Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
pátek, 18 září 2020 10:44

JIŘÍ ČUNEK: Kraj bude silný, jen když bude ke všem svým občanům spravedlivý


Proč jste se rozhodl obhajovat post hejtmana?  Máte ještě chuť a sílu jít do toho znovu?
Určitě mám. Když vidím, jak kandidáti z jiných stran otevřeně hlásají, že jsou proti nové nemocnici či jiným projektům, a to jen proto, aby více peněz zůstalo pro jejich obec či město, děsí mě to. Základem soudržnosti kraje je spravedlnost ke všem. Musíme respektovat, že některá zařízení mohou být jen na jednom místě a přitom mohou sloužit všem. Asi největší motivací jsou moje děti a vnoučata. Všichni žijí v tomto kraji a já chci pro ně a jejich generaci vybudovat to nejlepší prostředí pro život. Proto je nutné postavit novou krajskou nemocnici a rekonstruovat všechny okresní. Vždyť co je víc než zdraví a dobrá péče? Moderní nemocnice vždy láká i dobré zdravotníky. Je nepochopitelné, jaké nesmysly o zrušení nemocnic, oddělení či porodnic si stále dokážou vymyslet politici jen kvůli svému zviditelnění. Ale sílu a chuť neztrácím. Tedy důvodem, proč chci pokračovat v pozici hejtmana, je dokončení velkých projektů, které jsem začal. To mi stojí i za všechny nepříjemnosti. 


Kde vidíte příčinu těchto útoků?
Vyčítají mi, že jsem při prosazování nové nemocnice moc rychlý a urputný. Ale mě nikdo nezvolil, abych na něco neustále čekal. Hejtman má pracovat a ne čtyři roky diskutovat, až bude konsenzus všech. Předešlí politici pořád něco odkládali, až to dopadlo tak, že se všechny nemocnice, mimo Uherskohradišťskou, potápěly v dluzích a KNTB měla jít do konkurzu. Takto já postupovat nechci. Kdybych pořád na něco čekal, tak ve Vsetíně dodnes stojí ten „cikánský pavlačák“, zdevastovaný romskými obyvateli. Ani by se nerekonstruovalo nádraží, protože Zelení nechtěli obchodní galerii, odkud bude podchod pod nástupišti. A mnoho dalších projektů. Nová nemocnice je dobře naplánována. Jak po stránce rozpočtové, architektonické, ale hlavně medicínské. Stavba byla mnohokrát v centru zájmu celostátních médií a tolik veřejných setkání se nevěnovalo v ČR žádnému jinému projektu. Nová nemocnice byla projednána v 5 největších městech našeho kraje na 12 velkých setkáních. Čtyřikrát o ní hlasovalo zastupitelstvo a vyjadřovaly se k ní mnohokrát komise a odborné týmy ekonomů, stavařů a lékařů. Přípravu výstavby sledují všichni odborníci v ČR a závidí nám ji. A to je dobře.

Co vše se konkrétně připravuje?
Především je to již zmíněná výstavba nové nemocnice. Ta bude v mnohém nahrazovat fakultní nemocnici, kterou v kraji nemáme. Pacienti nebudou muset za péčí cestovat mimo náš kraj. Z toho důvodu to není projekt jen pro Zlín, ale pro všechny  občany kraje. Jedná se o unikátní stavbu, která pro pacienty a zdravotnický personál přinese zcela nový komfort. Souběžně s výstavbou nové nemocnice je připravena zásadní modernizace nemocnic Vsetínské za cca 1,4 mld. a Kroměřížské za 1,8 mld. Kč.  V plánu je také dokončení modernizace nemocnice v Uherském Hradišti v roce 2023 za 2,1 mld. Kč. Výstavba nové krajské nemocnice zkrátka nezastaví investice do dalších nemocnic.

A co jiné oblasti, které má Zlínský kraj na starosti? Neohrozí to jejich financování?
Určitě ne. Již nyní má Zlínský kraj na výstavbu nové nemocnice našetřeno téměř 3 miliardy. Na zbytek si vezme úvěr se splátkou cca 200 milionů korun ročně, což neovlivní žádné ostatní investice Zlínského kraje, jehož rozpočet je 14,5 miliardy korun. Budeme dál investovat do dopravy, sociálních služeb nebo do školských zařízení, která vlastní kraj. Například od 1. ledna zahájíme ve Zlínském kraji provoz integrované dopravy, která přinese zvýšený komfort pro cestující. Zároveň jsme získali peníze z EU a opravujeme za více než 300 mil. Kč  zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, Ploštinu, depozitář v Rymicích, Slovácké muzeum ve Starém městě. Čas mi také bere prosazování staveb státu, což jsou dálnice D49, D55, I/57 ze Vsetína až na Palačov. Podílíme se na přípravě přehrady Vlachovice.

