Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
čtvrtek, 03 říjen 2019 15:02

Jako dárek k svátku obdrželi senioři SOS karty

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Ve Valašských Kloboukách se každoročně koná oslava Mezinárodního dne seniorů a ani letošní 1. říjen nebyl výjimkou. Pozvání na kulturní program a besedu přijala více než stovka návštěvníků z řad starších spoluobčanů. Seniory čekal také speciální dárek od města Valašské Klobouky, a sice SOS karta, která má sloužit v případě tísně a ohrožení života.

 
„Situace, kdy se lidem zhorší zdravotní stav a potřebují okamžitou lékařskou pomoc, jsou často velmi vypjaté a stresující. Když k pacientovi přijíždí zdravotnická záchranná služba, lékař zjišťuje o nemocném různé informace, které potřebuje ke správnému postupu, zejména údaje o medikaci léků, o alergiích nebo diabetu. Užitečné jsou také kontakty na blízké osoby či podrobnosti o pojišťovně. V SOS kartě si senioři všechny tyto informace předem vyplní, čímž usnadní jejich vyhledávání v okamžiku tísně,“ uvedla starostka Eliška Olšáková. SOS karta bude součástí listopadového čísla Klobuckého zpravodaje, k dispozici bude ve vozidle Seniortaxi i na podatelně městského úřadu. Zájemci si ji mohou také stáhnout v elektronické formě na webu města ZDE.

Oslava Mezinárodního dne seniorů 1.10.2019 (foto- Lenka Zvonková)


Předání SOS karty navázalo na přednášku zdravotnického záchranáře Josefa Bělašky, který seniory seznámil se svou prací. Podrobně představil, v jakých situacích zdravotní záchranná služba pomáhá, jak při výjezdech záchranáři postupují a také s čím by měli počítat pacienti a jejich blízcí. Posluchačům navíc poradil některé kroky ke zvládnutí první pomoci, například při akutních stavech diabetiků, při krvácení nebo alergii na včelí štípnutí. Po přednášce měli senioři možnost nechat si změřit tlak, zjistit hladinu cukru v krvi nebo zkontrolovat srdeční činnost.

Oslava Mezinárodního dne seniorů 1.10.2019 (foto- Lenka Zvonková)


Program besídky zpestřili žáci ZUŠ Valašské Klobouky, kteří přednesli skladby klavírní, houslové i klarinetové. Nechybělo vystoupení sólového zpěvu a v závěru seniory potěšily lidové skladby v podání malé dechovky. Poděkování za přípravu občerstvení i příjemný servis patří žákům Středního odborného učiliště Valašské Klobouky. Za spolupráci na přípravě SOS karty patří poděkování místní skupině Českého červeného kříže.

 

-tz-

 

  

 

 

reklama