Reklama

09. 12. 2022

Dnes má svátek: Vratislav
neděle, 31 květen 2020 21:53

Mše svatá a májová pobožnost na Stráni

Meteorologická aplikace ve čtvrtek 28. května ráno tvrdošíjně hlásila, že v podvečer mezi šestou a půl sedmou bude pršet. To mnohé z nás zneklidnilo. Jak jsme se později dozvěděli, když otec Jiří Cymanowski vyjížděl ráno z Hrádku u Vlašimi, pršelo tak, že jízda rozhodně nebyla příjemná. Nicméně nevzdal to on ani my. Mše svatá u kříže na Stráni v Návojné prostě bude!

otec Jiří Cymanowski (foto- Aleš Naňák)


Když jsme se před šestou večer autem blížili s otcem Jiřím k onomu křížku nad Návojnou, těžké mraky jen visely. Stoupali jsme kamenitou cestou a zvědavě vyhlíželi, jestli nás někdo předběhl. A ano, u kříže už bylo živo! Dobrodinci právě zdobili nový oltářík na prostranství, které chlapi upravili před pár dny. Zastavili jsme, otec Jiří a pan kostelník vystoupili, od kříže zněl růženec. Takto, uprostřed přírody to v této zvláštní době znělo jako libá hudba. Vše se zdálo tak, jak má být. Až na pár detailů.


Otec si oblékl albu, vzal štolu a hned na to obličej zakryl rouškou. Šel zpovídat. Pěkně stranou, od lidí. Až ta rouška značila, že žijeme v době, která asi nemá srovnání. Je jiná…


Ale mše byla krásná. Slovo, které zaznělo, povzbudilo. Nepršelo. Po týdnech, které neumožňovaly návštěvy chrámů, kdy jsme sledovali bohoslužby přes obrazovky, monitory a displeje, kdy jsme svátost oltářní přijímali „jen“ duchovně, byla tato slavnost pod širým nebem najednou něčím vzácným a potřebným.


Otci Jiřímu patří dík, že přijal naše pozvání a slavil spolu s námi mši svatou u kříže, který před deseti lety žehnal. Dále patří poděkování pracovníkům obce, kteří okolí kříže upravili. Stejně tak těm, kteří svou prací zajistili průhled od kříže ke kostelu. Díky i hudebníkům a zpěvákům, díky panu kostelníkovi, který obětavě nachystal vše potřebné. A nesmíme zapomenout ani na ty, kteří při májové pobožnosti přednesli své verše. A nutno dodat, že některé verše byly autorské. Pěkné!

 
Aleš Naňák