Takže nějaké fatální zadlužení Zlínského kraje nehrozí?
V žádném případě. Ve Vsetíně jsem nezanechal žádné dluhy a na kraji to jde stejně dobře. Je krize a veřejná správa má rozumně investovat. Jestliže Vám lidé, kteří ve veřejné službě nic nepředvedli a o jejichž práci nic nevíte, říkají, že kraj zadlužím a oni by jen šetřili, nevěřte jim. Když se za 1,6 miliardy korun vybudovala nesmyslná průmyslová zóna Holešov nebo když pod vládou ODS a ČSSD bylo v roce 2013 zadluženo krajské zdravotnictví víc než miliardou korun, nikdo se na nic neptal. Musel jsem tedy všechny tyto špatné projekty začít řídit. Od mého nástupu na kraj není žádná nemocnice ani krajská organizace v dluhu a průmyslová zóna nás stojí desetkrát méně, než když jsem kraj přebíral. Prostě šetříme všude. Svou rodinu, Vsetín či ministerstvo jsem nikdy problémově nezadlužil.

Co bude se současným areálem nemocnice po přestěhování do Malenovic?
V areálu ve spolupráci s městem chceme vybudovat hlavně sociální služby a byty pro mladé rodiny. Záchranka samozřejmě zůstane. Mým osobním cílem je, aby ani minutu po přestěhování krajské nemocnice nebyl areál opuštěný a nestal se z něj brownfield, na který si budou brousit zuby developeři. Aby bylo jasné, o areálu KNTB nebudou rozhodovat žádní developeři! Mým cílem je, aby si kraj ponechal majetek pro sociální služby a zbytek odkoupilo město. Vždyť to bude jeho čtvrť. Je to pro město obrovská příležitost. Bohužel do všech projektů musím město hodně nutit. Jsou zvyklí pracovat velmi pomalu.

Jak to vypadá s koronavirovou situací ve Zlínském kraji a jak je kraj připraven na případné zhoršení epidemiologické situace?
Víte, když jsme zvládli  nejrychleji na světě krizi s africkým morem prasat, naučilo nás to řídit systém krize. A koronavirus je také krize. Zlínský kraj  ji zvládá velmi dobře, ovšem díky obětavé práci mnoha lidí. Téměř denně jsem v kontaktu s naší Krajskou hygienickou stanicí a aktuální situaci společně vyhodnocujeme. Museli jsme například v červenci uzavřít jednotku intenzivní péče v Uherskohradišťské nemocnici. Omezili jsme tam operativu jen na jednodenní výkony. Naštěstí máme v kraji další tři nemocnice, které pacienty léčily. To je obrovská výhoda spojeného řízení nemocnic. Proto bych rád dostal pod správu kraje také nemocnici Valašskomeziříčskou. I ta by zasloužila modernizovat, v kraji ji potřebujeme. Zdraví a bezpečnost jsou pro nás na prvním místě! Hlavně, prosím, nepropadejme panice. Je třeba zachovat chladnou hlavu a být k sobě ohleduplní.

Co byste chtěl na závěr vzkázat obyvatelům Zlínského kraje?
Aby se nenechali opít rohlíkem. Lidé mě znají už řadu let. V politice dělám to nejlepší, co chci nejen pro sebe a pro své děti. Když jsem o něčem přesvědčen, neohlížím se moc na to, jaké jsou politické zájmy stran kolem mě, pokud navíc nemají racionálně podepřený názor. Jsou to stále stejné rady všech „chytráků“ nebo ustrašených politiků. Jediné, co Vám mohu říci je, abyste volili ty, které znáte, a to podle toho, co doposud vykonali. Nevolte podle představitelů stran z celostátní politiky, ti v našem kraji rozhodovat nebudou. Ani ty, kteří pořád jen něco slibují a za pár let se Vám vymluví, jaké důvody měli k tomu, že neudělali, co slíbili.

 

 

-PR ČLÁNEK-

Zadavatel: KDU-ČSL, Zpracovatel: Tomáš Unger