Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
pátek, 15 leden 2021 15:16

Ve Valašských Kloboukách budou dvakrát týdně probíhat odběry na covid-19

Město Valašské Klobouky se dohodlo se společností Vaše laboratoře na zajištění testování osob na onemocnění covid-19. Dvakrát týdně bude do města dojíždět výjezdový tým, který bude provádět odběry na antigenní testy a PCR testy. V případě testů PCR se bude jednat výhradně o případy indikované praktickým lékařem nebo krajskou hygienickou stanicí, nikoli o testy pro samoplátce.


Odběry budou probíhat vždy v úterý a ve čtvrtek v době od 12 do 15 hodin ve vestibulu kulturního domu Klobučan (vchod B) na Masarykově náměstí. Nutná bude předchozí objednávka, kterou bude v pracovních dnech v čase od 8 do 12 hodin přijímat telefonní linka 739 408 931. Pro osoby odesílané na indikovaný PCR test a pro bezpříznakové zájemce o antigenní testy budou vyčleněny speciální časy. První odběry budou provedeny v úterý 19. ledna.

„Obyvatelé Valašskokloboucka se dosud k antigenním testům na onemocnění covid-19 i k dalším typům testování musí vydávat do Zlína nebo Vsetína, což je pro mnohé z nich značně obtížné. Především starší osoby se často musely spoléhat na své blízké, že je do vzdálených měst dopraví. Zajištěním pravidelných výjezdů mobilního laboratorního týmu do Valašských Klobouk se tato bariéra odstraní a lidé z celého spádového regionu budou mít testování dostupnější,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.


Výjezdový tým zdravotníků bude zajišťovat odběry na dva typy testů prováděné výtěrem z nosohltanu, tedy antigenní test a PCR test. Výsledky budou zasílány zabezpečeným emailem a SMS do 24 hodin od odběru. Nebude možné provádět testy z krve na protilátky. Testování antigenním testem je dobrovolné a je určené pro osoby, které se cítí zdrávy a netrpí příznaky nemoci covid-19. Tento test lze opakovat každých 5 dnů a je hrazen ze zdravotního pojištění. Nemocné osoby s příznaky musejí nejprve telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se na dalším postupu a odeslání na PCR test.

Režim prostoru určeného k odběrům bude uzpůsoben tak, aby byla při pohybu a pobytu osob dodržena veškerá hygienická opatření. Do vestibulu budou čekatelé přicházet vstupem B vždy maximálně po dvou. Na místě bude nutné vyplnit formulář s kontaktními údaji (ke stažení a předvyplnění zde na webu). Po odběru budou lidé jednotlivě vycházet určeným východem. Vzhledem k tomu, že se nebude čekat na výsledek antigenního testu, nebude docházet ke kumulaci osob.

 

(tz)