Reklama

30. 03. 2020

Dnes má svátek: Arnošt
čtvrtek, 26 březen 2020 20:22

Koronavirus - aktuálně, Zlínský kraj - 124 případů onemocnění koronavirem


Opatření v KD Klobučan, kino Svět, ZŠ Brumov-Bylnice, DDM Brumov-Bylnice, Skaut Brumov, Městská knihovna Slavičín a další. Informace průběžně aktualizujeme.

 
--------------------------------------------------


29.3.2020 (informace průběžně aktualizujeme)


124 případů onemocnění koronavirem
Ve Zlínském kraji bylo v neděli 29. března potvrzeno Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje dalších 17 případů nákazy novým typem koronaviru. „Aktuálně tak máme v našem kraji potvrzenu nákazu novým typem koronaviru u 124 osob, 71 osob je z Uherskohradišťska, 11 osob je ze Vsetínska, 28 osob ze Zlínska a 14 nakažených je na Kroměřížsku,“ informoval o aktuálním počtu nakažených ve Zlínském kraji hejtman Jiří Čunek.

Počty nakažených osob dle věkových kategorií jsou následující:
0 - 14 let 12 osob
15 - 24 let 11 osob
25 - 34 let 22 osob
35 - 44 let 13 osob
45 - 54 let 28 osob
55 - 64 let 21osob
65+ let 17 osob

Vývoj nákazy ve Zlínském kraji v čase:
Neděle 29. března –17 nově potvrzených případů, 15 je z Uherskohradišťska, 2 ze Zlínska.
Sobota 28. března – 5 nově potvrzených případů, 2 jsou z Uherskohradišťska, 2 ze Zlínska a 1 z Kroměřížska.

-------------------------------------------------

27.3.2020


102 případů onemocnění koronavirem
Ve Zlínském kraji bylo v pátek 27. března potvrzeno Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje dalších 11 nových případů nákazy novým typem koronaviru. „Aktuálně tak máme v našem kraji potvrzenu nákazu novým typem koronaviru u 102 osob, 54 osob je z Uherskohradišťska, 11 osob je ze Vsetínska, 24 osob ze Zlínska a 13 nakažených je na Kroměřížsku,“ informoval o aktuálním počtu nakažených ve Zlínském kraji hejtman Jiří Čunek.


-------------------------------------------------

26.3.2020

Ve Zlínském kraji 91 případů onemocnění koronavirem
Ve Zlínském kraji bylo ve čtvrtek 26. března potvrzeno Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje dalších 7 případů nákazy novým typem koronaviru. Jedná se o 5 osob ze Zlínska a 2 osoby z Uherskohradišťska. „Aktuálně tak máme v našem kraji potvrzenu nákazu novým typem koronaviru u 91 osob, 45 osob je z Uherskohradišťska, 11 osob je ze Vsetínska, 22 osob ze Zlínska a 13 nakažených je na Kroměřížsku,“ informoval o aktuálním počtu nakažených ve Zlínském kraji hejtman Jiří Čunek.

Počty nakažených osob dle věkových kategorií jsou následující:
0 - 14 let 8 osob
15 - 24 let 10 osob
25 - 34 let 18 osob
35 - 44 let 10 osob
45 - 54 let 25 osob
55 - 64 let 12 osob
65+ let 8 osob

Vývoj nákazy ve Zlínském kraji v čase:
Čtvrtek 26. března – 7 nově potvrzených případů, 5 je ze Zlínska, 2 z Uherskohradišťska.
Středa 25. března –9 nově potvrzených případů, 2 jsou z Kroměřížska, dalších 7 je z Uherskohradišťska
Úterý 24. března – 8 nově potvrzených případů, 6 je z Uherskohradišťska, 2 ze Zlínska.

 
Od pátku mohou otevřít další provozovny
Vláda ve čtvrtek 26.3.2020 přijala opatření, kterým uděluje výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje. Otevřít mohou provozovny poskytující služby zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Výčet najdete ZDE.

-------------------------------------------------

23.3.2020

Vláda opět změnila dobu nákupů pro seniory
V obchodech nad 500 metrů čtverečních budou moci v době od 8 do 10 hodin nakupovat jen senioři nad 65 let. Prodej v menších obchodech s potravinami bude nově bez omezení.


Maturity, závěrečné a přijímací zkoušky: Jak to letos bude?

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souvislosti s aktuální situací okolo šíření koronaviru představilo plán, jak by mohly proběhnout jednotné přijímací zkoušky na střední školy, závěrečné zkoušky a maturita. Hlavní informací je, že termín výše uvedených zkoušek se bude odvíjet od data, kdy bude zrušeno krizové opatření vlády ohledně uzavření základních a středních škol. Jednotné přijímací zkoušky proběhnou nejdříve 14 dní po umožnění studentům vrátit se do škol, v případě maturity to pak budou tři týdny.

„Pokud návrh dnes schválí vláda, pošle jej ministerstvo školství k projednání Poslanecké sněmovně v nejbližším možném termínu. Je pravděpodobné, že se jím poslanci budou zabývat již zítra,“ říká ministr školství Robert Plaga. „Uvědomuji si, jak je současná situace psychicky náročná pro žáky, jejich rodiče i pedagogy škol. Předložené řešení jsme zpracovali po důkladném zvážení všech okolností a různých možných variant řešení s tím, že za nejdůležitější v tuto chvíli považuji uklidnit žáky a vrátit jim nezbytný klid na přípravu – jak na přijímací, tak závěrečné i maturitní zkoušky,“ dodává ministr Plaga.

Jednotná přijímací zkouška na střední školy pro školní rok 2020/2021 by tak mohla proběhnout nejdříve 14 dnů ode dne obnovení osobní přítomnosti žáků při vzdělávání ve středních školách. Konkrétní termín, který bude letos jen jeden, poté stanoví MŠMT. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění, a stejně tak by zůstala beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy. Stále tak platí, že by zkouška proběhla i ve společné části – tedy jednotná zkouška - z písemného testu z českého jazyka a literatury a písemného testu z matematiky. „Oproti minulým letům budou zkráceny termíny pro vyhodnocení výsledků zkoušky, aby se uchazeči o studium dozvěděli vzhledem k okolnostem výsledek co možná nejdříve.“ vysvětluje ministr školství Robert Plaga. Ředitelé, kteří se rozhodli dělat i školní část přijímací zkoušky, stanoví jejich nové termíny v souladu s harmonogramem, který určí MŠMT.

Maturitní zkouška by pak proběhla nejdříve 21 dnů po znovuotevření středních škol. „Maturitní testy by vyhodnotila samotná škola a nikoliv CERMAT, jako tomu je ve standardním módu. CERMAT školám předá dokumentaci a podklady pro vyhodnocení,“ říká ministr školství. Po konzultacích s Asociací ředitelů gymnázií a zástupci dalších asociací i s ohledem na časové hledisko bude letos ze společné části maturity vypuštěna písemná část z českého a cizího jazyka. „U maturit bude klíčové, zda se školy otevřou do 1. června 2020. Pokud ano, budou maturity probíhat sice ve zjednodušené, ale obdobné podobě jako každý rok. Pro případ, že se školy do 1. června 2020 neotevřou, obsahuje návrh v zájmu jistoty maturantů náhradní řešení,“ říká ministr školství. Návrh totiž říká, že pokud nebude k 1. červnu školní docházka na střední školy obnovena, bude maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení. Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, škola mu umožní vykonat komisionální přezkoušení, aby mohl v případě úspěchu maturitní vysvědčení získat také.

