Reklama

13. 06. 2021

Dnes má svátek: Antonín
středa, 12 květen 2021 13:26

Chybíš nám, Easy..

Josefovi nikdo neříkal jinak než Easy, což je anglický výraz pro „snadný“ či „pohodový.“ On byl neskutečně pohodový, byl nadšeným fotbalistou a ani při vyhrocených zápasech jej optimismus nikdy neopustil. Byl zdrojem humoru a vtipu, být v jeho přítomnosti, znamenalo riziko potrhání břišního svalstva. Vlastně si nikdo nevybavujeme situaci, že bychom s ním někdy měli někdo konflikt, či jej viděli naštvaného.

Bohužel, smích nás všechny přešel 14. dubna 2021, kdy tento pohodový táta od 3 dětí, tragicky zahynul při autonehodě a přinesl manželce Jitce, dost složitou životní situaci k řešení.

Na základě podnětů od Easyho přátel, kamarádů a kolegů, bych jí a všem třem dětem, rád pomohl (alespoň částečně) překonat její velmi těžkou životní situaci.

Josef Bližňák (Foto: archiv rodiny)

Komu pomůžeme?
Při snaze popsat v pár větách, kdo byl Josef Bližňák, naráží mateřština na své nikterak snadno dosažitelné mantinely. Ne, že by šlo o jazyk nevhodný k popisu, to spíše naopak. Avšak osobnost tohoto kamaráda, spolužáka, manžela, tatínka, syna, bratra, švagra a zejména člověka nebyla a není předurčena ke stručným formulacím. V okruhu svých kamarádů a spolužáků nebyl Josef oslovován nijak jinak než jednoduchým anglickým termínem Easy. Je to jeden z atributů jeho role a bylo mu dáno darem to, že svému okolí byla jeho existence odlehčením tíhy tohoto světa. Není snadné dohledat ve vzpomínkách chvíle, kdy by jeho tvář nezdobil charakteristický úsměv. Takový, jež doprovázely jiskry v očích představující vznik nějaké nové kulišárny. Nepropadal nízkému humoru, naopak vnášel do něj jakýsi druh geniality a nadčasovosti. Mistrovským kusem jeho už tak nadstandardního bavičství je skutečnost, že nám nedal možnost vzpomínat na něj bez úsměvu. To je obrovský dar a on s ním naložil nejlépe, jak to jenom šlo.

Easy Byl zdrojem humoru a vtipu

 
Narodil se v roce 1982, jakožto páté dítě do rodiny Bližňákových. Historie jejich rodu mu předurčila naprosto zásadní vazbu na kraj, z něhož pocházel. Vyučil se v oboru kuchař/číšník a tomuto oboru se po celou profesní dráhu věnoval. Pracoval v kouzelném prostředí lázní Luhačovice. Přesvědčil jsem se o tom sám, že svoje povolání zvládal s naprostou bravurou a byl si velmi jistý i v tomto prostředí náročnějších klientů z oblasti gastronomie.

Se svou osudovou ženou Jitkou se oženil a založili spolu rodinu. Radovali se společně ze tří překrásných dětí. Dcer Valerie, Sofie a syna Šimona.

Život však přináší i zprávy, které se vryjí do duší tím nejbolestivějším rukopisem. Taková zpráva se začala šířit i 14. dubna 2021, kdy nás Easy navždy opustil. Jeden okamžik při cestě z práce za svými nejbližšími rozhodl o tom, že nadále bude vše úplně jinak. Otázka proč a proč právě on byla v souvislosti se vzpomínkou na tohoto ojedinělého člověka vyřčena v poslední dny nesčetněkrát. Nás nyní čeká nelehký úkol přijmout skutečnost, že na ni odpověď nedostaneme.

Easy s rodinou


Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Dovolte mi, abych Vás touto cestou požádal o finanční podporu pozůstalé manželky Jitky a jejich tří dětí Valerie, Sofie a Šimona. Peníze, které se nám podaří nashromáždit poslouží Jitce pro nezbytné výlohy domácnosti (energie, strava, bydlení, doprava, poplatky, internet, vybavení), nečekané výdaje (opravy, v případě poruch automobilu koupě ojetého,..), zajištění vzdělávání dětí (školní pomůcky, dětské tábory), financování jejich zájmů a sportovního vyžití, výletů, v případě vysoké částky i spoření.

Nešťastná událost onoho středečního podvečera ji na bedra vložila další povinnosti, které dnešní doba umí vyjádřit pouze řečí peněz. Máme tedy před sebou možnost a odpovědnost jí tuto přetěžkou situaci alespoň částečně ulehčit.

Aniž bychom si to dříve uvědomovali, dal nám Easy okusit přítomnost člověka, který nežije jen pro svůj vlastní prospěch. Buďme tedy nyní stejného smýšlení a vlastní iniciativou pomozme jeho rodině alespoň tak, jak je nám umožněno.

 

dobročinná sbírka
odkaz ZDE