Reklama

10. 08. 2022

Dnes má svátek: Vavřinec
neděle, 05 duben 2020 19:37

Miroslav Beňo - „Oči války“, události konce 2. světové války v Brumově-Bylnici

Dobrý den v této neveselé době, kdy všichni zažíváme situaci, kterou dosud nezažil nikdo z nás. Situaci, která nás nutí zůstávat doma a vycházet ven jen z nutnosti. Děláme to, co jsme nikdy nemuseli - šijí se roušky, striktně dodržujeme hygienu i vzájemné odstupy.


Paradoxně jsme tak teď od sebe vlastně dál, ale ve skutečnosti máme k sobě blíž. Sbližuje nás společný neviditelný nepřítel, který útočí na naše zdraví a životy. Koronavirus. Tvrdý nepřítel, kterému se musíme bránit. Ale jednou ho porazíme a zase začne ten „obyčejný“ život. Možná si pak i více začneme vážit těch běžných věcí kolem nás, které jsme dřív ani nevnímali, že existují, a přitom jsou pro nás tak důležité. Pomáhejme si i potom, tak jak si pomáháme teď. Važme si i potom více těch, kteří jsou teď v první linii – lékaři, hygienici, zdravotní sestry a zdravotní pracovníci, policisté, hasiči. Stejně tak i prodavaček, pošťaček a dalších. Važme si i těch, kteří dobrovolně šijí a rozdávají potřebným roušky, nabízejí se seniorům na pomoc s nákupem apod. Všem veliký obdiv a veliký dík.


Jak ale pomoct, když šít neumím a s nákupem potřebuji spíš pomoct sám? Když jsem o tom přemýšlel, tak jediné, co asi můžu teď ostatním nabídnout, je něco k ukrácení dlouhé chvíle. Domluvil jsem se proto s mým kamarádem Staňou Florešem, že na jeho webových stránkách postupně „na pokračování“ uveřejníme mou knihu „Oči války“. A budu vždy jednotlivé díly doprovázet vlastními poznámkami ve stylu kde, kdy, co, kdo a jak. To pro představu, kde jsem jednotlivé informace do knihy čerpal, kdo je ta a ta postava, na co zajímavého jsem přitom narazil, jakou to mělo odezvu atd.

Brumov-Bylnice: Slavnostní křest knihy - Oči války


Kniha „Oči války“ vyšla v prosinci 2015. Možná ji i někteří máte ve své knihovně a četli jste ji. Popisuji v ní dramatické události konce 2. světové války v našem městě (Brumov-Bylnice) a blízkém okolí. Část z těch událostí znám z vyprávění mé maminky Jarmily, rozené Pavelkové. Dále z různých kronik, vzpomínek pamětníků a veřejně dostupných dokumentů. Události jsou to z drtivé většiny skutečné. To byl ostatně taky můj úmysl, být historicky co nejpřesnější. Stejně tak jsou skutečné i všechny postavy, které v knize vystupují. Žádnou z nich jsem si nemusel vymýšlet, skutečně v té době žili. Nemusel jsem si vymýšlet ani jejich jména. Když jsem knihu psal, tak jsem si sám pro sebe jednotlivé postavy uváděl pod jejich skutečnými jmény. Líp jsem si je tak dovedl představit s tím, že před vydáním knihy ta jména změním. Nakonec jsem to neudělal, protože jsem si říkal, že o nikom z nich přece nepíši nic špatného. Možná i proto vám některá z postav bude známá nebo je to dokonce váš předek či rodina. Učinil jsem zde jen jedinou výjimku. O tom ale až v poznámkách ke konkrétnímu dílu. A těch vás postupně čeká dvanáct.


Ty poznámky k jednotlivým částem se mi zpětně taky nedávaly lehce dohromady. Spoustu událostí jsem si po jejich „objevení“ buď jen poznamenal na papír, nebo přímo hned zapracoval do textu knihy. A teď ten zdroj marně hledám… Snad vás ale něco s těchto mých poznámek zaujme.


No, a na závěr malá prosba. Byl bych moc rád, pokud máte nějaké válečné nebo poválečné vzpomínky, např. z vyprávění svých rodičů, prarodičů apod., nebo víte, že to, co popisuji v knížce nebo ve svých poznámkách, bylo jinak, můžou to být i případné dotazy, abyste mi to napsali na můj mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Za vaše informace nebo názory Vám dopředu moc děkuji.


Miroslav Beňo1. díl knihy „Oči války“ bude zveřejněn 7.4.2020


-tz-