Reklama

10. 08. 2022

Dnes má svátek: Vavřinec
čtvrtek, 05 březen 2020 20:55

Cenu tepla ve Slavičíně se daří snižovat

Přestože končí mírná zima, slavičínské sídliště Malé Pole a Vlára byly na chladno připraveny. Teplo jim totiž dodává městská společnost BTH Slavičín, která provozuje soustavu centrálního zásobování teplem.


Zdrojem tepla je teplárna na Malém Poli s nepřetržitým provozem, která obsahuje dva kotle na dřevní štěpku, 4 kotle na zemní plyn a 3 kogenerační jednotky. Kromě teplárny provozuje společnost BTH Slavičín, kterou vlastní město, dalších 33 plynových domovních kotelen a pro obyvatele města je stanovena jednotná cena tepelné energie ze všech zdrojů.  „Konečná cena za loňský rok je 654,74 korun za gigajoul včetně DPH. V porovnání s rokem 2018 je to cena přibližně o 5 korun nižší a to je pozitivní zpráva,“ je spokojen jednatel BTH Slavičín Oldřich Kozáček. Pro úplnost dodejme, že v okolí je jen ve Valašských Kloboukách teplo levnější o pět korun na gigajoul, jinde v okolních městech je dražší (například Uherský Brod 681,-Kč/Gj vč. DPH atd.).


Čím se podařilo cenu snížit? Jak uvádí starosta města Tomáš Chmela, podařilo se najít provozní úspory ve výši zhruba 300 tisíc korun, které se pak promítnou v nižší koncové ceně.  Cena však není jediný ukazatel, podle kterého bychom se měli řídit. „Musíme vzít v úvahu, že náš teplárenský systém je pohodlný, protože nevyžaduje vstupní investici do nové kotelny či její průběžnou údržbu,“ doplnil jednatel BTH Kozáček s tím, že dalšími výhodami je bezpečnost, spolehlivost, šetrnost k životnímu prostředí, ovladatelnost, nenáročnost a uživatelský komfort.


Město Slavičín do teplárny investuje tak, aby byla v souladu s nejmodernějšími úspornými technologiemi. V posledních letech byl postaven zastřešený sklad štěpky, a také byla dokončena výměna 2 kogeneračních jednotek, které byly v provozu již po celý rok 2019. I tyto pozitivní trendy se promítají do snižování koncové ceny. I proto v nich Slavičín bude pokračovat.

 

-tz-
foto- město Slavičín