Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
pátek, 16 říjen 2020 13:45

Pár slov starosty Brumova-Bylnice k současné situaci

Vážení spoluobčané, vzhledem k dalšímu vyhlášení nouzového stavu a novým platným protiepidemickým opatřením považuji za důležité Vás znovu po čase oslovit.


V létě jsme nabyli dojmu, že už je to všechno za námi, ale situace se zásadně změnila. Mysleli jsme si a vše tomu nasvědčovalo, že už si budeme užívat běžného života, prázdnin, dovolených, kulturních a sportovních akcí a v září pak standardního návratu žáků a studentů do škol.

Vyhlášení dalšího nouzového stavu a zpřísnění opatření nám ale znovu připomíná, že se zlý sen vrátil. Nechci polemizovat, zda opatření měla přijít dříve. Nejsem a nikdy nebudu odborník na hygienická opatření. I v našem městě ale opravdu výrazně přibylo lidí, kteří jsou v karanténě, popřípadě mají pozitivní test. Není cílem Vás strašit, ale nemá smysl ani tento problém bagatelizovat, když jsou dětští i obvodní lékaři a jejich sestřičky doslova zasypáni telefonáty na téma covid-19.

My se jen ať chceme, nebo nechceme, musíme přizpůsobit dané situaci. V našem městě jsme byli nuceni zavřít vnitřní bazén, tělocvičnu, muzeum, hrad a všechny sportoviště omezit v provozu. Zrušili jsme kulturní akce plánované na náměstí, musíme zrušit tradiční pietní akt „Vzpomínkový večer“. Sportovní kluby musely znovu přerušit soutěže, DDM musel pozastavit kroužky, škola znovu přešla na distanční formu výuky, kostel a bohoslužby jsou omezeny na velmi malý počet osob. Firmy se musely přizpůsobit všem opatřením, aby ochránily své zaměstnance, restaurace znovu zavřely své provozy, popřípadě vydávají jídlo přes výdejní okénko. Museli jsme změnit otevírací dobu pro veřejnost na městském úřadě, ale rád bych Vás ujistil, že všichni pracovníci úřadu jsou Vám plně k dispozici na emailech, telefonech, příp. datových schránkách a jsou ochotni Vám pomoct či poradit i bez toho, aniž byste museli osobně dojít na úřad.

V mnoha oblastech nám tato opatření dělají problémy, brzdí naše plánované investiční akce, opravy komunikací a jiné, ale nedá se nic dělat, zdraví je nejdůležitější.

Myslím na ty, kteří v našem městě museli zůstat doma s dětmi nebo z důvodu nařízené karantény. I já jsem musel preventivně zůstat na čas mimo úřad, protože jsem nechtěl ohrozit své spolupracovníky a povím Vám, nebyl to zrovna dobrý pocit. Uvědomil jsem si, kolik lidí může každý z nás dostat do problémů, ani ne vlastní vinou. Proto chápu ty, kteří mají strach ze setkávání lidí a prosím ty, kteří začali osoby rozdělovat na pozitivní a negativní, aby si uvědomili, že každý z nás se může koronavirem nakazit a důležité proto je, abychom zabránili nakažení dalších osob, hlavně pak seniorů dodržováním nošení roušek ve společných prostorách činžovních domů nebo při kontaktu s druhými lidmi. I tyto zdánlivé drobnosti jsou projevem naší úcty a ohleduplnosti k druhým lidem.

Neztotožňuji se se vším, co je nám posledních pár dnů nařizováno, ale když budeme dodržovat alespoň ta zásadní opatření, pomůžeme tím vrátit se co nejdříve do běžného života (myšleno před pandemií).

Je velmi důležité, abychom vůči sobě zachovali slušné chování a úctu bez rozdílu, zda je nebo byl někdo nakažen koronavirem. Moc mě mrzí, jak se společnost vyhraňuje a určitě to nepovažuji za správné. V případě, že bude někdo z Vás potřebovat pomoc, bude velmi záležet také na každém občanovi, sousedovi, kolegovi, kamarádovi, spolužákovi, aby se dokázalo pomoci v rodinách i našem okolí.

Přemýšlím také nad tím, zda se nám letos podaří rozsvítit vánoční strom na náměstí a postrašit děti čertem, obdarovat děti Mikulášem a uspořádat jarmark, setkat se společně na Štědrý den na hradu Brumov a vůbec uskutečnit další hojně navštěvované akce.

Určitě se pokusíme tyto krásné a oblíbené věci uskutečnit. Velmi však záleží na hygienické situaci a platných opatřeních. Především ale záleží na každém z nás.

Přeji všem v této zvláštní době pevné zdraví a ohleduplnost vůči svému okolí, rodině i spolupracovníkům. Věřím, že to přečkáme a za čas si na rok 2020 vzpomeneme jako na historickou událost, která nám třeba pomůže lépe pochopit, co se kolem nás děje a ověří tak naši dobrou vůli a empatii vůči druhým.


Opatrujte sebe a své blízké.
Váš starosta Kamil Macek

 

zdroj: Mgr. Hana Schnarr, Město Brumov-Bylnice

 

 
 

Elektro Bičej - Podzimní stmívání- světla rozsvěcí

 

BIO Jablečný mošt
100 % přírodní mošt z BIO jablek z našeho sadu z Bílých Karpat.
Nakupujte zde http://www.eshop-ekofarmajavornik.cz/
Objednávky taktéž na tel. čísle 773 746 859
Zakoupíte i v naší Farmářské prodejně ve Štítné nad Vláří.

BIO Jablečný mošt z Ekofarmy Javorník Štítná nad Vláří

 

reklama