Reklama

10. 08. 2022

Dnes má svátek: Vavřinec
úterý, 29 září 2020 05:02

And Oscar goes to… Slavičín! Město je nejlepší v kraji v nízké produkci odpadů

Soutěž Odpadový Oskar vyhodnocuje množství směsných odpadů, které vyprodukují občané jednotlivých obcí. Krajský primát v kategorii obcí nad 5000 obyvatel získal Slavičín. Městu se vyplatila sázka na lepší informovanost občanů zavedení sběru kovů a rozšíření počtu kontejnerů.


Slavičín se díky osvětě opět zlepšil v třídění odpadů. Snížil tak celkové množství směsného odpadu. Dokládá to umístění města na prvním místě krajského žebříčku Odpadového Oskara, kterého vyhlašuje a vyhodnocuje nezisková organizace Arnika. Slavičínu patří prvenství ve Zlínském kraji v kategorii obcí nad 5 tisíc obyvatel za to, že se ve městě podařilo vyprodukovat nejméně směsného odpadu, který končí na skládce. V rámci celé republiky se Slavičín v této kategorii umístil na krásném druhém místě za Fulnekem.

Situace ve Slavičíně (foto: Město Slavčín)


V loňském roce byla ve Slavičín produkce směsného komunálního odpadu 111,3 kilogramu na osobu a rok, což není ani polovina toho, kolik činí republikový průměr a zhruba o 6 kilogramů méně, než v roce 2018. „Lidé z oceněných měst jsou velmi zodpovědní k životnímu prostředí a za svou svědomitost ve třídění si zaslouží velké poděkování. Toho by však nedosáhli bez vynikajících podmínek třídění a motivace lidí ze strany vedení města,“ shrnul odborník na odpadové hospodářství Milan Havel z Arniky.


S výbornými výsledky Slavičína je spokojen i starosta Tomáš Chmela. „Klademe v tomto směru velký důraz na osvětu občanů, zavedli jsme zvláštní kontejnery na kovy a také jsme rozšířili počet nádob. Dlouhodobě klademe důraz také na domácí kompostování. Ukazuje se, že náš přístup se vyplácí,“ podotkl Chmela.

(tz)

 

reklama