Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
středa, 10 červen 2020 00:00

Muzikanti rozehrají festival v Bílých Karpatech 21.-23.8.2020

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Rok co rok zdobí srpnový program Klobuckého kulturního léta Mezinárodní hudební a folklorní festival Setkání muzikantů v Bílých Karpatech. Ten letošní, v pořadí již osmnáctý ročník, se rozehraje a rozezpívá o víkendu od 21. do 23. srpna. Od pátku do neděle návštěvníkům představí svůj festivalový repertoár na dvě desítky kapel, muzik a souborů z Moravy a Slovenska. Z pódia zazní rock, jazz, pop a lidové tóny v písních dechových hudeb, cimbálových muzik i folklorních souborů. Všichni milovníci hudby jsou vítáni!

 
„Muzikantské setkání v Bílých Karpatech má dlouhou tradici a letos dosáhne svým osmnáctým ročníkem na pomyslnou dospělost. Možná i proto mu okolnosti přinesly do vínku trochu organizační nejistoty, zda se bude moci kvůli omezením vůbec uskutečnit. Ale my věříme, že svou plnoletost skvěle obhájí a s mírnou úpravou programu přinese návštěvníkům spoustu radosti,“ pověděla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky. Poznamenala, že bude dbáno na dodržování platných hygienických opatření, samozřejmostí bude například dezinfekce rukou.

Setkání muzikantů v Bílých Karpatech (foto: Lenka Zvonková)


Setkání muzikantů se také letos s ohledem na situaci soustředí pouze na vystoupení pod širým nebem, a tak budou pro publikum připravena rovnou dvě pódia s programem různých žánrů. „V pátek festival zahájí na Masarykově náměstí kapely Šamat, Stanley Dixie Street Band, Křídla a Reflexy. Čeká nás večer s rockovou a populární hudbou, která osloví napříč generacemi,“ uvedl Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky.

 
V sobotu po poledni bude hlavní pódium patřit promenádní přehlídce dechových hudeb, cimbálových muzik i folklorních souborů. „To nejlepší ze svého umění přivezou slovenští hosté Straňanská Švitorka, Lieskovanka nebo Kamaráti, večer pak vynikající Smell Brass Orchestra. Moravský folklór zastoupí muzikanti Dúbravanky, Valašky nebo Miločanky a spolu s nimi také soubor Valašský vojvoda. Večerní venkovní zábavu pak odehraje kapela Stram,“ jmenoval Jaroslav Baloušek.

 
Druhé festivalové pódium v sobotu ožije na nádvoří podnikatelského centra, kde navodí příjemnou letní náladu cimbálovka Klobučan. „K posezení u muziky neodmyslitelně patří i dobré víno. Proto doporučujeme navštívit v sále inkubátoru košt moravských vín a se skleničkou si pak venku na nádvoří vychutnat vystoupení hudebníků,“ dodal ředitel. Košt se sem přemístí ze sálu Sokola, aby nebyli lidé ve vnitřních prostorách omezeni povinností nosit roušky.

Setkání muzikantů v Bílých Karpatech (foto: Lenka Zvonková)


Poslední změnou oproti tradičnímu programu je absence ohňostroje, který zakončoval sobotní přehlídku. „Ke zrušení ohňostroje jsme se rozhodli z úsporných důvodů. Koronavirová krize dopadla na kulturní odvětví natolik silně, že je potřeba dobře zvažovat, na co prostředky vynaložit,“ vysvětlila Eliška Olšáková.


Finále festivalu se návštěvníci dočkají v neděli odpoledne, kdy jim zahrají, zazpívají a zatančí desítky účinkujících. Folklórní šmrnc zaručí domácí soubor Klobučan, na který naváží dechové hudby Brumovjanka a Veselanka. O slovo se poté přihlásí cimbálová muzika Grande Moravia Ladislava Pavluše a letošní muzikantský svátek zakončí slovenská dechová hudba Záhorienka.

Kompletní program ZDE

Přijměte pozvání!