Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
úterý, 17 březen 2020 14:14

Koronavirus, krize realitního trhu?

Se spoustou z vás jsem denně v kontaktu, proto jsem se rozhodl reagovat na momentální situaci a tímto způsobem se podělit o svůj pohled na věc, jako realitní poradce. Samozřejmě se to týká situace, kterou máte před sebou ve všech médií. Řeč bude okoronavirua jak může aktuální dění ovlivnit i realitní trh.


Proč jsou ceny nemovitostí stále vyšponované?
Ceny nemovitostí v České republice jsou vyšponované až za přijatelnou hranicí. Ale proč tomu tak vůbec je? Doba, kde se kupovaly byty za 750. 000 korun je dávno pryč a že jste takový byt ještě před půlrokem sehnali, je jedině bod pro vás. Na druhou stranu pro prodávající je to bod mínusový, kolikrát kvůli až prodělečném obchodu.

Ceny bytů se na Valašsku momentálně pohybují v daleko vyšších číslech než dříve. Trh s nemovitostmi určuje a vždy určovat bude poptávka. Jestliže kupující budou schopni financovat byty za šílené ceny, prodávající nemají důvod prodávat za menší sumy. Pokud se vžiji do role prodávajícího, tak nemám potřebu prodávat pod cenou jen proto, že soused si nenechal poradit a prodal byt o 10-20% pod cenou.


Ovlivní Koronavirus ceny nemovitostí?
V posledních dnech se setkávám s názory typu: „Jakmile se přežene koronavirus, určitě nakoupím, ceny určitě spadnou dolů.“ Názory se minimálně liší formulací, ale pointa je stejná. Nakoupím, až ceny spadnou. Dle mého názoru ale ceny dolů nepůjdou. Určitě ne tak, jak mnoho z vás čeká, a to z jediného důvodu. Ve Valašských Kloboukách se za posledních 30 let postavilo zhruba 40 bytů. Byty nejsou, nestaví se, pozemek pro výstavbu ve Valašských Kloboukách je nemožné sehnat. Byt za rozumnou cenu na Valašsku je pryč lusknutím prstu. Šílená poptávka vyšponovala ceny bytůtam, kde teď jsou.


Jednoduše – obyvatelé na Valašsku chtějí v tomto regionu zůstat, je pro ně čím dál více atraktivní. A pokud zde chtějí bydlet, zkupují i nemovitosti v nejbližším okolí, tudíž se ceny nijak rapidně nesníží ani díky momentální krizi, která postihuje celý svět.


Situací můžou ještě zamíchat banky, hypoteční společnosti a jejich postoj.Zatím se ale například Česká Spořitelna snaží klientům ulehčit a odkládá jim splátky na úvěrech a hypotékách. Další finanční instituce razí podobný postoj. Takže ano, nejspíš se sníží počet poptávajících, bude méně zájemců o koupi, ubude počet investorů, kteří kupují byty na pronájem. Nebude vám chodit na prohlídky 8 zájemců, ale jen 3. Nebude poptávka tak silná jako doteď, to všechno ano. Ale byty se kupovat a prodávat nepřestanou. Jak tedy v dnešní době správně nastavit cenu nemovitosti, abyste neprodělali ale cenu také nepřemrštili? Na to se můžete těšit v dalším článku.


Nemějme strach z koronaviru, ale neberme ho na lehkou váhu. Přeji všem hodně sil do následujících dnů a jakmile se přežene epidemie, neprodávejte své nemovitosti sami a pod cenou. Budu se těšit na spolupráci.

 

Petr Graclík

 

-PR-