Reklama

07. 08. 2022

Dnes má svátek: Lada
pondělí, 31 srpen 2020 11:08

Živé dřevěnice i s jarmekem již tuto sobotu ve Valašských Kloboukách

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Tři kloboucké dřevěnice, Červený dům, Stará radnice i věž farního kostela se o první zářijové sobotě otevřou, aby sem mohli zavítat návštěvníci pro jedinečné zážitky. Při procházce po historickém centru města se lidé mohou zastavit u valašských chalup, nahlédnout do světnic a přiblížit si živobytí našich předků. Hospodyňky příchozí pohostí, řemeslníci vezmou do rukou nářadí a pustí se do práce, rukodělní výrobci na malém letním jarmeku nabídnou drobné zboží. Své nástroje nenechají zahálet ani muzikanti, a tak bude na Živých dřevěnicích s jarmekem pěkně veselo. Přijďte si užít příjemnou lidovou atmosféru už v sobotu 5. září od 15 hodin.


„Srdečně zveme na návštěvu Pechancovy dřevěnice, kde uvidíte všední život čtyřgenerační rodiny, do Pivečkovy dřevěnice, kde se ocitnete v ševcovské domácnosti, a také do dřevěnice na Kosence, kde zavoní v peci upečený chleba, zavrtí se kolovrátek a bude se drhnout peří. Vydejte se s námi na putování za valašskými tradicemi,“ pozvala Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

 V dřevěnicích na návštěvníky dýchly staré časy 2019 (foto: Lenka Zvonková)


Všechny památkové objekty budou otevřené od 15 do 18 hodin. „Souběžně s dřevěnicemi vás pozve dál i Červený dům na Masarykově náměstí, kde se podíváte do soukenické i prvorepublikové domácnosti a také do dobové kuchyně z 50. let. Ve Staré radnici uvidíte výstavu výtvarných děl Josefa Jeřábka a Miroslava Zvonka. A když vystoupáte po schodech do výšin kostelní věže, pokocháte se výhledem na město v záři babího léta,“ pozval Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky.

 
V areálu Kosenky oživí řemeslníci před zraky návštěvníků staré tradiční postupy, například kutí kos, výrobu šindelů a metel, tkaní na stavu, paličkování, předení a další. K občerstvení zavoní valašská kyselica i jiné dobroty a chybět nesmí ani hudba. „Dobrou náladu navodí cimbálová muzika Klobučan i vystoupení Staroměšťáků. Jako host večera zahraje v 18.30 hodin kapela Žamboši, která je držitelem dvou cen Anděl. Přijďte si poslechnout,“ pozval Jaroslav Baloušek. Malý letní jarmek pak nabídne různé valašské rukodělné zboží, panenky, dekorace, sýry, perníčky, frgály, med, šperky a jiné.

 

 

Akci Živé dřevěnice s jarmekem společně pořádají město Valašské Klobouky, Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky, ZO ČSOP Kosenka, spolek Valašský jarmek, Valašské sdružení Dúbrava, Klub seniorů Valašské Klobouky, Nadace Jana Pivečky Slavičín a Národopisný soubor Klobučan. Za spolupráci děkujeme Římskokatolické farnosti Valašské Klobouky.

 

(tz)

 

Firma Sofa Tkadlec v Brumově přijme šičku na HPP
Možno i zkrácený úvazek, dle dohody

3 denní zájezd z Brumova-Bylnice do Vysokých Tater
25.9. - 27.9.2020

 

Valašské cukrářství Nedašova Lhota
přijme pracovnici do výroby na HPP jako vedoucí provozu
Další info na 737 58 99 66

 

reklama