Závěrečné zkoušky u učebních oborů by pak podle návrhu proběhly podle podobných podmínek, jako zkoušky maturitní, včetně totožného náhradního řešení, pokud by školy nebyly znovuotevřeny do 1. června 2020.

Důvodem předložení zákona ze strany MŠMT je řešení mimořádné situace vzniklé v souvislosti se zákazem osobní přítomnosti žáků ve školách v souvislosti s koronavirovou nákazou a následným vyhlášením nouzového stavu v České republice. Účinnost tohoto zákona bude časově omezena pouze na tento školní rok.

(zdroj- msmt.cz)

Knihovna Brumov-Bylnice
Od úterý 24.3.2020 do odvolání si mohou zájemci objednat knížky na telefonu 577330503 nebo e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., které každou středu od 10,00 – 12,00 hodin zdarma přivezeme. Knížky si mohou objednat i neregistrovaní čtenáři.


Lékařská pohotovost
Dle rozhodnutí hejtmana Zlínského kraje se po dobu nouzového stavu nezajišťuje provoz lékařské pohotovostní služby ve Valšských Kloboukách. Opatření souvisí s kroky k zamezení šíření nákazy COVID-19. Lékařská pohotovostní služba funguje ve Zlíně a ve Vsetíně.  Rozhodnutí ZDE


Zlínský kraj
Ke dni 23. 3. 2020 (k 9:00 hodin) bylo ve Zlínském kraji potvrzeno 57 případů onemocnění COVID-19.


-------------------------------------------------

21.3.2020


Zlínský kraj
25 tisíc respirátorů třídy FFP2 převzali v noci na sobotu 21. března pracovníci Krajského úřadu Zlínského kraje. „Dnes v dopoledních hodinách jsme poslali 20 tisíc respirátorů do všech 13 obcí s rozšířenou působností, kde bude zítra, tedy v neděli 22. března od 9 do 14 hodin probíhat na stanovených místech jejich výdej. Cílem je, aby se lékaři přes víkend ochrannými pomůckami zásobili a v pondělí s nimi mohli začít ordinovat,“ informoval hejtman Jiří Čunek s tím, že tato zásilka je určena pro praktické lékaře pro děti a dospělé, zubaře, ambulantní specialisty, jako jsou například ORL, gynekologové, kardiologové atd. a také pro lékárníky a pro konkrétní lékaře jsou určené konkrétní počty ochranných pomůcek. „Protože nevíme, jaké množství respirátorů se v rámci dnešní další zásilky, kterou veze Ruslan do České republiky, dostane na náš kraj, tak si zbývajících 5 tisíc respirátorů necháváme jako rezervu pro záchranku a infekční oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Pokud dostaneme další respirátory, vybavíme pracovníky zdravotních terénních služeb v sociální oblasti,“uvedl hejtman Čunek. Přehled všech výdejních míst, včetně adresy a telefonického kontaktu, i další důležité informace lze najít ZDE

Tisíce respirátorů míří do zdravotnických a sociálních zařízení (foto- HZS)


Luhačovice
„Můžu potvrdit, že 21. března k 10:00 není hlášen žádný nakažený v celém ORP Luhačovice. Lidé dodržují pravidla, v drtivé většině přistupují k situaci velmi odpovědně, takže ve městě je klid a pořádek. Lidé se venku chrání rouškami, většinou ale o víkendu zůstávají doma a snaží se vzájemně si na dálku pomáhat,“ sdělil starosta Marian Ležák. Luhačovice dostaly první zásilku respirátorů pro lékaře, které od státu šly k další distribuci do regionů. „Zlínskému kraji dorazily respirátory v noci, nám potřebnou část předal k dalšímu rozdělení pro lékaře v celém území spadajícím pod Luhačovice, jakožto pod obec s rozšířenou působností (tedy například i pro Slavičín). Jde o celkově 590 kusů respirátorů, které si od zítřka mohou vyzvedávat lékaři na naší radnici,“ poznamenal starosta. Další podrobnosti doplnil pracovník krizového řízení MěÚ Luhačovice Milan Levkov. „Spolu s respirátory jsme od Zlínského kraje obdrželi i konkrétní seznam lékařů a počtu respirátorů, které jim jsou přiděleny. Výdej respirátorů začne v neděli a bude pokračovat i v dalších dnech, a to vždy od 9 do 14 hodin,“ nastínil Levkov. Upozornil také, že podle pravidel stanovených krajem nikomu mimo seznam nebudou dovezené ochranné pomůcky vydány. „Je potřeba, aby si přijeli lékaři osobně, nelze vydat respirátory lidem s plnou mocí nebo pověřením. Pro další informace mě mohou lidé kontaktovat na mobilu 724 190 305,“ dodal Levkov. Při příchodu pro respirátory mají lékaři zvonit na zvonek sekretariátu u bočního vchodu, případně volat na již uvedený telefon. Pro jednotlivé lékaře jsou už nachystány balíčky s příslušným počtem vydávaných ochranných pomůcek.


Zlínský kraj
Ke dni 21. 3. 2020 (k 8:00 hodin) bylo ve Zlínském kraji potvrzeno 47případů onemocnění COVID-19.

 

-------------------------------------------------

20.3.2020

Brumov-Bylnice
V souvislosti s rozšířením koronaviru a opatřením Vlády proti šíření tohoto viru oznamuje pracovnice Moravské vodárenské, že NEBUDE provádět odečty vodoměrů v místní části Bylnice. Odečty budou prováděny samoodečtem, a to tak, že si odběratelé nahlásí stav vodoměru sami. Stavy vodoměrů s adresou volejte nebo pište na číslo 725 120 348 nebo na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Na uvedené kontakty je možné zaslat i fotografii vodoměru.


Informace pro důchodce

Všem osobám se zakazuje přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, včase mezi 7:00 hod.–až 9:00 hod., ato svýjimkou osob starších 65 let věku, včetně zajištění nezbytného doprovodu, osob, které jsou držiteli průkazu ZTP/P, starší 50 let, včetně zajištění nezbytného doprovodu,zaměstnanců nebo osob vobdobném poměru zařízení poskytujících pečovatelskou službu amajitelů a zaměstnanců provozovatele prodejny nebo osob vobdobném poměru.

-------------------------------------------------

19.3.2020


Ordinace lékaře v Brumově-Bylnici

V souvislosti s rozšířením viru COVID-19 a opatřením vlády proti šíření tohoto viru, žádá praktická lékařka MUDr. Zvoníčková, aby pacienti konzultovali svůj zdravotní stav pouze po telefonu. K dispozici je pacientům od dnešního dne do odvolání vždy od 8:00-12:00 hod. na telefonním čísle 577 330 383. Děkujeme za pochopení. O případných změnách v provozu ordinací lékařů Vás budeme neprodleně informovat.

 

Brumov-Bylnice
Přístup do budovy městského úřadu po dobu otevírací doby pro veřejnost bude umožněn výhradně na základě předchozího telefonického nebo e-mailového objednání ke konkrétnímu zaměstnanci. Občané budou objednáváni pouze k vyřízení neodkladných záležitostí.


