidé měli příležitost navštívit roubené chalupy a vidět je plné života, obdivovat rukodělnou práci celé řady profesí a ochutnat poctivé pokrmy, jaké se dříve jídávaly. Ve světnicích bylo útulně, voněly bylinky i čerstvé buchty a hospodáři doprovodili své práce přívětivým vyprávěním. Ostatně zajímavá fakta o stavbách se lidé doslechli i od postavy pana učitele, který po dřevěnicích provázel své žáky,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

Putování po kloboucké historii (foto- Lenka Zvonková)

 
Putování po kloboucké historii zahájilo odhalení lavičky Ladislava Mňačka, která bude na Masarykově náměstí připomínat stoleté jubileum spisovatelova narození. Průvod účastníků se pak s doprovodem harmoniky vydal k Pechancově dřevěnici, kde je přivítal hospodář se svou početnou rodinou. Hospodyňka právě chystala k večeři zemáky s kyškou, a tak pohostila i příchozí. Hosté se také mohli podívat na drhnutí peří, pletení ošatek nebo dětské hry.

Putování po kloboucké historii (foto- Lenka Zvonková)


Druhé zastavení měli poutníci v Pivečkově dřevěnici, kde se rázem ocitli u ševců. Přivítali je štamprlí slivovice, škvarky i hruškovými krajánky a ukázali, jak se šijí pravé klobucké papuče a plete vlněné oblečení. U Janíků to ve světnici zavonělo bylinkami i čerstvými frgály a děti nalákala výroba voňavých levandulových pytlíčků a také malování perníků. Na dvoře zase šla práce od ruky tesařům, kteří opracovávali trámy a šindele pro vyspravení střechy.

 

Putování po kloboucké historii (foto- Lenka Zvonková)

 
Poslední zastávkou pana učitele, jeho žáků i návštěvníků byla dřevěnice Kosenka, kde ve světnici tetičky předly na kolovrátku nebo drhly peří a návštěvníkům připravily k ochutnání poctivou kyselici s chlebem z pece. Na nádvoří bylo k vidění vyřezávání nástrojů, děti si zkusily mletí obilí i pečení placek na ohni a v komunitní škole je čekaly zajímavé metody výuky. Atmosféru dokreslila cimbálová muzika, které přizvukovalo zvonivé kutí kosy i klapání tkalcovského stavu. Večer už patřil letnímu kinu, které ve stodole na Kosence v premiéře uvedlo valašskou pověst Čertův kameň a poté i dokument o obnově roubeného domu a film Děda.

 

Putování po kloboucké historii (foto- Lenka Zvonková)

 
Páteční podvečer v dřevěnicích uspořádalo město Valašské Klobouky ruku v ruce se spolky a dalšími ochotnými dobrovolníky. „Srdečně děkujeme za pomoc a spolupráci členům Valašského sdružení Dúbrava, Národopisného souboru Klobučan, Českého svazu ochránců přírody Kosenka, Nadace Jana Pivečky Slavičín, Klubu seniorů Valašské Klobouky, Komunitní školy Pomněnka i všem dalším účastníkům, kteří program akce obohatili,“ vyjádřila dík Eliška Olšáková. „Na organizaci se podílelo také Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky, Městské muzeum Valašské Klobouky a Městský úřad Valašské Klobouky. Poděkování patří také Michalu Martinkovi, autoru filmu o Čertových skalách, a soukromé umělecké škole Ave Art Ostrava za zhotovení lavičky Ladislava Mňačka. A největší dík náleží návštěvníkům, kteří utvořili báječnou atmosféru,“ dodala.

 

-tz-
reklama