Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
středa, 09 říjen 2019 22:45

Slavičín restauruje unikátní sochu. Ukazuje, jak si lidé v 18. století představovali lva

SLAVIČÍN -  Unikátní socha svaté Tekly v Divnicích, místní části Slavičína, právě prochází restaurováním.


„Tato památka byla již ve velmi špatném technickém stavu, kámen (místní pískovec) byl zvětralý, proto jsme přistoupili k restaurování,“ popsal starosta města Tomáš Chmela. Jde o vzácnou památku z 18. století, navíc zasvěcenou svaté Tekle, což není právě obvyklá světice ve Zlínském kraji. „V zemi je, pokud vím, jen jeden kostel svaté Tekly a pouze několik kaplí. Soch je sice víc, ale o další ve Zlínském kraji nevíme,“ doplnil starosta.

Restaurování unikátní sochy v Divnicích (foto: archiv města Slavičín)


U nohou svaté Tekly je také kuriózně vyobrazen lev, který krále džungle, jak ho známe, příliš nepřipomíná. „Je to jakési stvoření s velkou tlamou, ale jinak lvu podobný opravdu moc není. Autor sochy zřejmě znal lva pouze z doslechu, a tak zapojil fantazii,“ podotkl Chmela. „I proto je naše divnická socha opravdu unikátní a hodna návštěvy, protože ukazuje, jak si tehdejší lidé představovali lva.“

Socha ukazuje, jak si tehdejší lidé představovali lva
(foto: archiv města Slavičín)Socha svaté Tekly stojí na návsi u kaple v Divnicích vedle sochy Panny Marie (Mariánský sloup) a sochy Jana Nepomuckého v dohledné vzdálenosti od bývalého divnického zámku, ze kterého už nezbylo téměř nic. Jde vlastně o vzorový fragment barokní krajiny, kdy spolu památná místa opticky komunikovala a nedělila je velká vzdálenost.  Restaurování sochy je převážně hrazeno z dotace Ministerstva kultury ČR v rámci programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Výše příspěvku činí 151 tis. Kč, celkové náklady na restaurování činí 229 174,- Kč včetně DPH.

 

-tz-