Některé ordinace na Valašskokloboucké poliklinice omezily provoz
Pacienti přicházející na Valašskoklobouckou polikliniku se mohou setkat se zavřenými ordinacemi svých praktických i odborných lékařů. S ohledem na nouzový stav a nedostatek ochranných pomůcek se k přerušení provozu rozhodla necelá desítka ambulancí.
Zavřeno mají tyto privátní lékařské praxe:
Oční (MUDr.  Dostálková-Vyoralová)
ORL (MUDr. Švenda)
Ortopedie (MUDr. Šustek, MUDr. Uhlář)
Ortodoncie (MUDr. Šenovská, MUDr. Šenovský), zatím do 20. 3. 2020
Praktická lékařka pro dospělé MUDr. Hůlová je dostupná na telefonu 778 427 274.
Rehabilitace (MUDr. Slívová)
Zubní ordinace (MUDr. Kratochvílová)
dentální hygiena
protetika

 

Dva zdravotníci pozitivní na koronavirus
Dva zdravotníci v nemocnicích Zlínského kraje byli pozitivně testováni na koronavirus. Jde o lékařku na chirurgii Vsetínské nemocnice a také lékárnici Kroměřížské nemocnice. Obě zdravotnická zařízení přijala standardní opatření, ve spolupráci s krajskými hygieniky dohledávají zaměstnance a pacienty, kteří s oběma zdravotníky přišli do styku. Někteří ze zdravotníků budou muset do karantény, všichni by se měli podrobit testům. Provoz obou nemocnic v tuto chvíli není ohrožen. „Je to situace, které se každé zdravotnické zařízení v této době obává. Bohužel tomu ale nelze účinně předejít. My teď děláme všechno pro to, aby nebyli ohrožení pacienti ani další zdravotníci. Pozitivní test u dvou našich zdravotníků by zároveň neměl být důvodem k panice. Rád bych zaměstnance i veřejnost ujistil, že děláme všechny potřebné kroky, aby Vsetínská i Kroměřížská nemocnice mohly fungovat dál ve stávajícím režimu, kdy pečujeme především o akutní pacienty,“ řekl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje. Obě ženy se vrátily z pobytu v Rakousku na začátku března, kdy ještě pro tuto oblast nebyla vyhlášena karanténa, příznaky akutního onemocnění neměly. „Po domluvě s hygieniky musí do karantény jít čtyři lékaři a šest zdravotních sester ze Vsetínské nemocnice a čtyři zaměstnanci lékárny v Kroměřížské nemocnici. Dalších asi patnáct zaměstnanců musí absolvovat odběry. Výdejna lékárny v Kroměříži je už od začátku týdne uzavřena v souvislosti s aktuální změnou režimu všech našich nemocnic. Vsetínské chirurgické oddělení bude nyní v pohotovostním režimu, nebude zatím přijímat pacienty a ti budou směřováni do jiných nemocnic v rámci kraje,“ popsal Radomír Maráček, který byl dnes přímo na místě a dohodl se s hygieniky a vedením Vsetínské nemocnice na dalším postupu. Vsetínská i Kroměřížská nemocnice podle jeho slov ve spolupráci s krajskými hygieniky dohledávají, s kým zdravotnice přišly do kontaktu. „Pomohly by nám v tuto chvíli nové rychlotesty, s nimiž bychom mohli všechny kontakty otestovat, aby pacienti ani zdravotníci nezůstávali zbytečně v nejistotě. Ty ale bohužel k dispozici nemáme. Nikdo ze zaměstnanců, kteří jsou nyní v karanténě, nemá v tuto chvíli příznaky onemocnění, proto je budeme odebírat na testy až v pondělí, kdy už by to mohlo být průkazné. Výsledky testů bychom mohli znát hned ten den i díky tomu, že už testujeme v naší laboratoři ve zlínské nemocnici,“ doplnil Radomír Maráček.


Brumov-Bylnice- roušky pro děti
Na radnici v Brumově-Bylnici dnes (19.3.2020) budou v odpoledních hodinách dodány také roušky pro děti. V případě zájmu o tyto roušky, které radnice ve spolupraci s Charitou rozváží občanům zdarma, prosím volejte na tel.: 603 857 430 nebo 737 453 047 (pozn.: rouška nemusí mít vždy dětský motiv). Tímto také ze srdce děkujeme všem dobrovolníkům a dobrovolnicím, kteří se nezištně zapojili do šití roušek. Máte srdce na pravém místě - děkujeme.

 

Mše sv. z kostela sv. Václava v Brumově-Bylnici
Začátek v 17.00 hod. Živý přenos sledujte ZDE

 

Vývoj nákazy ve Zlínském kraji v čase

Středa 18. března – 16 nově potvrzených případů, jedná se o 5 mužů a 1 ženu z Uherskohradišťska, 3 muže a 2 ženy ze Vsetínska, 1 muže a 2 ženy z Kroměřížska a 1 muže a 1 ženu ze Zlínska.

Úterý 17. března – 4 nově potvrzené případy, jedná se o 4 muže, 2 jsou ze Zlínska a dva z Kroměřížska, u tří je potvrzená cestovatelská anamnéza a v jednom případě jde o kontaktní přenos.

Pondělí 16. března – 5 nových potvrzených případů, jedná se o 2 muže a 2 ženy z Uherskohradišťska, kteří mají anamnézu kontaktním přenosem, a o 1 ženu ze Zlína s cestovatelskou anamnézou.

Neděle 15. března 2020 – 2 potvrzené případy, jedná se o 2 muže z Uherskohradišťska, kteří mají potvrzené onemocnění Covid-19 kontaktním přenosem.

V pátek 13. března 2020 – 8 potvrzených případů, jedná se o 2 ženy - matku s dcerou, dále jde o tříčlennou rodinu – rodiče se synem, kteří mají vazbu na potvrzený případ z Olomouce a další 2 muže a 1 ženu.

Ve čtvrtek 12. března 2020 - 2 potvrzené případy, jedná se o 2 ženy z Uherskohradišťska, jedna žena přicestovala z Irska, druhá žena přicestovala z Rakouska.

Ve středu 11. března 2020 - 2 potvrzené případy, jedná se o ženu z Rožnova pod Radhoštěm, která se vrátila z italské Val Gardeny. Průběh nemoci je velmi mírný a žena je doma. Tento případ nesouvisí s v pondělí prvním potvrzeným případem v Rožnově. A dále se jedná o muže z Uherského Hradiště.

V pondělí 9. března 2020 se potvrdila nákaza u ženy z Rožnova pod Radhoštěm.


Valašské Klobouky

Ve středu odpoledne se valašskokloboucké radnici podařilo připravit k výdeji prvních 300 kusů bavlněných roušek. Seniorům v místních částech Smolina, Lipina a Mirošov je rozdají tamní dobrovolní hasiči, ve městě je bude starším obyvatelům roznášet městská policie a dobrovolníci. Hned ve čtvrtek ráno od strážníků obdrží ochranné pomůcky obyvatelé penzionu a domu s pečovatelskou službou, do pátku pak postupně všichni senioři ve Valašských Kloboukách. Společně s roušku dostávají starší spoluobčané také informační leták, jak se v současné situaci chovat a kde se obrátit o pomoc. „Na výrobě roušek se podílejí pracovníci z výrobního družstva Důbrava, učitelky z mateřské školy, zaměstnankyně středního odborného učiliště, kolegyně z úřadu a další švadlenky. Všem nesmírně děkujeme za jejich ochotu a pomoc,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky. „Dnes jsme rozdali první roušky pracovníkům zdravotní dopravní služby místní polikliniky, zaměstnancům úřadu, kteří pracují na přepážkách, a také první várce seniorů. Uvědomujeme si, že senioři jsou nejzranitelnější skupinou veřejnosti, která si roušky většinou nemá jak obstarat, a proto je musíme zásobovat přednostně,“ dodala. Další roušky budou k dispozici průběžně, v případě potřeby se o ně mohou občané hlásit na mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefonu 603 595 752.

