Reklama

10. 08. 2022

Dnes má svátek: Vavřinec
středa, 19 srpen 2020 19:25

Slavičín oživuje park, uskutečňuje v něm letos už pátý dotační projekt

Lidé na dekách, kteří poslouchají živou jazzovou hudbu ze zámeckých schodů. Že tak bude vypadat v roce 2020 slavičínský park? Dříve se to zdálo jako sci-fi, po úspěšné rekonstrukci zámku soukromým provozovatelem však celý park jako by někdo polil živou vodou.


V neděli 16. srpna se uskutečnil jazzový koncert na zámeckých schodech v rámci projektu Wolker 120, který je jedním z klíčových při oživení parku. Díky získání dotace město na podzim přikročí k rekonstrukci zchátralé promítací boudy v areálu letní scény. Po stavebních pracích, které obnášejí výměnu oken, opravu střechy, omítky a izolace celého objektu, se z budovy stane Wolkerův domek. Celý projekt je vyčíslen na necelých 1,8 milionu korun, z nichž polovinu město získá z dotace. V budoucnu hodlá město pokračovat v úpravě celého areálu zrušením stávajícího oplocení, výměnou sedaček i rekonstrukcí kulturního zázemí za plátnem.


„Kde můžeme získat nějakou dotaci a zvelebit danou část, tam to uděláme,“ ujistil starosta Tomáš Chmela. Město v prvé řadě nechalo zpracovat zevrubnou koncepci rozvoje parku tak, aby byly stanoveny silné a slabé stránky místa samotného. Samotná koncepce je kryta dotací a ze svého zaplatilo 80 tisíc. Dále se podařilo kompletně obnovit ozvučení letní scény v parku, a to s přispěním Státního fondu rozvoje kinematografie. S tím, aby se revitalizovala celá parková plocha, však město nemůže a ani nehodlá spěchat. „Jsme si vědomi, že v době poklesu příjmů z daní nemůžeme dělat vše, co bychom chtěli, ale musíme přistoupit na kompromis. Proto jsme si stanovili klíčová místa v parku, do kterých se pustíme co nejdřív,“ vysvětlil starosta.


Prvním klíčovým místem je letní scéna, o které už byla řeč. Dalším místem, které se již podařilo zvelebit, je most mezi parkem a koupalištěm. Byl slavnostně otevřen na rodinné akci Bavíme se spolu konané 18. července, a protože jde o partnerský projekt se slovenským Uhrovcem nazvaný Most přátelství, na otevření přijeli i přátelé Slováci. Celkové výdaje na nový most se vyšplhaly na částku přesahující 900 tisíc korun, z dotací město dosáhne až na 85 procent nákladů. Ze Zámeckého parku se tak stal největší integrovaný projekt v historii města – tedy místo, kde se prolíná více dílčích projektů s jedním cílem. Zvelebením a obnovou. Z dotací tak pro splnění tohoto cíle zatím město letos získalo či brzy obdrží okolo 2,5 milionu korun z národních nebo evropských fondů s tím, že zbývající menší část vynakládá ze svého rozpočtu.

 

(tz)
foto: Infocentrum Slavičín