Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
pátek, 27 prosinec 2019 19:02

Slavičín chce oživit náměstí, přilákat zubaře i přidat parkovací místa

Řadu projektů má na rok 2020 připraveno město Slavičín. Vedení města chce řešit palčivé problémy, jako je nedostatek zubařů, parkovacích míst i mrtvý prostor na Horním náměstí.


Kromě toho ale bude Slavičín součástí velké silniční rekonstrukce, která půjde z kapsy kraje – v místní části Hrádek vznikne okružní křižovatka. V Hrádku se bude také, pokud vyjde Slavičínu podaná žádost o dotace, stavět cyklostezka směrem na Šanov, která by byla posledním chybějícím dílkem v cyklo-propojení Luhačovic a Trenčína.


Ale vraťme se do Slavičína. Na předvánočním zastupitelstvu konaném 18. prosince rozhodli zastupitelé, že z rozpočtu města se v roce 2020 uvolní částka na zrekonstruování 4. patra místní polikliniky za 7,5 milionu korun tak, aby byl prostor připraven pro příchod nových zubařů. „Bohužel jde o žádanou profesi a většina ze zubařů zůstává ve velkých městech, kde mají příjmy jisté. My však máme ve městě čtyři zubaře v důchodovém věku a situace začíná být kritická,“ podotkl starosta Tomáš Chmela.

 

Vizualizace interiérů polikliniky, pohled do čekáren

Vizualizace interiérů polikliniky


Také parkování na sídlišti Malé Pole se město pokusí zlepšit investicí do ulice Dlouhá, kde vzniknou podélná parkovací stání za 1,7 milionu korun. „Zároveň připravujeme dopravní generel, který nám ukáže slabá místa v dopravě ve městě. Na jeho podkladu potom začneme řešit věci komplexněji,“ dodal starosta s tím, že investice na Dlouhé je první etapou úprav parkování na sídlišti.

Moderní objekt přibude v příštím roce na Horním náměstí, které příliš neplní svou funkci, a občané se na něm nezdržují. „Umístíme tam buňku s pódiem, který by měl prostor oživit. Můžou se tam pořádat například autorská čtení a malá divadelní představení, pořádat živá hudební vystoupení a podobně,“ vysvětlila místostarostka Monika Hubíková. V centru města se také dokončí letos započatá revitalizace ulice Mezi Šenky, která vyjde na 3,6 milionu korun. Úprav se dočká i obchodní dům, který za 4 miliony dostane nový výtah, bezbariérový vstup a přípravu pro využití doposud prázdného 3. patra, které město hodlá přestavět na byty.

Vizualizace buňky s pódiem pro Horní náměstí


To ale není vše. Pokud vyjdou městu žádosti o dotace, zvelebení se dočká také zámecký park, a to zejména vstupní most a parkoviště pro návštěvníky. Také areál letního kina, který se nachází právě v zámeckém parku, se dočká kvalitnějšího ozvučení i rekonstrukce zázemí. Z dotací by město chtělo hradit i projekty, které se týkají životního prostředí. „Chceme začít s výsadbou stromořadí spojujícího Slavičín s Divnicemi a obnovit zeleň ve středu města i na obou sídlištích. Také bychom rádi realizovali projekty, které zvýší využívání srážkové vody na zálivku veřejných prostranství,“ popsal Chmela. Celkem Slavičín zahájí projekty za více než 55 milionů korun, což je nejvíce v novodobé historii města. Zásadní podíl v těchto investicích hrají dotace, které z celkové částky tvoří zhruba polovinu.

-tz-

 

 

 

 

reklama