 

--------------------------------------------------
18.3.2020

Jízdné zdarma
Jízdné zdarma v důsledku šíření nákazy koronaviru ve Zlínském kraji bude s platností od středy 18. března 2020 zavedeno v linkových autobusech. Cestující budou v autobusech nastupovat pouze zadními dveřmi, zároveň budou povinni použít roušky nebo podobné ochranné prostředky.


Mše sv. z kostela sv. Václava v Brumově-Bylnici

Začátek v 17.00 hod. Živý přenos sledujte ZDE


Vláda schválila povinné nošení roušek na veřejnosti
Opatření platí od dnešní 18. hodiny. Zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob bez ochranných prostředků dýchacích cest (respirátory, roušky, šátky, šály a jiné obdobné tkaniny) na všech veřejně přístupných místech.

 

Opatření pro seniory
Od čtvrtka 19.3.2020 mezi 10 a 12 hodinou mohou nakupovat v obchodech pouze lidé nad 65 let.

Střední škola oděvní Vizovice
Pedagogičtí pracovníci ze Střední školy oděvní a služeb Vizovice, kteří se za normálních okolností věnují vzdělávání studentů, šijí v těchto dnech roušky pro řidiče autobusů. Solidarita je ale ve Zlínském kraji znát napříč všemi oblastmi. „Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří v této obtížné situaci neváhají pomoci všude tam, kde je to potřeba. Ceníme si vstřícnosti a lidskosti všech, kteří nám i v této vypjaté situaci nabízejí pomoc ať už s hlídáním dětí, šitím roušek pro řidiče, kteří zabezpečují dopravu lidí do práce, za nákupy nebo k lékaři, ale i dobrovolníkům, kteří se hlásí na pomoc s péčí o seniory,“ poděkoval všem hejtman Jiří Čunek.


Aktuální počet nakažených ve Zlínském kraji je 26
Ve Zlínském kraji byly dnes, ve středu 18. března 2020, potvrzeny dopoledne další 2 případy na nákazu novým typem koronaviru. Jedná se o muže a ženu, u kterých je potvrzená cestovatelská anamnéza. Dva nově nakažení jsou z Uherskohradišťska. „Aktuálně máme v našem kraji potvrzenu nákazu novým typem koronaviru u 26 osob, 17 osob je z Uherskohradišťska, 4 osoby jsou ze Vsetínska, 3 osoby ze Zlínska a 2 nakažení jsou na Kroměřížsku. Souhrnně se jedná o 14 mužů a 12 žen, z toho se ve 16 případech jedná o cestovatelskou anamnézu a v 10 případech o kontaktní přenos od pozitivně nemocného. Kromě jedné ženy z Uherskohradišťska v kategorii 65+, která je hospitalizovaná, jsou všichni v domácím léčení a jejich zdravotní stav je dobrý,“ informoval hejtman Jiří Čunek.

 

Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlín
Od středy 18. března 2020 se zásadním způsobem mění režim fungování Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Zdravotnické zařízení tak reaguje na vládní krizová opatření vydaná v souvislosti s epidemiologickou situací v České republice i v celé Evropě. Naším cílem je minimalizovat riziko přenosu infekčního onemocnění novým koronavirem na zdravotníky, kteří musí nepřetržitě zajišťovat neodkladnou péči o pacienty s akutními zdravotními komplikacemi a také pravidelnou péči o chronické pacienty, pro které jsou vzhledem k jejich zdravotnímu stavu nezbytné opakované návštěvy některých ambulantních provozů.

KDY DO NEMOCNICE PŘIJÍT?
Pacienti přicházejí pouze v případě nutné a neodkladné péče, tedy při úrazu nebo při jiné náhlé akutní změně zdravotního stavu. Do nemocnice míří také ženy k porodu a dále pacienti, kteří pravidelně docházejí na infuzní terapii do onkologického stacionáře, na opakovanou léčbu pomocí hemodialýzy, do ambulance bolesti nebo do hematologického stacionáře.

KDY DO NEMOCNICE NECHODIT?
V tomto režimu jsou až do odvolání zrušeny všechny plánované operace, rovněž se ruší všechna preventivní a plánovaná vyšetření. Pacienti, kteří byli objednání na konkrétní termín, jsou nyní kontaktováni příslušným oddělením a dostávají informace o dalším postupu.

CO KDYŽ MÁM PŘÍZNAKY COVID-19?
Stále platí pokyn hygieniků, aby lidé s příznaky onemocnění, k nimž patří horečka, kašel, potíže s dýcháním, bolesti svalů a kloubů, zimnice a třesavka, nechodili do nemocničních zařízení. Zůstaňte doma a telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře nebo krajskou hygienu a domluvte se na dalším postupu. V případě ohrožení života je samozřejmě třeba přivolat záchranku.

JAK SE MĚNÍ REŽIM VSTUPU DO AREÁLU NEMOCNICE?
Součástí mimořádných opatření je i uzavření většiny vstupů a vjezdů do nemocničního areálu. Zachovány jsou pouze dva vstupy a pacienti do areálu nemocnice vstupují přes třídící místa zřízená ve speciálních stanech.

První vstup je určen pro pacienty v akutních stavech, je vybudován před budovou 23 v prostoru před urgentním příjmem a je přístupný z Havlíčkova nábřeží.

Druhý vstup slouží pacientům směřujícím do onkologického a hematologického stacionáře, na hemodialýzu, do ambulance bolesti, na dětskou nebo zubní pohotovost, maminkám přijíždějícím k porodu a také dárcům krve. Nachází se před budovou 21 a je přístupná z ulice Zálešná XII.

JAK JE TO S VJEZDEM DO AREÁLU NEMOCNICE?
Součástí opatření je i vyhlášení zákazu vjezdu vozidel do areálu nemocnice s výjimkou vozidel zaměstnanců, dopravy rodiček, imobilních pacientů, držitelů průkazu TP a ZTP.

JE V PROVOZU NEMOCNIČNÍ LÉKÁRNA?
Ano v provozu je hlavní lékárna u vrátnice v budově 14, provozní doba je standardní, tedy ve všední dny je to od 7.00 do 17.00 hodin, o víkendech a svátcích od 8.00 do 20.00 hodin. Lékárna v budově 26 i výdejna zdravotnických potřeb v budově 43 je uzavřena.

PŘIJÍMÁTE STÁLE DÁRCE KRVE?
Ano, dárci jsou samozřejmě vítáni a určitě je potřebujeme. I oni ovšem musejí projít třídícím místem u budovy 21, na předodběrové vyšetření pak budou čekat před budovou transfuzního oddělení, kde také vyplní prohlášení o svém zdravotním stavu.

--------------------------------------------------

16.3.2020

Sběrný dvůr v Brumově

S ohledem na současnou situaci uzavírá svůj provoz sběrný dvůr na sídlišti Družba. Uzavřen bude počínaje dnešním dnem (16.3.2020) do odvolání.

