Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
středa, 06 listopad 2019 19:26

Od 15.12. začne na celém území Zlínského kraje ve veřejné dopravě platit nový tarif jízdného

ZLÍNSKÝ KRAJ – Tarif stanovující výši jízdného a dovozného, druhy jízdních dokladů a způsob jejich použití, tarifní pravidla, smluvní přepravní podmínky a další ustanovení schválili na svém pondělním jednání krajští radní. Oproti současnému stavu čekají cestující například tyto změny:


Tarif bude jednotný pro celé území kraje
U řady spojů vyjde cestující jízda levněji než nyní
Ceny jízdného budou stejné pro vlaky i autobusy
Pro základní slevu jízdného nebudou potřeba slevové karty

 
„Na základě smluv s dopravci platných od 15. prosince nově jako objednatel poneseme riziko tržeb z jízdného a budeme i jejich příjemcem. Strukturu tarifu a výši jízdného jsme tedy nastavili tak, aby byli cestující motivováni využívat veřejnou dopravu, ale současně i tak, aby to nemělo významně negativní dopad do krajského rozpočtu. Je nutné zdůraznit, že tento tarif byl vytvořen jako dočasné řešení, před zavedením plnohodnotné Integrované dopravy Zlínského kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za oblast dopravy Pavel Botek a dodal: „Nový tarif bude spravedlivější v tom, že bude kilometrický a lidé tak zaplatí jen za to, co opravdu ujedou. Díky tomu a také díky sjednocení tarifu pro celé území kraje tak v mnoha případech cestující významně ušetří. Například za cestu autobusem ze Zlína do Vsetína přes Liptál dnes zaplatíte 62 korun, nově to bude 45 korun. Výrazně levněji vyjde i cestování po Zlínském kraji vlakem, kdy oproti současným cenám základního jízdného u Českých drah budou ceny v rámci nového tarifu Zlínského kraje nižší o celou čtvrtinu. Kromě toho bude ve všech vlacích i autobusech i nadále platit sleva 75 % pro děti, studenty a důchodce,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.


Kilometrický tarif
U nového kilometrického tarifu se cena základního jízdného u autobusů i vlaků jednoduše vypočítá tak, že k pevné nástupní sazbě ve výši 9 korun se vždy připočte 1 koruna za každý kilometr na trase. Například za cestu dlouhou 10 kilometrů tak cestující ve vlaku i autobuse zaplatí 19 korun.

Vlaky
Krajský tarif bude platit ve všech osobních a spěšných vlakových spojích v rámci Zlínského kraje a dále také na tratích č. 303 do stanice Kojetín, č. 330 do stanice Moravský Písek a č. 340 do stanice Veselí nad Moravou. Cestující přitom nebudou muset řešit, zda využijí vlak Českých drah nebo společnosti ARRIVA vlaky, protože jízdenka bude platná u obou dopravců a bude navíc i přestupná. Zakoupit ji bude možno na nádražích u prodejních přepážek obou dopravců. Kde pokladna nebude, tak přímo ve vlaku bez navýšení ceny.

foto- archiv Zlínský kraj


Tarif Zlínského kraje však zatím nebude platit ve vlacích Českých drah vyšší třídy (rychlíky, expresy, Intercity apod.). Jízdenky pro tyto vlaky tedy budou nadále prodávat pouze České dráhy na základě svého tarifu. To by se však mohlo již brzy změnit. Zlínský kraj s Českými drahami intenzivně jedná o tom, aby krajský tarif mohl být na území kraje uznáván i ve vlacích vyšší třídy. Prozatím však na jízdenku s tarifem Zlínského kraje nebude možno těmito vlaky cestovat. „Věříme, že by se nám to mohlo podařit, když ne od prosince, tak již během prvního čtvrtletí příštího roku. Do té doby prosíme cestující o trpělivost,“ řekl náměstek Pavel Botek. K tomuto cíli směřuje i společné prohlášení hejtmanů šesti krajů včetně Zlínského, ve kterém deklarují společný zájem při jednání s Českými drahami o možnosti akceptace krajských tarifů ve vlacích Českých drah a možnosti prodeje krajských jízdenek prostřednictvím elektronické aplikace Můj vlak.

V případě, že cílová zastávka cestujícího bude za hranicemi Zlínského kraje, zakoupí u Českých drah jízdenku vycházející z jejich tarifů. Výjimku tvoří výše zmíněné úseky tratí 303, 330 a 340, kde bude možno využít tarif Zlínského kraje. U dopravce ARRIVA Vlaky bude cestujícímu v rámci tarifu Zlínského kraje prodána jízdenka buď do posledního místa na trati na území Zlínského kraje, nebo do místa, kde bude cestující přestupovat na navazující spoj Českých drah (zde si pak cestující koupí jízdní doklad do cílové stanice za hranicemi Zlínského kraje).


Pro lidi, kteří jezdí často, budou v rámci krajského tarifu k dispozici 7denní a 30denní časové jízdenky.


Autobusy
Tarif Zlínského kraje bude platit u všech autobusových linek v rámci Zlínského kraje a rovněž také u spojů za hranice kraje, jejichž objednavatelem je Zlínský kraj. U ostatních bude platit tarif příslušného dopravce. Na rozdíl od železnice bude jízdenka nepřestupná, cestující si ji vždy bude moci koupit pouze na daný spoj. Časové jízdenky nebudou u linkové autobusové dopravy k dispozici.

 

-tz-