Reklama

31. 05. 2023

Dnes má svátek: Kamila
pondělí, 13 leden 2020 13:36

Nedašovští Tři králové v olomoucké katedrále

Katedrála svatého Václava v Olomouci. Architektonický skvost a historická dominanta města. Kdo by ji neznal? Prochází-li Olomoucí turista, student či znalý kmet, každý z nich minimálně pohledem zavadí o její vysoké věže, které ční důstojně nad střechami měšťanských domů. A vevnitř katedrály na příchozího dýchne posvátná atmosféra tohoto nejvýznamnějšího chrámu olomoucké arcidiecéze. V tichosti si člověk prohlíží umělecká díla, sklání se před majestátností dávných stavitelů, poklekne před svatostánkem.


No a v předvánoční době bylo možné, pokud návštěvník sestoupal do podzemní krypty, spatřit i výstavu, která byla seskládána z děl dětských autorů. Tedy těch, kteří se zapojili do soutěže: „Nakresli Tři krále ve své vesnici“, kterou před rokem vyhlásilo Centrum pro rodinu v Olomouci. Do tohoto projektu se ještě pod vedením paní učitelky Švédové zapojilo i několik dětí ze ZŠ Nedašov.

Práce žáků ZŠ Nedašov

,,Práce byly odeslány, ale na odpověď jsme čekali marně. Pochopili jsme, že na stupně vítězů naše děti nedosáhly. Jaké však bylo překvapení, když se část z nedašovských kreseb objevila na veřejné výstavě právě v podzemí katedrály sv. Václava v Olomouci! V tomto výjimečném prostoru tak bylo možno spatřit nedašovské Tři krále tak, jak je viděli naši nejmenší," okomentovala situaci pani učitelka ze ZŠ Nedašov.

Této pocty se dostalo několika žákům z VI. A třídy - Martinu Novákovi, Adamu Holbovi, Anetě Macháčové, Lucii Šenkeříkové a Radkovi Holbovi. Dále pak Elišce Káňové z V. A a Šimonu Hniličkovi ze 3. třídy.

Gratulujeme!