Reklama

10. 08. 2022

Dnes má svátek: Vavřinec
čtvrtek, 02 duben 2020 16:22

Krizový štáb ORP Valašské Klobouky jednal o vývoji pandemické situace a opatřeních

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Ve čtvrtek 2. dubna svolala starostka Eliška Olšáková Krizový štáb ORP Valašské Klobouky, aby jednal o aktuální situaci v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19. Zazněly informace o předpokládaném vývoji ve Zlínském kraji i o řešení distribuce dezinfekce a ochranných pomůcek zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách. Krizový štáb také vydal nařízení o zákazu návštěv v DPS I a DPS II ve Valašských Kloboukách a o úpravě režimu při výdeji obědů tamním obyvatelům.

 
„S účinností od 3. dubna do odvolání nařizujeme v DPS I a DPS II ve Valašských Kloboukách zákaz návštěv s výjimkou roznosu obědů, donášky nákupů potravin a léků a zajištění pečovatelských služeb ze strany charity. Tyto bytové domy jsou určené pro ubytovávání seniorů a osob se ZTP, nejsou tedy klasickým zařízením se sociální službou, a proto zde dosud neplatilo režimové omezení jako v domovech důchodců. K opatření přistupujeme hlavně proto, že na případech výskytu onemocnění v jiných domovech seniorů v České republice se ukázalo, jak katastrofický to má dopad na celý dům a jeho obyvatele. Seniory musíme chránit a stanovit opatření, která by riziko minimalizovala,“ vysvětlila starostka Eliška Olšáková a dodala, že v obou domech bydlí na 115 seniorů.

Krizový štáb ORP Valašské Klobouky (foto- Lenka Zvonková)

 

Ze stejných důvodů došlo i ke stanovení úpravy při výdeji obědů v tamní vývařovně, aby se ve stejný čas nepotkávali senioři se zdravotnickým personálem a veřejností. „Seniorům bude pro výdej jídel vyhrazen čas od 12 do 13 hodin,“ zdůraznila starostka. K dalším krokům k zamezení šíření nákazy COVID-19 ve Valašských Kloboukách patří i posílení dezinfekce společných prostor v bytových domech ve vlastnictví města. Stejný postup se doporučuje všem bytovým družstvům a soukromým vlastníkům nemovitostí s více byty. Preventivně se bude každý den dezinfikovat i hlavní zastávka autobusového nádraží na Masarykově náměstí.

 
Starostka Eliška Olšáková také krizovému štábu předala informace o způsobu rozdělování ochranných pomůcek přes ORP Valašské Klobouky lékařům a sociálním službám v regionu a o pravidelných videokonferencích se zástupci Zlínského kraje i krajské hygienické stanice. Skrze ně jsou sdíleny údaje o vývoji pandemie ve Zlínském kraji a jednotlivých zaváděných opatřeních.

 
Za Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje informoval Štefan Hrtús o akceschopnosti jednotek hasičů v režimu epidemiologických opatření. Dále seznámil s distribucí ochranných pomůcek a dezinfekce, s postupem transportu osob vracejících se ze zahraničí i o dekontaminaci použitých prostředků a techniky. Vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR Valašské Klobouky Jaroslav Vaněk krizovému štábu přiblížil současný postup policie při kontrolách dodržování mimořádných nařízení, zejména zákazu volného pohybu osob, zákazu maloobchodního prodeje a povinnosti nošení roušek na veřejnosti.

 

-tz-