Reklama

07. 08. 2022

Dnes má svátek: Lada
čtvrtek, 16 duben 2020 22:04

Město Brumov-Bylnice se zapojí do projektu "Srdce v rozhlasech"

V rozhlasovém vysílání desítky valašských obcí zazní 19. dubna ve 13 hodin nezvyklá zpráva. Již podruhé se ozve tlukot lidských srdcí pamětníků, který uctí památku padlých na konci druhé světové války. Pietní akt realizují již druhým rokem absolventi Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Bernadett Királyová a Martin Cizner ve spolupráci se starosty jednotlivých obcí Ploštiny, Prlova, Vařákových Pasek a Juříčkova mlýna.

Srdce v rozhlasech reaguje na událost z dubna 1945, kdy byla německým vojskem vypálená osada Ploština u Drnovic. Podobný osud měl i Juříčkův mlýn u Leskovce, Prlov či Vařákovy Paseky u Lačnova. Projekt se zabývá vytvořením pietního momentu, který nese symbol srdce konkrétních pamětníků událostí. Jejich tep byl nasnímaný různými technickými přístupy a způsoby.


,,Minulý rok se projektu zúčastnilo celkem 12 obcí, které pustily tlukot srdce ve svých obecních rozhlasech. Letos se projekt rozrůstá, oslovují nás ostatní starostové, kteří svým připojením chtějí vyjádřit podporu a vzdát úctu padlým na konci druhé světové války,”
uvedla Bernadett Királyová, umělkyně a jedna z autorek projektu. Výsledkem projektu není jen 3 minutová stopáž tlukotu srdcí, ale především vzniklá dokumentace nesoucí myšlenku sdílení a upozorňování na historické události na Valašsku. Rozhlas si vybrali autoři proto, že je to dle nich médium, na které se postupně zapomíná a zároveň je způsobem sdělování informací napříč všemi generacemi.

-tz-