Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
středa, 21 říjen 2020 12:43

Umělecká řemesla ve Střední odborné škole Luhačovice mají tradici

Střední odborná škola Luhačovice je od r. 2005 členem sítě UNESCO spolu s dalšími 51 základními, základními uměleckými, středními, středními odbornými a vyššími odbornými školami v České republice. Jednou z prioritních oblastí, kterými se zapojené školy zabývají, je mezikulturní učení, podpora kulturní rozmanitosti a kulturního dědictví.


Práce s dřevem, keramickou hlínou a rozžhaveným kovem je tak pro naše žáky lákavým prostředkem pro hledání a seberealizaci a v budoucnosti obrovskou šancí pro uplatnění na domácím i zahraničním trhu práce. Již během svého čtyřletého studia maturitních oborů Design a tvorba keramiky, Design a zpracování dřeva, Design a zpracování kovů jsou naši studenti na veřejnosti nepřehlédnutelní.

Přesné repliky Jurkovičových židlí vyrobené v SOŠ Luhačovice


Spolupracujeme s Muzeem luhačovického Zálesí, naši studenti vyrobili přesné repliky sedacího nábytku podle originálů navržených Dušanem Jurkovičem. Tyto kopie jsou trvale vystaveny v nově vytvořeném kabinetu D. Jurkoviče v luhačovickém muzeu. Po loňské návštěvě rožnovského skanzenu, zámku ve Valašském Meziříčí a vily Dušana Jurkoviče v Brně se nám podařilo důkladně zmapovat další typy Jurkovičova nábytku a následně pod vedením vyučujících zhotovit přesné kopie ve školních dílnách v Luhačovicích. Vznikly tak další propracované repliky čtyř židlí, dvou křesílek a dvou sedaček. V dnešní době neexistují téměř žádné kreslené podklady pro zhotovení Jurkovičova nábytku, proto vlastní výrobě předchází i vypracování výkresů všech jeho částí. Naši mladí truhláři se tak seznamují s řemeslnou zručností minulých generací, poctivostí řemesla a v neposlední řadě získávají cit pro  materiál.

Studenti oborů uměleckých řemesel na Dnu Zlínského kraje

Žáci oboru Design a zpracování dřeva – studium originálních dílů nábytku

 
Stejným způsobem přistupujeme i k dalším dvěma řemeslným oborům, se kterými jste se koncem září i v „covidové“ době mohli setkat na Dni Zlínského kraje, případně na Dnu řemesel na hradě v Malenovicích nebo od června do října na výstavě s názvem Jak dřevo, kov a keramika srdce lidem odemyká rovněž v prostorách malenovického hradu. Naši úspěšní kováři prezentují každoročně své práce na setkání kovářů Hefaiston na Helfštýně, kde probíhá soutěž studentských prací. V roce 2019 obsadil náš žák 2. místo v tomto mezinárodním klání se svou maturitní prací Kovaná židle. Keramičky se na poslední Točířské soutěži v Bechyni umístily v hlavní i vedlejší soutěži na „bedně“ a získaly dvě první a dvě druhá místa.

Studenti uměleckého kovářství předvádí řemeslo na hradu Malenovice


Právem jsme na naše výborné studenti hrdi a mrzí nás, že prostředky z projektů Erasmus+, které jsme získali v loňském a letošním roce, pro další odborný a jazykový rozvoj žáků a pedagogů na stážích v různých zemích Evropské unie, letos nemůžeme využít. Doba realizace projektů byla prodloužena, a tak téměř 140 000 eur čeká i na nové zájemce o studium.

 

 Více informací naleznete na www.sosluhac.cz nebo na našem facebooku ZDE

 

Střední odborná škola Luhačovice
(foto: archiv SOŠ Luhačovice)

 

 

 

 

 

 reklama