Brumov-Bylnice - Městský úřad
V rámci preventivních opatření vzhledem k nepříznivému vývoji ve výskytu onemocnění způsobené novým koronavirem se omezuje s platností od 16. 3. 2020 do odvolání otevírací doba městského úřadu pro veřejnost:
Otevírací doba pro veřejnost:
Pondělí 14:00 – 16:00 h
Středa 14:00 – 16:00 h
I přes toto omezení žádáme občany, aby zvážili nutnost osobní návštěvy městské úřadu, a to jen v nezbytně nutných případech. Doporučujeme k vyřízení svých záležitostí využít jiný způsob komunikace (telefon, email, datová schránka). Kontaktní údaje na zaměstnance jsou uvedeny na webových stránkách města.
Děkujeme všem za pochopení.
Ing. Kamil Sedlačík, tajemník MěÚ

 

Vláda vydala zákaz volného pohybu osob
Vláda rozhodla s účinností od 16. března 2020 od 0.00 do 24. března 2020 do 6.00 o zákazu volného pohybu osob na území České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest. Další informace ZDE

 

Bikepark Brumov-Bylnice
Vzhledem k nařízení vlády ze včerejší večerní tiskové konference (15.3.2020) bohužel zavíráme Bikepark Brumov s okamžitou platností, tj. dnem 16.3.2020 zavíráme brány Bikeparku Brumov na dobu neurčitou, minimálně po dobu zákazu volného pohybu osob v rámci České republiky. Přejeme vám všem pevné zdraví v následujících dnech.

 

Zlínský kraj
Zlínský kraj obdržel v sobotu 14. března 2020 o půl čtvrté ráno první zásilku ochranných pomůcek od Ministerstva zdravotnictví ČR. Jedná se o 2880 respirátorů typu FFP3 a 840 respirátorů typu FFP2. Ty se z rozhodnutí ministerstva rozdělí pouze mezi krajské nemocnice a Záchrannou zdravotnickou službu Zlínského kraje.


--------------------------------------------------

14.3.2020

Zlínský kraj
K dnešnímu dni (k 9:00 hodin) bylo ve Zlínském kraji potvrzeno 13 případů onemocnění COVID-19 a u 227 odebraných osob byl test metodou PCR negativní. Na další výsledky čekáme.


Vláda rozhodla

o uzavření všech obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších


Vláda České republiky rozhodla s účinností od 14. března 2020 od 6.00 o uzavření všech obchodů, s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších.

USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 14. března 2020 č. 211
o přijetí krizového opatření

V návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, pro řešení vzniklé krizové situace, rozhodla o přijetí krizových opatření, tímto ve smyslu ustanovení § 5 odst. 1 písm. e) a § 6 odst. 1 písm. b) krizového zákona

Vláda

I. z a k a z u j e

1. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách, s výjimkou těchto prodejen:

 • potravin,
 • výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
 • pohonných hmot,
 • paliv,
 • hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
 • lékárny a výdejny zdravotnických prostředků,
 • malých domácích zvířat,
 • krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
 • brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
 • novin a časopisů,
 • tabákových výrobků,
 • služeb prádelen a čistíren,
 • prodeje přes Internet a dalšími vzdálenými prostředky, přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně,


2. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, vězeňských zařízení); tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny), který může probíhat bez časového omezení,


3. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. činnost provozoven stravovacích služeb, umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 000 m2,

4. s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. provoz heren a kasin podle zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, ve znění pozdějších předpisů,

II. ruší s účinností ke dni 14. března 2020 k 6:00 hod. body I. 2. a I. 3. usnesení vlády ze dne 12. března 2020 č. 199.

 

Zlínský kraj
V pátek 13. března 2020 – 8 potvrzených případů, jedná se o 2 ženy - matku s dcerou, dále jde o tříčlennou rodinu – rodiče se synem, kteří mají vazbu na potvrzený případ z Olomouce a další 2 muže a 1 ženu.

 

--------------------------------------------------

13.3.2020


Slovensko: zavedení hraničních kontrol

Dne 12.3.2020 rozhodla vláda Slovenska o vyhlášení mimořádné situace.
V souvislosti s šířením koronaviru jsou s účinností od 13.3.2020 od 7,00 hod zavedeny hraničních kontroly na hraničních přechodech s Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na území Slovenské republiky budou vpuštěni pouze občané Slovenska s platným cestovním dokladem a osoby s trvalým nebo přechodným pobytem na území SR.

 

Zákaz vycestování z ČR do zahraničí
Z neděle na pondělí začne platit zákaz vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Ve stejný čas začne také platit zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky. K dnešnímu dni je zakázán vstup občanů ČR na Slovensko (povolení mají pouze osoby s trvalým či přechodným pobytem na území SR). Hraniční přechod Nedašova Lhota – Červený Kameň je plně uzavřen.

MŠ Brumov-Bylnice, Sv. Štěpán
Rada města Brumov-Bylnice uzavírá s platností od 16. 3. 2020 do odvolání provoz Mateřské školy Brumov-Bylnice, okres Zlín, příspěvková organizace (týká se všech pracovišť: sídliště Družba, odloučené pracoviště Sv. Štěpán i detašované pracoviště na ul. 1. května), a to z důvodu nepříznivého vývoje epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV-2.

 

Farnost Nedašov
Mše svaté v neděli budou slouženy v 7:15; 9:00 a 10:30 hod. Mše svaté 15.3.2020 v 10:30 hod. se zúčastní pouze rodina dítěte, které bude pokřtěno. Po celou neděli bude příležitost ke svátosti smíření a svatého přijímání. To je před ranní mší svatou, mezi mšemi a od 11:30 každou půlhodinu až do 20:00 hod. Prosíme, aby věřící respektovali nařízení vlády ohledně počtu shromážděných osob. Při slavení každé Eucharistie (mše svaté v neděli i ve všední den) bude přítomna pouze rodina spojena s úmyslem mše svaté. Nedělní mše svaté za farníky v 10:30 hod., pokud nebude křest, se zúčastní postupně jednotlivé skupiny naší farnosti. V neděli 22. 3. to budou akolyté a lektoři. Ve všední dny bude svaté přijímání udělováno také po mši svaté.

 

Farnost Valašské Klobouky
Veřejné bohoslužby v naší farnosti od pátku 13. března zrušeny. Kněží však budou slavit eucharistickou oběť mše sv. nadále za Boží lid a na určený úmysl. Intence nedělních mší sv. se odslouží až po vyřešení současného stavu v jiný termín. Intence mší sv. ve všední den budou odslouženy daný den po dohodě s rodinou (ozvěte se otci kaplanovi P. Janu Berkovi, tel. číslo 731 965 271). Pohřby, křty: až do odvolání pouze v úzkém rodinném kruhu po domluvě s farářem. Farní kostel zůstane otevřen k soukromé modlitbě. Prosím, dodržujte určený počet osob, tzn. aby v kostele nebylo více, jak 30 lidí.

Informace k distribuci respirátů
První dodávka do centrálního odběrného místa ve Zlínském kraji je očekávána v sobotu 14.3. a poté v týdenních intervalech. Dle ministerstvem stanovených priorit jsou nakoupené respirátory určeny pro zdravotnické záchranné služby, krajským, městským a soukromým nemocnicím akutní péče, následné péče + pobytové sociální služby, praktickým lékařům, praktickým lékařům pro děti a dorost, stomatologům, ambulantním specialistům a lékárníkům. Přerozdělování obdržených respirátorů jednotlivým poskytovatelům zdravotních a pobytových sociálních služeb bude probíhat v příštím týdnu, odběrná místa budou zřízena v obcích s rozšířenou působností (ORP) ve Zlínském kraji, tj. ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Kloboukách, Vizovicích, Kroměříži, Bystřici pod Hostýnem, Holešově, Uherském Hradišti, Uherském Brodě, Vsetíně, Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm. Při odběru respirátorů se jednotliví poskytovatelé zdravotních služeb prokáží platným oprávněním k poskytování zdravotních služeb nebo registrací k provozování nestátního zdravotnického zařízení a písemně potvrdí jejich převzetí. Zplnomocnění zástupci předloží taktéž plnou moc k převzetí respirátorů. Kontakty na jednotlivá odběrová místa i datum začátku redistribuce respirátorů budou zveřejněny v pondělí 16. 3. 2020

 

Ve Zlínském kraji potvrzených 5 případů
„Aktuálně je ve Zlínském kraji potvrzených 5 případů na nákazu novým typem koronaviru. Ve čtvrtek 12. března byly potvrzeny další 2 nové případy. Jedná se o 2 ženy z Uherskohradišťska. První žena je ročník 1998 a přicestovala z Irska, které není zařazeno mezi regiony s výskytem koronaviru. Druhá žena je ročník 1995 a přicestovala z Rakouska. Ve středu 11. března byly potvrzeny 2 případy, kdy se jednalo o 39letou ženu z Rožnova pod Radhoštěm a o 47letého muže z Uherského Hradiště. V pondělí 9. března byla potvrzena nákaza u 42leté ženy z Rožnova pod Radhoštěm,“ uvedl ve čtvrtek večer (12.3.2020) hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek na zasedání Bezpečnostní rady Zlínského kraje.

