Reklama

13. 05. 2021

Dnes má svátek: Servác
neděle, 02 květen 2021 13:03

Tajemný náhrobek na štítenském hřbitově

Pravidelní návštěvníci štítenského hřbitova možná namítnou, že většinu hrobových míst dobře znají a žádným jménem je nikdo nemůže zaskočit. Vědí ale například o Emilii Hajdukové, která je ve Štítné pohřbena? Tato slečna bydlela (byť přechodně) v Jestřabí na čísle popisném 43 (dnes p. Tkadlec u kapličky). Tento hrob skutečně  existuje a můžeme jej nalézt v místech pod smuteční síní, zhruba ve třetí řadě u hřbitovní zdi. Bloudit rozhodně nebudete, jedná se o jednohrob, kterých na štítenském hřbitově není mnoho. Dalším poznávacím znamením je fakt, že pomník přečkal jakékoliv moderní úpravy a v nezměněné podobě ho můžeme obdivovat už od 25. ledna 1922, kdy Emilie v mladém věku odevzdala valašské zemi své tělo.

Ignác Hajduk a Emilie (zdroj: archiv Dominik Šuráň)

 

Emilie v mladém věku odevzdala valašské zemi své tělo (foto: Dominik Šuráň)

 
Otcem Emilie byl Ignác Hajduk (*1887), slévačský mistr. Ten se 25. května roku 1908 oženil v katedrále sv. Augustina v Kalamazoo s jestřabskou rodačkou, Terezií Markovou, která se narodila 10. května roku 1883 v Jestřabí č.43 manželům Markovým, Františku a Marianě, rozené Slámové z č. 39. Důvodem sňatku Ignáce a Terezie nebyla zřejmě jen vzájemná láska, ale také fakt, že nevěsta byla v době vdavek v pátém měsíci těhotenství a v září porodila dceru Marii (*8. 9. 1908), starší sestru Emilie. Emma, jak se jí familiárně říkalo, se narodila 14. června roku 1910 v Americe, stejně jako její otec v městečku Kalamazoo ve státě Michigan, které leží poblíž Michiganského jezera.

St. Augustine Cathedral-Kalamazoo

 

sčítací operáty, rok 1910


Matriční záznam o úmrtí Emilie Hajdukové a Marie Fagulcové z Jestřabí


Milka si života dlouho neužila. Smrt ji zastihla ve věku pouhých jedenácti let v pondělí, 23. ledna 1922 v Jestřabí. Jako příčinu smrti nám štítenský děkan P. Alois Filip uvádí „zápal mozkovice“, což dnes můžeme chápat jako pneumokokovou meningitidu. Matka Terezie pravděpodobně nebyla smrti své dcery přítomna, jelikož nám matriční zápis vypovídá, že otec Ignác byl v Jestřabí pouze přechodně (t. č. – toho času) a taktéž dojemná báseň vytesaná na náhrobku líčí, že matka za Emilií truchlila z ciziny:

Ty poznala jsi ryky moře s úskalím a lesy,
vytrvalas.
Avšak doma otci v náruči skonala jsi.
Miláčkem nám Ty jsi byla,
radost v žal jsi proměnila.
Matička truchlí za mořem,
Otec pláče nad hrobem.
Na shledanou, drahá Miluško.

 

Matriční zápisy nám krom smrti Emmy odhalují i skon Marie Fagulcové z č. 27, která zesnula přesně za měsíc po Emmě ve věku 40 let na souchotiny. Emilie tak před branou věčnosti stanula po boku další spoluobčanky, kterou jako by si zanedlouho k sobě zavolala.

Starý hřbitov s márnicí ve Štítné nad Vláří (foto: archiv Dominik Šuráň)


Chtěl bych vás všechny povzbudit, až příště půjdete na štítenský hřbitov, zastavte se u hrobu Emilie, zapalte za její duši svíčku a v tichu zavzpomínejte na její nedlouhý život. I v tak krátkém čase, který jí byl vyměřen však poznala krásy širého světa a své tělo složila v krásném valašském kraji.

 

Autor článku - Dominik Šuráň

 

 

 

 

 reklama