Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
středa, 04 prosinec 2019 08:22

Tomáš Polách, starosta JSDH Bylnice představuje družstvo Mladých hasičů Bylnice

Tomáš Polách, starosta JSDH Bylnice - Chtěl bych vám představit družstvo Mladých hasičů Bylnice, které vzniklo před dvěma lety. Věděli jsme, že mladých hasičů v našem městě moc není a chtěli jsme do svých řad přibrat "mladou krev".


Na první schůzku přišlo nečekaně 28 dětí, které byly nadšeny do hasičiny. Věkově byly od předškoláků až po sedmou třídu. Naší snahou bylo nejdříve dětem představit co obnáší hasičina. Jsou to jenom děti z našeho města. Setkávali jsme se s předškoláky zvlášť ve zbrojnici a učili je vázat uzle, poznávat hasičskou techniku, učili se důležitá čísla integrovaného záchranného systému, pracovali s buzolou, navštívili jsme hasičskou zbrojnici našich kolegů z Horní Lidče atd… S těmi staršími jsme přes zimu, kdy se nedá trénovat venku, hráli různé hry v tělocvičně v DDM Bylnici. Využili jsme také zimní stadion a plavecký bazén. Na jaře, kdy nám už počasí přálo, jsme se přestěhovali na hřiště SK Bylnice a začali s trénováním požárních útoků, abychom se připravili na první naši soutěž, kterou pořádá vedení 18. okrsku okresu Zlín.

 

Mladí hasiči Bylnice (foto- Veronika Kolářová)


V jednom soutěžním družstvu je celkem 7 dětí, takže jsme byli schopní vytvořit celkem 4 družstva. Kdo neví, o co jde, tak úkolem je nasát vodu z nádrže pomocí hasičské stříkačky PS 12 a dopravit ji do vzdálenosti 40 m k terčům. Nejlepší časy na soutěžích se pohybují kolem 16 vteřin u starších, některá družstva jsou schopné pokořit i 13,5 vteřiny a u mladších žáků se časy pohybují kolem 16. – 18. vteřin. První sezónu jsme brali jako získávání zkušeností od okolních celků. Nečekali jsme ještě žádné výsledky, ale podařilo se nám už i vystoupat na stupně vítězů. Účastnili jsme se soutěží pouze v našem okolí. V Návojné, Lipové, Slavičíně, Újezdě, v Tichově...


U hasičského sportu sezóna začíná v květnu okrskovou soutěží a končí v září, ale my jsme trénovali na podzim i v zimě. Na letošní sezónu jsme dětem nakoupili novou sadu hadic, opravili naši mašinu PS 12, upravili hasičskou nádrž a nakoupili dresy pro všechny naše mladé členy. V průběhu roku se k nám přidávaly další děti z našeho města, takže již je nás celkem 45 dětí ve věku od 6. – 23. let, z toho 11 děvčat. Jsme schopni vytvořit 5 soutěžních družstev. 4 družstva mladších a jedno družstvo starších. Objeli jsme celkem 13 soutěží včetně prvního ročníku soutěže na hřišti SK Bylnice. Naše práce konečně byla vidět a děti se zlepšovaly soutěž od soutěže.


Náš hlavní cíl pro další rok je vylepšení časů požárních útoků a hlavně, aby to děti nadále bavilo. Trénuje nás celkem 7 trenérů a scházíme se přes sezónu každé úterý a přes zimu každou středu. Soutěže bývají převážně v sobotu nebo někdy v neděli.


Chtěli bychom touto cestou poděkovat vedení SK Bylnice za propůjčení zadní části hřiště ke trénování a také vedení DDM Bylnice za pronájem tělocvičny. Dále sportovní a kulturní komisi, které naši mládež finančně podpořila. A protože se pomalu blíží vánoční svátky, dovolte, abych vám všem popřál jejich klidné prožití a v novém roce 2020 všechno nejlepší.


Tomáš Polách, starosta JSDH Bylnice

 

 


reklama