--------------------------------------------------

12.3.2020 (informace průběžně aktualizujeme)

Slavičín - uzavření pracovišť mateřských škol
Rada města Slavičín v návaznosti na vyhlášený nouzový stav rozhodla o uzavření pracovišť mateřských škol Hrádek na Vlárské dráze, Nevšová a Vlára od pondělí 16. března do pátku 20. března. Otevřeno prozatím zůstane pouze jediné pracoviště mateřské školy Malé Pole v ulici Dlouhá 470, Slavičín, a to výhradně pro děti rodičů pracujících v oblasti zdravotnictví, IZS, prodeje potravin a pro případy hodné zvláštního zřetele, o kterých rozhodne ředitelka mateřské školy.

 

Zasedal krizový štáb ORP Valašské Klobouky
Ve čtvrtek večer (12.3.2020) zasedal krizový štáb ORP Valašské Klobouky, který jednal o aktuální situaci a postupu při vyhlášeném nouzovém stavu. Členové přijali informace z videokonference, kterou včera pro starosty uspořádal Zlínský kraj, mimo jiné byli seznámeni s chystanou distribucí ochranných pomůcek pro lékaře v regionu. Diskutovalo se také o pravděpodobném uzavření mateřských škol od pondělí či omezení úředních hodin úřadů, k němuž by došlo zřejmě od středy. O uzavření MŠ bude rozhodovat zřizovatel, kterým je rada města.

Farnost Štítná nad Vláří
Ruší se všechny mše sv. a další akce v kostele od čtvrtka 12.3.2020 do odvolání. Věřící mohou svou nedělní povinnost mše svaté plnit, na základě mimořádného rozhodnutí České biskupské konference poslechem televizního či radiového přenosu nebo přenosu na nových komunikačních prostředcích, a svátečním slavením dne Páně po celou dobu karantény. Kostel bude otevřený v neděli po celý den alespoň k návštěvě svatostánku.

 

Zákaz akcí nad 30 účastníků
Od páteční šesté hodiny ranní (13.3.2020) se zakazují všechny veřejné i soukromé akce s účastí přesahující 30 osob. Týká se kulturních, sportovních či náboženských akcí, výstav i například veletrhů. Zákaz se nevztahuje na zasedání či schůze ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a pohřby.

 

Omezení otevírací doby restaurací
Od pátečních 20 hodin (13.3.2020) se omezuje otevírací doba restauračních zařízení. Ta nesmějí být otevřena od 20 hodin do 6 hodin ráno. Od pátečních 6 hodin ráno se omezuje také činnost provozoven stravovacích služeb umístěných v nákupních centrech s prodejní plochou nad 5 tisíc metrů čtverečních.

 

Odložení daňového přiznání a splátek úvěrů
Povinnost podat daňové přiznání se pro fyzické osoby posune o tři měsíce, a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Nově tedy platí termín 1. červenec, namísto původního konce března. Banky poskytnou občanům a drobným podnikatelům dotčeným koronavirem možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů.

 

Uzavření posiloven a wellness
Od pátečních 6 hodin (13.3.2020) musí být pro veřejnost zavřené některé služby, jako jsou sportoviště (netýká se venkovních), posilovny, wellness služby, koupaliště, solária či zábavní zařízení.

 

Ruší se veřejné bohoslužby a další církevní akce
V souvislosti s nouzovým stavem, vyhlášeným dnes Vládou ČR, kdy je omezen počet účastníků shromáždění, včetně náboženských na 30 osob, se prakticky ruší veřejné bohoslužby a další církevní akce. Toto opatření je zcela mimořádné, a vyžaduje si tedy mimořádná řešení. Všichni věřící jsou z tohoto důvodu do odvolání dispenzováni od fyzické účasti na nedělních bohoslužbách. Bohoslužby je možné sledovat ve sdělovacích prostředcích a den Páně slavit v rodinném kruhu. Zůstává zachována možnost individuálního přijetí svátostí v kostelích, které zůstanou v rámci možností otevřeny. Vyzýváme k zachování klidu, k připravenosti pomoci potřebným, a především k modlitbě.
Jménem biskupů České biskupské konference
Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký, místopředseda ČBK

 

Zimní stadion Brumov-Bylnice
S ohledem na vyhlášení nouzového stavu je Zimní stadion Brumov-Bylnice ode dne 12.3.2020 od 14:01 hod. uzavřen a ledová plocha je rozpuštěna. Veškerý program je zrušen. Týká se to také uzavření fittnes, střelnice, bruslícího pásu, tělocvičny - budova Hokejové akademie.


Valašské Klobouky - Zavírá knihovna, sauna, ruší se besedy
Vzhledem k aktuálním opatřením, která byla oznámena po čtvrtečním jednání vlády, nově přeruší svou činnost až do odvolání valašskokloboucká městská sauna i knihovna. Čtenářům se automaticky prodlouží výpůjční doba knih. Neproběhnou setkání studentů Virtuální Univerzity třetího věku, konat se nebudou ani připravované menší akce a besedy, ať už v muzeu, nebo v podnikatelském centru či jinde. Kompletně se uzavírá i dům dětí a mládeže, včetně sportovních aktivit pro dospělé. Opozdí se rovněž začátek nové sezóny Klobuckých hospodářských trhů, v plánovaném termínu 3. dubna se první trh konat nebude.

 

Zákaz návštěv porodnic a dětských oddělení
Návštěvy v porodnicích, na novorozeneckých a dětských odděleních jsou od včerejšího odpoledne (11.3.2020) zakázány rovněž ve všech čtyřech nemocnicích Zlínského kraje. Opaření se týká i doprovodu žen, které přicházejí k porodu. Nemocnice, které návštěvy ve svých areálech zakázaly už dříve, dostaly včera nařízení z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, aby původní zákazy ještě zpřísnily. Podle krajských hygieniků se jedná o mimořádné opatření související s nárůstem počtu onemocnění novým koronavirem v České republice. „Chápeme, že pro každého rodiče je příchod potomka na svět velmi důležitým a citlivým okamžikem. Je nám proto velmi líto, že musíme v těchto dnech vyloučit přítomnost dalších osob u samotného porodu včetně otců, kteří chtějí tuto událost prožívat spolu se svými partnerkami. Situace u nás i v celé Evropě je ale mimořádná a je tedy nutné, abychom se všichni podřídili nařízením, která by ve výsledku mohla pomoci zpomalit nebo úplně zastavit šíření onemocnění koronavirem,“ konstatoval Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.


