Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
středa, 05 únor 2020 14:54

Své „ano“ si loni ve Val. Kloboukách řeklo 43 párů snoubenců

Valašskokloboucká matrika zapsala v roce 2019 záznam o uzavření třiačtyřiceti manželství. Převahu přitom měly po řadě předchozích let svatby civilní nad církevními.


Pětadvacet párů snoubenců volilo obřad na úřadě, osmnáct sňatků bylo uzavřeno před oltářem. Kromě farního kostela Povýšení svatého Kříže snoubenci vstupovali do manželství i v kapli svatého Václava v Poteči a v kostele svatého Matouše ve Študlově. Stále žádanějšími jsou svatby pod širým nebem, ať už na zahradě radnice, v přírodě či v areálech restaurací, kde se koná svatební hostina.

„Venkovní svatby v loňském roce naprosto vedly. Ve Valašských Kloboukách si snoubenci při občanských obřadech volili svatbu venku hned třiadvacetkrát. Při třinácti sňatcích zazněly novomanželské sliby na zahradě radnice, dále se oddávalo v ekoparku u kaple svatého Prokopa, v areálu fotbalového stadionu, v přírodní rezervaci Ploščiny, na Jelenovské, na Královci či na zahradě restaurace,“ přiblížila Soňa Kovaříková, vedoucí odboru matriky a evidence obyvatel. „Nutno dodat, že všem venkovním obřadům po celý rok přálo počasí, a tak se mohly svatby pod širým nebem bez problémů uskutečnit,“ poznamenala.

Z celkového počtu 25 občanských sňatků si snoubenci u 23 svateb volili termín podle svého přání. Dvě svatby se konaly o první sobotě v měsíci, která je radou města osvobozená od tisícikorunového poplatku. U tří svateb byl jeden ze snoubenců cizinec, a to z Ukrajiny, Ruské federace a Slovenska. Nejmladšímu snoubenci bylo 22 let, nejstaršímu 54 let. Celkem 17 svateb uzavíraly páry, kde alespoň jeden ze snoubenců měl trvalý pobyt ve Valašských Kloboukách.

 

-tz-

 

 

 

 

 

reklama