Infolinky zdravotních pojišťoven
Informace o koronavirové nákaze COVID-19 poskytují nyní také infolinky zdravotních pojišťoven. Odpovědi na dotazy a poradenství k této nákaze poskytuje nově všech sedm zdravotních pojišťoven na svých informačních linkách.

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky: 952 222 222
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky: 844 888 888
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: 810 800 000
Oborová zdrav. pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví: 261 105 555
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: 800 209 000
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky: 844 211 211
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna: 800 213 213

 

Ve Zlínském kraji další případ nákazy koronaviru
Ve Zlínském kraji byl potvrzen další případ na nákazu novým typem koronaviru. Jedná se o 39letou ženu z Rožnova pod Radhoštěm, která se vrátila z italské Val Gardeny. Průběh nemoci je velmi mírný a žena je doma. Tento případ nesouvisí s v pondělí prvním potvrzeným případem v Rožnově. Ve Zlínském kraji jsou tak k dnešnímu ránu potvrzeny 3 případy nákazy novým typem koronaviru. V pondělí 9. března se potvrdila nákaza u 42leté ženy z Rožnova pod Radhoštěm, ve středu 11. března pak u 47letého muže z Uherského Hradiště, a dnes, tedy 12. března, se nákaza potvrdila u 39leté ženy z Rožnova pod Radhoštěm. Všichni nakažení se vrátili z Itálie a jsou v domácím léčení.

Informační leták s podrobnostmi o koronaviru
Zde najdete ke stažení leták, který vydalo MInisterstvo zdravotnictví České republiky a Státní zdravotní ústav. Obsahuje důležité informace o nákaze i osobní prevenci.

--------------------------------------------------

11.3.2020

Doporučení pro kněze ve farnostech
Doporučení pro kněze ve farnostech v období zákazu bohoslužeb nad 100 osob ZDE


Krajská hygienická stanice Zlínského kraje
Ke dni 11.3.2020 nařídila Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně celkem 166 odběrů u indikovaných případů, tj. u osob s klinickými příznaky onemocnění a pozitivní cestovatelskou anamnézou. V posledních dnech se jedná zejména o osoby, které se vrátily z pobytu z Itálie. K dnešnímu dni (11.3.2020) byly ve Zlínském kraji potvrzeny 2 případy onemocnění COVID-19 a u 132 odebraných osob byl test metodou PCR negativní. Na další výsledky čekáme. Žádáme občany Zlínského kraje, kteří se vrátili ze zahraničí, aby sledovali svůj zdravotní stav po dobu 14 dnů od návratu z rizikových oblastí. V případě náhlého začátku alespoň jednoho z následujících příznaků: kašel, teplota, dušnost, zůstaňte doma a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytování zdravotní péče ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí ve Zlíně.

 

Divize se v březnu hrát nebude
Moravskoslezská fotbalová liga a divize se do konce března hrát nebudou. Týká se to např. celků Brumova, Slavičína, Vsetína.


Kino Svět Valašské Klobouky
Kino Svět ruší od 11.3. filmová představení až do odvolání. Platby za on-line zakoupené vstupenky byly dnes odeslány zpět na účty.

Bohoslužby ve štítenském kostele
Otec Ondřej v souvislosti s epidemií koronaviru oznamuje všem farníkům, že bohoslužby budou dle zažitého pořádku. Přesto prosí, aby zvláště starší lidé zvážili svoji účast na nedělní mši svaté a ti, kteří mají zdravotní problémy jako je rýma, kašel, dýchací problémy či oslabenou imunitu se bohoslužeb neúčastnili. Věřící mohou svou nedělní povinnost mše svaté, na základě České biskupské konference, plnit také poslechem televizního či radiového přenosu nebo poslechu po celou dobu karantény. Sobotní večerní mše svatá v 17.00 hodin bude už s nedělní platností. Nezapomínejme na ohleduplnost k bližním a modlitbu za nemocné a brzké ukončení šíření současné nákazy.

 

ZŠ Nedašov - Domácí příprava a úkoly
1. Žáci 2. stupně najdou veškeré podklady a informace k domácímu vzdělávání na třídních emailech založených v předmětu Přírodopis. Sledujte tento email pravidelně, úkoly od jednotlivých vyučujících budou vkládány průběžně.
2. Informace ke vzdělávání pro rodiče a žáky 4.B vyžádejte si na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
3. Informace ke vzdělávání pro rodiče a žáky 1.B sdělit prosím formou SMS e-mailovou adresu třídní učitelce M. Ambrůzové.
4. Informace ke vzdělávání pro rodiče a žáky 2.A sdělit prosím formou SMS e-mailovou adresu třídní učitelce R.Vítkové.
5. Informace ke vzdělávání pro rodiče a žáky 4.A vyžádejte si na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

ZŠ Valašské Klobouky - domácí výuka
Žáci Základní školy Valašské Klobouky budou po dobu uzavření školy vyučováni formou tzv. domácí výuky. Učitelé budou využívat komunikační systém Edupage, prostřednictvím kterého budou připravovat žákům úkoly a zadávat témata pro domácí výuku. V naukových předmětech budou žákům zasílány zápisy učiva, prezentace, v hlavních předmětech budou využívána on-line cvičení. Vypracované úkoly budou učitelé zpětně kontrolovat a vyhodnocovat. V této souvislosti prosíme rodiče, aby dohlédli na domácí přípravu svých dětí. V případě nejasností a problémů je možno kontaktovat vyučující jednotlivých předmětů nebo třídní učitele.

 

Autobusy ve Zlínském kraji v prázdninovém režimu
Od pondělí 16. března pojedou autobusy ve Zlínském kraji v prázdninovém režimu.V souvislosti s mimořádnými opatřeními, které v úterý 10. března vydalo Ministerstvo zdravotnictví, budou ve Zlínském kraji upraveny jízdní řády linkových autobusů. Protože jsou uzavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy, pojedou autobusy od pondělí 16. března 2020 v prázdninovém režimu. To znamená, že omezení autobusových spojů se týká především ranních a odpoledních spojů, které zabezpečují přepravu žáků a studentů do škol. Omezení autobusové linkové dopravy platí do odvolání, minimálně však 14 dnů. Vlakové spoje zůstávají v plném rozsahu a prázdninový režim se jich netýká.

 

Brumov-Bylnice - uzavření ubytovny a KD
Město Brumov-Bylnice do odvolání uzavírá městskou turistickou ubytovnu a městské kulturní středisko. Do odvolání se tak ruší veškeré kulturní, divadelní i prodejní akce. Pro veřejnost zůstává otevřená knihovna i muzeum na Podzámčí.

 

MŠ Brumov-Bylnice
Oznámení o přerušení provozu v MŠ Sv. Štěpán a třídy Žabiček ul. 1. května. Vzhledem k epidemiologické situaci se kvůli obavám o zdraví a bezpečnost, po dohodě se zřizovatelem, rozhodli omezit provoz MŠ Brumov-Bylnice. Provoz MŠ bude přerušen ve Svatém Štěpáně a na ulici 1. května od 12.3.2020 do odvolání. Náhradní provoz bude zajištěn v MŠ na sídlišti Družba.

 

Hokejový klub Brumov-Bylnice
Výkonný výbor HC BBSS, z.s. rozhodl z důvodu ochrany veřejného zdraví a zdraví svých členů o předčasném ukončení hokejové sezony v neděli 15.3.2020 ve 23:59 hod., kdy ukončíme provoz na ZS a začne se rozpouštět ledová plocha. Oslavy k 35. výročí, které měly proběhnout na konci března, jsou přesunuty na listopad 2020.

ZUŠ Valašské Klobouky
Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR se od středy 11.3.2020 ruší až do odvolání veškerá výuka v ZUŠ Valašské Klobouky.

--------------------------------------------------

10.3.2020

Farnost Valašské Klobouky
Bohoslužby ve všední den: probíhají až do pátku 13. 3. vč. dle rozpisu bohoslužeb
Bohoslužby v neděli: budete informováni nejpozději v pátek 13. 3.
Pohřby: budou od 11. 3.2020 až do odvolání pouze v rodinném kruhu
Zrušené akce:
Sobota 14. 3. RESPONSE
Neděle 15. 3. dopoledne: Farní kavárna, odpoledne: Biblická hodina

 

Brumov- Uzavření tělocvičny a bazénu
Na základě mimořádného opatření vydaného Ministerstvem zdravotnictví a po projednání se zřizovatelem školy Městem Brumov-Bylnice, jsou od středy 11.3.2020 do odvolání školní tělocvična a bazén uzavřeny. Děkujeme za pochopení.


Skaut Brumov

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci je na základě rozhodnutí ústředí naší skautské organizace s platností od 11. března 2020 do odvolání pozastavena všechna běžná skautská činnost (družinové schůzky, oddílové schůzky, výpravy, závody) i akce skautského vzdělávání. Děkujeme za pochopení.

 

DDM Brumov-Bylnice
Informujeme, že z důvodu opatrnosti před rozšířením onemocnění koronavirem COVID-19 se od středy 11. 3. 2020 ruší do odvolání veškeré kroužky pro děti i dospělé organizované v DDM i v jiných okolních zařízeních - bazén, zrcadlový sál, prostory ZŠ Brumov-Bylnice, bývalá "Národní škola" a taktéž v ZŠ Nedašov a ZŠ Štítná nad Vláří. Kurz taneční výchovy se přerušuje do odvolání a nový termín pokračování kurzu a závěrečného večírku bude dětem včas oznámen.
Děkujeme za pochopení.

 

ZŠ Brumov-Bylnice
Na základě vydaného mimořádného opatření Ministerstvem zdravotnictví ČR je od středy 11.3.2020 do odvolání Základní škola Brumov-Bylnice, okres Zlín, pro žáky uzavřena. Uzavření se týká i dětí z přípravné třídy. Obědy budou dětem od středy automaticky odhlášeny. Po skončení uzavření školy si je musí strávníci sami znovu přihlásit. Informace pro rodiče, kteří chtějí využít ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy) a dítě není nemocné a jeho datum narození je do 10.3.2010. Toto potvrzení pro Vašeho zaměstnavatele vydává základní škola a bude vydáváno po upřesnění informací ze strany státu.

 

Valašské Klobouky
V souvislosti s mimořádným opatřením vlády, které k 10. březnu zakazuje veškerá představení i sportovní, kulturní, náboženské, spolkové a další akce či shromáždění přesahující 100 osob, dojde ke změnám v programu kulturního domu Klobučan i kina Svět. Ruší se nejbližší divadla i koncerty a dochází ke snížení kapacity hlediště kina. „Vzhledem k aktuálnímu opatření se nebudou konat nejbližší naplánované koncerty, divadla a další akce v kulturním domě. Pro koncert Davida Kollera budeme jednat o náhradním termínu. Promítání v kině Svět bude zachováno, dojde však k omezení kapacity ze 116 na 90 míst,“ uvedl Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky. Současně je vhodné, aby byli diváci k ostatním ohleduplní a do kina chodili jen tehdy, když se cítí zcela zdraví. Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky od středy zruší činnost dětských kroužků a uzavře celé horní patro, kde bude z preventivních důvodů provádět očistu a dezinfekci prostor. Sportovní aktivity pro dospělé ve spodním patře DDM budou zachovány.


ZŠ Štítná nad Vláří
Ministerstvo zdravotnictví vydalo v úterý 10.3.2020 kvůli koronaviru pokyn k uzavření všech základních a středních škol. Z tohoto důvodu bude naše základní škola a školní družina uzavřena až do odvolání. Školní jídelna je pro žáky také mimo provoz, všichni žáci jsou od středy 11.3.2020 odhlášeni. Cizí strávníci mohou prozatím služeb i nadále využívat.

 

ZŠ Nedašov
Vzhledem k vývoji šíření nemoci COVID-19, vláda od 11. března 2020 uzavírá všechny základní školy. Toto opatření se nevztahuje na mateřské školy. Žáci tedy od zítřejšího dne t.j. 11.3.2020 zůstanou doma, toto mimořádné opatření platí do odvolání. Hromadné vzdělávání představuje vyšší riziko přenosu nemoci vzhledem k vysoké kumulaci osob v prostoru. Není vyloučeno online domácí vzdělávání. Sledujte prosím webové stránky školy, kde budou průběžně další informace. Mateřská škola bude tedy v provozu a stejně tak i provoz školní kuchyně zatím i pro cizí strávníky.

 

Městská knihovna Slavičín
Běžný provoz Městské knihovny Slavičín je prozatím bez omezení, přednáška vojenského historika Františka Trávníčka plánovaná na úterý 10. března je přesunuta na náhradní termín 6. dubna. Pravidelná individuální setkávání spolků se prozatím neruší, předpokládá se zodpovědný přístup účastníků, kteří ve vlastním zájmu dodržují doporučení proti šíření nákazy.

--------------------------------------------------

Od úterý 10. března od 18 hodin jsou v České republice zakázány divadelní, hudební, filmová představení a další umělecké, sportovní a náboženské akce, trhy, veletrhy a další veřejné i soukromé akce s předpokládanou účastí vyšší než 100 osob. Od středy bude do odvolání přerušena výuka ve všech základních, středních školách a vysokých školách.


Testy ve Státním zdravotním ústavu potvrdily případy lidí, kteří se nakazili koronavirem v zahraničí a v pondělí 9. března byla potvrzena nákaza člověka, který nemá cestovatelskou anamnézu. U všech je průběh nemoci mírný. Hygienici nyní provádí potřebná epidemiologická šetření včetně dohledávání všech osob, se kterými přišli nakažení do blízkého kontaktu.

 Ministerstvo zdravotnictví přikročilo k zákazu akcí, u nichž se jednorázově očekává vyšší koncentrace osob. „Zakazují se s účinností od 10. března 2020 od 18 hodin divadelní, hudební, filmová a další představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky a veletrhy, a to jak soukromé, tak veřejné s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření. Tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a dalších veřejných nebo soukromých osob, které se konají na základě zákona,“ uvedl předseda vlády.


Co je koronavirus?
Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS či infekci MERS. Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Vědci už dokázali popsat genetickou strukturu viru. Čína tyto údaje uvolnila veřejnosti, takže na výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.


Jak se koronavirus přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.

Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

Jak se chránit?
Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:
- vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní;
- dodržovat základní hygienická pravidla;
- používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí;
nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí;
- jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání
- řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál);
- samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku.

 
S kým se mohu poradit?

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, ať už jste občan či zdravotník, jsou vám k dispozici nonstop infolinky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 a 725 191 367. Zároveň je možné informovat se na příslušných krajských hygienických stanicích, popřípadě u vašeho praktického lékaře, který je pro tyto případy instruován.

 

Existuje vakcína proti nákaze COVID-19?
V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto novému koronaviru.

Jaká je tedy léčba tohoto onemocnění?
Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby potvrzuje na svých stránkách i Světová zdravotnická organizace.

 

-tz-